Jak malować sufit i ściany? Malowanie krok po kroku

Chcesz odświeżyć mieszkanie? By dodać wnętrzu blasku, często wystarczy pomalować ściany i sufity. Radzimy, jak bezbłędnie pomalować ściany i sufit.
 • Malowanie ścian wałkiem

  Aby wyczyścić narzędzia malarskie po skończonej pracy, trzeba płukać runo wałka lub włosie pędzla do momentu gdy woda przestanie się zabarwiać.

  Piotr Krzyżanowski
 • Odświeżone kolory ścian

  Jeżeli sufit malujemy w innym kolorze niż ściany, to potrzebne będzie równe odcięcie, czyli połączenie kolorów. Aby odcięcie było równe, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią taśmę. A co, jeżeli podłoże malowaliśmy wielokrotnie, a stare warstwy słabo się trzymają i jest ryzyko, że wraz z taśmą oderwie się farba? Wtedy możemy użyć delikatnej taśmy do odcinania, która jest wzmocniona nitkami. W takiej taśmie tylko nitki są nasączone klejem i podczas zrywania nie ma kłopotu.

  dekorian.pl
 • Usuwanie pęknięcia tynku

  Rysy i pęknięcia na ścianie źle wpływają na estetykę powierzchni oraz utrudniają jej malowanie. Szczeliny możemy wypełnić akrylem malarskim, który kupimy w kartuszu.

  Den Braven
 • Malowanie ściany wałkiem

  Wybór wałków malarskich jest bardzo szeroki. Robione są one z różnych materiałów. Mamy więc wałki welurowe, sznurkowe, futrzane czy gąbkowe. Przeważają wałki z włókien syntetycznych, które poza bardzo dobrymi właściwościami aplikacyjnymi są łatwe do utrzymania w czystości.

  B.M. Polska

Na odświeżenie ścian decydujemy się średnio co 4–5 lat. Decyzja o remoncie zapada najczęściej z dwóch powodów. Po pierwsze chcemy zmienić wygląd wnętrza, który już się nam opatrzył, po drugie stara farba na ścianach już źle wygląda.

Przygotowujemy się do malowania ścian i sufitów

Przed przystąpieniem do malowania mieszkania musimy usunąć ze ścian wszystkie zabrudzenia. Mogą one osłabiać przyczepność farby lub przebijać przez świeżo położoną powłokę malarską. Kurz i tłuszcz możemy usunąć ze ścian za pomocą wody z płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem. Jeśli natomiast na ścianach są pęknięcia, a stara farba zaczęła się łuszczyć, musimy ujednolicić powierzchnię. Jak to zrobić? Drucianą szczotką oczyścimy powierzchnię ze starych powłok malarskich, a większe nierówności usuniemy ze ściany za pomocą szpachelki.

Przeczytaj poradnik: Jak gruntować ściany przed ich malowaniem 

Musimy również poradzić sobie z ewentualnymi ubytkami. Szczeliny możemy wypełnić masą akrylową lub szpachlową. W przypadku tej drugiej zdarza się, że podczas wysychania masa się kurczy i konieczne jest ponowne uzupełnienie ubytku. Po całkowitym wyschnięciu masy uzupełniającej należy przeszlifować ją drobnoziarnistym papierem ściernym i odkurzyć naprawione miejsce z pyłu. Tak przygotowaną powierzchnię dobrze jest zagruntować, by zmniejszyć chłonność podłoża i uczynić je bardziej zwięzłym.

Zanim zaczniemy malować ściany pomyślmy o kontaktach i gniazdkach elektrycznych. Odkręćmy je, a elementy elektryczne tkwiące w ścianie zabezpieczmy taśmą malarską. 

Wiesław Skiba z kanału Domo + radzi, jak samodzielnie pomalować ściany.


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Zaczynamy malowanie – jak to robić poprawnie

Tak przygotowaną ścianę możemy zacząć malować. Pamiętajmy jednak, by w pomieszczeniu stosować jedną technikę malarską – wałkiem, pędzlem lub pistoletem natryskowym. Zmiana narzędzia malarskiego spowoduje, że uzyskamy inną strukturę na fragmencie ściany.

Warto wiedzieć: Dlaczego warto i kiedy stosować grunty i farby podkładowe 

Duże powierzchnie najłatwiej i stosunkowo szybko pomalujemy szerokim wałkiem. Pędzlem lub małym wałkiem malujemy tylko załamania w ścianie i kąty. Gdy zależy nam na jak najkrótszym czasie malowania, możemy wykorzystać pistolet natryskowy, który rozpyla farbę. Ma też inny plus – łatwo pomalować nim trudno dostępne miejsca, dlatego nie trzeba używać innego narzędzia do pomalowania załamań. Jeżeli wybierzemy wałek, to również możemy ułatwić sobie pracę. Wybierzmy wałek z drążkiem, w którym mieści się farba. Wystarczy powoli pociągnąć tłok w drążku, by napełnić go farbą.

