Generalny remont mieszkania: na czym się skoncentrować

Remont generalny mieszkania zawsze jest poważnym przedsięwzięciem ale remont mieszkania w starym budownictwie to czasami prawdziwe wyzwanie.
 • Początek demontażu starej instalacji wodno-kanalizacyjnej

  Bardzo często w starym budownictwie do wymiany są rury wodno-kanalizacyjne.

  ewk
 • Mieszkanie w starym budownictwie do remontu

  Kupując mieszkanie w starym budownictwie trzeba się często liczyć z dużymi nakładami finansowymi na remont.

  ewk
 • Niemiła

  A pod starym parkietem może czekać na nas sporo problemów.

  ewk
 • Generalny remont łazienki

  Łazienka po skuciu starego tynku. Przed demontażem starych instalacji i przyborów sanitarnych.

  ewk

Zanim przystąpimy do remontu mieszkania w starym budownictwie, dobrze jest sporządzić listę najważniejszych rzeczy do wykonania. Pomoże to już na etapie planowania ogarnąć całość prac, wyznaczyć priorytety i wstępnie wycenić roboty do wykonania.

Cenne uwagi: Plan remontu domu – czy warto sporządzić harmonogram prac 

Nieco inaczej do remontu starego mieszkania muszą podejść dotychczasowi, inaczej zaś nowi mieszkańcy lokali. „Stary" lokator zna swoje mieszkanie i z dużą dozą prawdopodobieństwa może określić stan stropów, podłóg, ścian oraz instalacji. Dla nowego właściciela znajomość faktycznego stanu mieszkania nie jest już sprawą tak oczywistą. Często nie wiemy, czy i jaki wkład w utrzymanie mieszkania wnieśli poprzedni właścicieli. A nawet, jeśli cokolwiek robili, na ile solidnie to było wykonane.
Jest kilka newralgicznych punktów, na których musimy się skoncentrować, żeby po remoncie nie żałować swoich decyzji.

Instalacje

W 99 przypadkach na 100 stare instalacje są do wyrzucenia. Trzeba przejrzeć wszystkie rury wodno-kanalizacyjne, gazowe, centralnego ogrzewania i jeśli jest to konieczne wymienić. Trzeba pamiętać, że instalacja to nie tylko rury ale też zawory, filtry, wodomierze, baterie, pompy... czyli, mówiąc w skrócie, armatura i urządzenia. Ale uwaga, nie pozbywajmy się bez zastanowienia starych żeliwnych wanien czy umywalek. Po renowacji może się okazać, że w naszej wyremontowanej łazience będą to prawdziwe perełki. Równie pięknie mogą wyglądać stare żeliwne grzejniki, jeśli poświęcimy trochę czasu na oskrobanie ich ze starych warstw farby.

Poza tym, czas remontu to idealny moment na modernizację instalacji elektrycznych. Aluminiowe kable, stary osprzęt, przestarzałe rozdzielnice nie spełniają obecnie żadnych norm. Do tego często usytuowanie gniazd i włączników nie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami. W czasie remontu mamy okazję to poprawić.

Stan tynków i okładzin ściennych

Po pierwsze tynki i okładziny ścian. Pamiętajmy, że wizualna ocena tynków może być zwodnicza. O ile rysy i pęknięcia dość łatwo zauważyć o tyle odspojenie tynku może nam na pierwszy rzut oka umknąć. Dobrze jest więc poświęcić trochę czasu na opukanie powierzchni ścian i sufitów. Miejsce i rozległość odspojenia można poznać po charakterystycznym głuchym odgłosie. Bywa też, że taki odparzony tynk zacznie odpadać przy uderzeniu młotkiem. Cały tynk słabo związany z podłożem trzeba odkuć a jeśli powierzchnia odkuć sięgają 50% powierzchni powinniśmy skuć całość. Po prostu w takim momencie prace związane z łataniem tynku przestają się opłacać.

Nie masz pieniędzy na remont? Zobacz: Jak zdobyć fundusze na generalny remont mieszkania

Podobnie ma się sprawa z glazurą. Przy założeniu, że zostawiamy okładziny, powinniśmy najpierw sprawdzić czy dobrze trzymają się ścian. Jeśli płytki przejdą nasz test przyczepności, sprawdzamy fugi. W przypadku gdy nie dają się one wyczyścić albo się kruszą trzeba je dokładnie (ale delikatnie) usunąć i nałożyć nowe.

Trochę inaczej musimy podejść do boazerii. Należy ją bezwzględnie zdemontować na czas remontu mieszkania. Dzięki temu unikniemy gromadzeniu się kurzu i pyłów w wolnej przestrzeni przyściennej. Poza tym będziemy mieli okazję do usunięcia śmieci i różnego rodzaju „żyjątek", które się tam nagromadziły przez lata.

