Jak pozbyć się pleśni i grzyba z łazienki. Poradnik

Wysoka temperatura i duża wilgotność sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów w łazience. Nie tylko brzydko wyglądają, ale szkodzą naszemu zdrowiu. Radzimy, jak je trwale usunąć.
 • Grzyb i pleśń

  Usunięcie zajętych pleśnią fug i dokładne zaimpregnowanie tych miejsc przeznaczonym do tego środkiem pozwoli uporać się z problemem.

  Den Braven
 • Usuwanie pleśni

  Sposobem na uniknięcie pojawienia się nowych wykwitów jest zastosowanie materiałów odpornych na działanie pleśni i grzybów.

  Den Braven
 • Grzyb w łazience

  Zewnętrze ślady pleśni są jedynie objawem tego, co dzieje się wewnątrz, dlatego samo usunięcie ich nie wystarczy.

  Den Braven

Efektem wadliwie działającej wentylacji, słabego ogrzewania lub źle wietrzonej łazienki może być grzyb. Widać czarny, zielony, brązowy albo biały nalot na fugach glazury i w rogach wanny lub kabiny prysznicowej. Specjalne preparaty chemiczne pomogą wyeliminować go raz na zawsze. 

Przetarcie szmatką nie wystarczy, żeby pozbyć się grzyba

Bez zlokalizowania przyczyny i usunięcia całej grzybni nalot powróci i to szybko. – Zewnętrze ślady pleśni są jedynie objawem tego, co dzieje się w środku. Zazwyczaj zainfekowane są całe fugi, silikonowe uszczelnienia, a w niektórych przypadkach nawet mur. Pojawienie się na powierzchni widocznych plam jest efektem rozwijającej się wewnątrz już od dłuższego czasu pleśni lub grzyba – wyjaśnia ekspert z firmy Den Braven.

Przeczytaj też: Co można zrobić, by grzyb w łazience nie wracał 

Reagować trzeba szybko, zanim grzyby i pleść rozprzestrzenią się w domu. Pierwsze działanie to dokładne usunięcie zajętych pleśnią miejsc. W tym celu fugę trzeba w całości wydłubać, a silikonowe uszczelnienia jak najgłębiej wyciąć nożem. Drugi krok: pokrycie tych części specjalnym preparatem pleśniobójczym lub grzybobójczym. – Pozostawienie choćby odrobiny grzyba lub pleśni stanie się siedliskiem następnych wykwitów. Dlatego tak ważne jest użycie specjalnego środka, który na dobre usunie wszelkie pozostałości. Oczyszczane miejsca zazwyczaj są blisko armatury i ceramiki łazienkowej, należy więc wybrać preparat, który nie zniszczy powierzchni glazurowanych, szkliwionych itp. – dodaje ekspert.

Miejsca narażone na częsty kontakt z wodą trzeba uszczelnić

Wówczas unikniemy zaciekania i tym samym powstawania wilgoci. Pomocne będzie usunięcie fug, które pokryła pleśń i dokładne zaimpregnowanie tych miejsc przeznaczonym do tego środkiem. W łazience, w które kiedyś były grzyby, mogą się one pokazywać na nowo. Sposobem na uniknięcie nowych wykwitów jest zastosowanie materiałów odpornych na działanie pleśni i grzybów. Przyda się wypełnić oczyszczone spoiny specjalną fugą, która jest odporna na wnikanie wody i brudu. Łatwiej będzie po każdej kąpieli osuszyć te miejsca.

Warto wiedzieć: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian 

Silikony sanitarne przydadzą się do różnego rodzaju uszczelnienia. Silikony te, odporne na pleśń i grzyby, przeznaczone są do łazienek i toalet. W ofercie dostępne są aromatyzowane preparaty (np. Aromasil) albo uniwersalny klej-uszczelniacz. Można z niego korzystać także w innych naprawach w domu.

Autor: Katarzyna Piojda
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

AgaP, 18.04.2013, 11:50
Po pierwsze trzeba znać przyczynę. Później spokojnie można wezwać firmę, która zajmuje się profesjonalnie osuszaniem (w Warszawie mogę polecić firmę Green Style http://greenstyle.com.pl/) bo z doświadczenia wiem, że osuszanie na własną rękę, egzaminu nie zdaje :(
maine, 05.10.2013, 01:03
Podstawowa rzecz chcąc uniknąć grzyba na fugach sylikonowych.Po każdej kąpieli czy to w wannie czy pod natryskiem należy te miejsca opłukać .Pozostający żel po kąpieli a nawet mydliny pozostawione są ogniskiem grzyba.Nie potrzeba chemii to takich zabiegów.Chemia jest przyczyną tego że fugi jak i sylikon jest osłabiany i szybciej ulega degradacji
IRYS, 08.12.2013, 20:03
Witam polecam zakup dobrego osuszacza. Po pierwsze po własnym przykładzie zlikwidowanie grzyba za pomocą detergentów i zakup osuszacza powietrza - nie pochłaniacza bo pochłaniacz z sklepu budowlanego za 20 zł to jest nic gadżet i tyle. My zakupiliśmy w sklepie internetowym dry24.pl osuszacz Meaco 12 low w łazience 6 m sprawdza się super od roku nie mamy już wykwitów na ścianie. Media expert też ma Meaco.
ekspert, 20.10.2015, 09:33