A co malujemy w pierwszej kolejności?

Malowanie zaczynamy oczywiście od góry, czyli od sufitu. Wałek przesuwamy od strony ściany z oknem do wnętrza pomieszczenia. Ruchy powinny być równoległe, a pasy farby muszą zachodzić na siebie. Gdy pierwsza warstwa malarska wyschnie, możemy malować drugi raz. Jednak tym razem w kierunku przeciwnym. Dzięki temu dokładnie pokryjemy wszelkie smugi. By uniknąć niedokładności na suficie, można użyć farby, która podczas malowania jest różowa, a biała robi się dopiero po wyschnięciu. Ściany malujemy szerokim wałka, nakładając pionowe, zachodzące na siebie pasy. Narożniki, pasy wokół okien i drzwi i inne trudno dostępne miejsca malujemy pędzelkiem lub małym wałkiem. Pamiętajmy, że malując ściany farbą o kontrastującym z sufitem kolorze, na suficie przyklejamy taśmę malarską.

Wykańczasz dom? Zobacz: Etapy i kolejność prac wykończeniowych

Niewykorzystaną farbę warto zostawić na wypadek poprawek. Najczęściej farbę można przechowywać od roku do dwóch lat. Jednak ciężko określić czas, jaki mamy na nanoszenie poprawek, by nie były widoczne różnice w kolorze farby. Wybierając farbę, warto zwrócić uwagę na gwarancję trwałości koloru, jakiej udziela producent. Należy również pamiętać, że im później zrobimy poprawkę, tym bardziej będzie ona widoczna, bo farba utlenia się, a na ścianie zaczyna osadzać się kurz. Dlatego wszelkie poprawki warto nanosić od razu, jak tylko wyschnie farba i zauważymy wszystkie niedociągnięcia. 

Usuwanie plam ze ścian

Plamy, które powstają na ścianach, warto usuwać na bieżąco, a nie tylko przed remontem. To, na ile łatwo usunąć dają się plamy, zależy w dużej mierze od użytej farby. Brud najłatwiej usuwać ze ścian pomalowanych farbą o podwyższonym stopniu połysku. Takie farby tworzą na ścianie gładką powierzchnię i są odporne na zabrudzenia oraz na szorowanie. Zazwyczaj plamy można usunąć za pomocą cieplej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Jednak do „trudnych" zabrudzeń warto użyć środka rekomendowanego przez producenta farby. 

Polecamy: Farby hybrydowe do trwałego malowania ścian

Malowanie mieszkania krok po kroku

Te czynności musisz wykonać:

 • zdejmij obrazy i dekoracje ze ścian, zwiń dywany i wynieś meble lub przesuń je na środek pomieszczenia, a następnie zabezpiecz grubą folią malarską (cienką łatwo uszkodzić),
 • na podłodze rozłóż folię malarską, przyklejając jej brzegi do listwy przypodłogowej lub podłogi, 
 • wąską taśmą okej ościeżnice okienne i drzwiowe, a gniazdka i kontakty zdemontuj,
 • bardzo brudne ściany i tłuste play przemyj wodą z dodatkiem detergentu (np. mydła malarskiego),
 • zeskrob szpachelką farbę, która się łuszczy i odstaje od ściany,
 •  rysy i pęknięcia tynku pogłęb rogiem szpachelki, odpyl je i wypełnij masą szpachlową lub akrylową,
 • jeżeli ubytki były duże, to wtop w mokrą masę szpachlę flizelinę lub siatkę zbrojącą i pokryj ją drugą warstwą szpachli,
 • pomaluj pędzlem lub małym wałkiem naroża sufitu na biało (pamiętaj, by pomalować białą farbą niżej niż będzie malowane ostatecznie), 
 • wymieszaj farbę do malowania sufitu i nalej ją do kuwety,
 • wymaluj sufit, zaczynając od strony pomieszczenia, gdzie jest okno i zmierzaj w głąb wnętrza,
 • pomaluj farbą, którą wybrałeś na ściany, wszystkie kąty, okolice okien, drzwi, 
 • pomaluj sufit drugi raz,
 • przeszlifuj wyschniętą już masę szpachlową lub akrylową, w miejscach, w których pozbywałeś się rys i ubytków w tynku oraz zagruntuj ją,
 • zrób odcięcie białego koloru od barwy na ścianach i naklej wzdłuż tej linii taśmę, 
 • przygotuj zestaw malarski do ścian (kuwetę, farbę kolorową i wałek),
 • pomaluj ściany dwa razy, 
 • odklej taśmę malarską i popraw za pomocą pędzla miejsca, w których była ona naklejona, 
 • zdejmij folię malarską i posprzątaj pomieszczenie.