Inne wykończenia ścian, takie jak tapeta czy powłoka malarska, w czasie generalnego remontu musimy wymienić w całości. W tym przypadku żadne mycie, łatanie, dobieranie koloru czy faktury nie sprawdzi się.

Podłogi i wykładziny podłogowe

Okładziny podłogowe, podobnie jak boazeria, powinny być na czas prac remontowych usuwane. Wyjątek stanowi gres lub glazura, który zamierzamy pozostawić jako ostateczne wykończenie podłogi lub okładziny (np. wykładzina PCW), które zamierzamy przykryć inną. Należy jednak koniecznie zwrócić szczególną uwagę na stałe związanie pozostawianych warstw wykończeniowych z podłożem oraz ich dokładne zabezpieczenie (jeśli zamierzamy je wykorzystać).

Stolarka zewnętrzna

Na liście rzeczy do wykonania w czasie generalnego remontu nie może zabraknąć punktu dotyczącego wymiany okien i drzwi zewnętrznych. I pamiętajmy, że wymiana stolarki powinna przede wszystkim poprawić warunki termiczne w mieszkaniu a dopiero w drugiej kolejności poprawę wyglądu. Pamiętajmy też, że przy wymianie, tak samo jak współczynnik przenikania ciepła U (okna:  Uw = 1,7– 1,8 W/(m2 K), drzwi zewnętrzne: U = 2,6 W/(m2K)), ważny jest odpowiedni tzw. „ciepły montaż". 

Zadbaj również o to: Ciepły próg drzwiowy, by nie ciągnęło spod drzwi 

Autor: ewk
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

strasznie dużo roboty jest przy remontach starych mieszkań i później te bloki mogą się i tak sypać, dlatego ja z chłopakiem skłaniamy się do kupna czegoś nowego, chcemy się przejść w najbliższą sobotę lub niedzielę na zachodniopomorskie targi nieruchomości w szczecinie i ogarnąć oferty, może coś nam się spodoba
nata, 28.02.2013, 16:03
lubie remontaowac takie smieciuch, stare ma swoja dusze i fajnie jest robic cos pieknego z niczego
pciak, 28.02.2013, 22:32
Ja podczas remontów bardzo duzą uwagę wracam na folię ochronną, która zabezpiecza meble przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Dobry produkt pozwlaa mi zaoszczędzić w dużej mierze czas na wynoszenie wszystkich mebli poza obszar remontu. Gruba i ciężko drąca się folia ochronna dostępna jest na www.totalmarket.pl, zawsze ją tam kupuję i jeszcze nigdy się nie zawiodłem.
Krystian Ptasik, 07.07.2015, 03:28
Najwięcej zawsze kasy idzie na robociznę, dlatego warto znać się na tym i na tamtym. Ostatnio kładłem regipsy i zdecydowałem się je przykleić. W sklepie polecono mi pianoklej i muszę przyznać, że bardzo dobrze mi się nim pracowało. Zdecydowanie mniej pracy niz przy kleju gipsowym, klej jest umieszczony w wygodnej tubie. Tylko trzeba mieć trochę wprawy, bo klej szybko chwyta ;)
leon, 26.10.2016, 09:30
Hej a jaki pianoklej używałeś?
max, 27.10.2016, 09:05
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Wszystko zależy od materiałów, z jakich się korzysta. My z żoną wybraliśmy materiały Kosbudu i nie dość, że koszty zeszły o jakieś 20% to od ponad 3 lat mieszkamy i nie mamy żadnych zastrzeżeń.
Janek67, 12.09.2017, 10:29
Na pewno od początku trzeba mieć wszystko dokładnie zaplanowane :) __________________________
http://esglas.pl/scianki-akustyczne/
kowalczyk asia, 30.04.2018, 11:22
Super artykul. Zawsze z zainteresowaniem czytam o remontach starych mieszkan. Niestety teraz czesto kupujemy nowe w stanie dewelperskim, ktore nie maja duszy takiej jak np. stare kamienice.
zapraszam do siebie
www.remonty.bydgoszcz.pl
Jarek, 08.08.2018, 08:40
Przed remontem warto pomyśleć przede wszystkim o jakiejś koncepcji w kierunku, której będziemy szli. Wiele osób chce zrobić remont, ale całkowicie nie wie jaki efekt chce osiągnąć, w jakim stylu wnętrza mu się podobają. Dobrze jest zrobić taki rekonesans wcześniej – przed podjęciem współpracy z firmą.
completehome.pl, 11.07.2019, 17:36