Gdy zależy Ci na czasie podczas malowania mieszkania, zobacz film na temat - jak szybko pomalować pokój


Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Juicy Marketing
57komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (57)


a gdzie można taką kupić? kiedyś była i w leroyu i castoramie, ale teraz patrzą na mnie jak na chorą kiedy się o taka pytam.
7rybek, 09.04.2013, 18:16
ale Cieszynka podczas malowania jest szara, a bieleje po wyschnięciu.
darecki, 10.04.2013, 05:03
Komentarz został usunięty.
Howdy! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and
starting a new initiative in a community in the same niche.
Your blog provided us valuable information to work
on. You have done a wonderful job! My blog post Situs Judi Online
VC, 26.09.2019, 15:00
DZIĘKUJĘ!, szczerze mówiąc nie miałam nadziei na budującą podpowiedź, a tu aż dwie i obie pożyteczne. I to jak szybko :)
7rybek, 10.04.2013, 21:10
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
My homepage :: pdf [jsxlitpod.blogaaja.fi]
JU, 26.01.2019, 20:53
po mimo, ze się nie znam na malowaniu zawodowo to zwrócę uwagę, iż artykuł traktuje o malowaniu jako renowacji już uprzednio pomalowanej nawierzchni, wiec dodam uwagę, ze nie trzeba tego procesu jak przy pierwszym razie powtarzać dwa razy. Autor podaje rażące błędy jak: pomalowanie części pomieszczenia i dopuszczenie do wyschnięcia farby. Nie tak! Malujemy metoda na mokro a zaczynamy i kończymy przy niewidocznych miejscach tj. tam gdzie będzie stal regał lub wisiała zaslonka, czy zaczyna się framuga drzwi... A z tą taśma, by ją odkleić i po malowaniu poprawić to już malarski wstyd kolego - ja bym się wstydził cos takiego publicznie polecać, ot wystarczy znać się na taśmach a nie brać pierwsze lepsze z marketów budowlanych, wyobraźcie sobie, że są taśmy tak delikatne, ze nie odrywają struktury farby , która jest jeszcze wilgotna nawet.
amator, 07.05.2013, 03:02
Bardzo proszę o podpowiedź jak uzyskać taki kolor farby jak na zdjęciu!!!! Widziałam ta fotkęna plakacie z reklamą kredytu mieszkaniowego. Chcę mieć taki kolor w saloniku:)
anlob, 27.06.2013, 21:33
Yes! Finally someone writes about Situs Sbobet (coachoutletus2018.com).
LY, 14.03.2019, 00:39
Zanim przystąpimy do wszystkich czynności opisanych w artykule warto zainteresować się, jaka farba będzie najlepsza do pomalowania ścian, a jaka do sufitu. My ze swojej strony do ścian polecamy farbę lateksową PROLATEX – w wersji matowej lub półmatowej /w zależności od narażenia ma zabrudzenie/. Jeśli chodzi o sufity, to najlepsza będzie farba głęboko matowa AQUATEX lub OPTILATEX. Farby te mają wysoką odporność na zmywanie i szorowanie oraz charakteryzują się wysoką przyczepnością do podłoża. Urządzając wakacyjne przemalowywanie pokoju zainwestujmy więc w jakość!
Farby Kabe, 16.07.2013, 15:04
Komentarz został usunięty.
w Castorama i in. jest tylko CEKOL masa szpachlowa i GIPSAR, nie ma masy akrylowej...
malaaaarz, 11.08.2013, 12:08
Komentarz został usunięty.
Generally I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to
try and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite great article.
PO, 19.06.2019, 04:53
ja jestem świeżo po malowaniu mieszkania, użyliśmy śnieżki satynowej, bardzo fajnie pokryła ściany, jest wydajna, pytanie tylko, czy będzie tak jak nam powiedziano w sklepie: czy jest faktycznie odporna na czyszczenie i nie wchłania tak bardzo zabrudzeń. Mamy małe dzieci :)
Miko, 29.08.2013, 21:11
Komentarz został usunięty.
Very shortly this site will be famous amid all blogging and
site-building visitors, due how to get help in windows 10 it's good articles or reviews
UT, 21.05.2019, 13:51
Chcę pomalować pokój, ale wcześniej był malowany natryskowo. Jak się pozbyć tego natrysku? Proszę pomóżcie!
amatorka, 06.09.2013, 18:27
I've been surfing online more than three hours today,
yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth
enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before. My blog judi terpercaya
QW, 23.06.2019, 20:25
Jestem amatorem w malowaniu, ale ostatnio malowałem w domu garaż i korzystałem z farby natryskowej raptor u pol, bardzo łatwo mi poszło.
AndrzejK, 24.11.2014, 16:07
dajcie tez porady o tym jak zrobic tynki strukturalne takiejak tu http://twojasciana.com.pl/tynki-strukturalne !
sokoł, 12.04.2015, 22:16
Komentarz został usunięty.
Right here is the perfect site for anyone who really wants to understand this topic.
You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
You certainly put a brand new spin on a topic that has been written about for many years. Wonderful stuff, just wonderful! My homepage agen judi bola online
NQ, 02.11.2018, 19:36
do niedawna zatrudniałam ekipę, która malowała mi ściany. Potem jednak przekonałam się, że jest to banalnie proste i nie muszę wydawać kilku stówek :-) Ostatnio maluję magnat ceramic i sobie chwalę :)
sisso, 26.05.2015, 18:59
U mnie szykuje się malowanie. Jedyne czego się obawiam to malowanie sufitu. Ale mam nadzieję, że nie będzie aż tak źle. Farby już mam, połączę Szlachetny Kryształ i Kamień Księżycowy. Sufit będzie biały. Wszystko już mam, pędzle, wałki, taśmy, folie... w weekend malowanie!
Tamara, 27.05.2015, 21:35
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Ja kompletnie nie znam się na malowaniu, ale dalam radę, wystarczyło obejrzećkilka filmików na you tube i poszło, jest super, żadnych zacieków, plam etc, malowałam magnatem
Nowak, 23.06.2015, 15:48
zdecydowanie warto postawic na farbe dobrze kryjaca i wydajna np śniezka barwy natury
ambrozek, 22.08.2015, 13:03
What's up to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and your views are good designed for
new visitors. My web page ... Casino Online (http://coachoutletus2018.com)
GC, 14.03.2019, 06:52
ja z kolei używałam ostatnio śnieżki perfekt. Generalnie farba tworzy na ścianie oddychające powłoki, które można potem przecierać zmoczoną ściereczką z dodatkiem detergent, zmywając w ten sposób zabrudzenia, Idealne rozwiązanie dla rodziców małych dzieci :-)
Melania, 26.09.2015, 14:25
powoli trzeba zacząć myśleć o wiosennym odświeżeniu ścian. Ja na pewno będę malować śnieżką, kilkukrotnie sprawdzona w trudnych warunkach :-)
Licho nie śpi, 13.02.2016, 17:17
śnieżką maluje się super, nie chlapie, łatwo się rozprowadza, szybko schnie, zapaszek też szybko ulatuje.
Mirabelka, 22.03.2016, 18:12
śnieżka satynowa czy barwy natury? O której mówisz?
dolly, 25.07.2016, 20:08
Komentarz został usunięty.
Chcę pomalować pasy na ścianie w pokoju syna. Kompletnie się na tym nie znam. Czy farba w tym wypadku ma jakieś znaczenie? Jakiej powinnam użyć?
annamagi, 28.07.2016, 08:50
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
I have read so many content on the topic of the blogger lovers except this piece of writing is really
a good piece of writing, keep it up. My blog post Situs Judi Online
XX, 05.09.2019, 23:03
Komentarz został usunięty.
śnieżka white do sufitów jest rzeczywiście biała po wyschnięciu. Żadnych niemiłych niespodzianek :-)
Olo, 28.08.2016, 16:30
Uwazajcie na tasme malarska z Castoramy - nie dosc ze zrywa farbe to jeszcze przyklejona do okna nie daje sie odczepic tylko rozpada sie na drobinki ktore trzeba skrobac srubokretem
Krzysztof, 09.01.2017, 22:47
Ja ostatnio odświeżałam kuchnię i salon, i w obu pomieszczeniach wybrałam farby magnata, mają takie fajne pastelowe kolory, dokładnie w moim guście. Są plamoodporne, więc w kuchni to ma na serio duże znaczenie
Matrioszka, 27.01.2017, 21:44
My malowaliśmy farbą, która imituje trawertyn - Travertino. Doskonała jakość, wyjątkowo wygląda, a jednocześnie dzięki travertino ściana jest odporna na zmywanie, uszkodzenia etc. Można go kupić na stronie http://www.e-travertino.com. Naprawdę fajny, interesujący i niepowtarzalny materiał.
Marisha, 30.01.2017, 11:13
teraz jakość farb jest wysoka wystarczy dobre narzędzie. sprzedawca w sklepie z farbami zaproponował mi wałek paintex , nie pamiętam nazwy producenta ale ma ma super tkaninę, która praktycznie nie chlapie i równo rozprowadza farbę.
Robert, 15.08.2017, 11:01
A próbowałeś malować wałkiem blacksilver?
expert, 29.08.2017, 13:32
Komentarz został usunięty.
A próbowałeś malować wałkiem blacksilver?
expert, 29.08.2017, 13:33