Elektryczna piła łańcuchowa do domu i ogrodu: AKE 30 LI

Bosch wypuścił na rynek piłę łańcuchową z akumulatorem 36 V. Ma ona łączyć siłę narzędzia spalinowego ze swobodą użytkowania sprzętu z napędem elektrycznym.
  • Piła AKE 30 LI 36 V

    Akumulator urządzenia powinien wystarczyć na 100 cięć

    Fot: Bosch

Piła Boscha przeznaczona jest raczej do lżejszych zadań, np. cięcia drewna do kominka czy pielęgnacji drzew. Urządzenie wyposażono w akumulator litowo-jonowy 36 V. Ma ona zapewnić ponad 100 cięć w drewnie sosnowym (kantówka, 10 x 10 cm), na jednym cyklu ładowania. Taki wynik oznaczałby, że AKE 30 LI wykonuje 2,5-krotnie więcej cięć niż inne piły akumulatorowe.

Używanie tego typu narzędzi jest zwykle bardziej komfortowe, w porównaniu z tradycyjnymi odpowiednikami. Hałas jest znacznie mniejszy. Odpada też rozruch przy użyciu linki. Nie wdychamy spalin i nie musimy uzupełniać benzyny. Elektronarzędzia są również mniej wymagające od narzędzi spalinowych, jeśli chodzi o bieżącą konserwację. Zapotrzebowanie piły akumulatorowej na energię jest także dziesięć razy mniejsze niż w przypadku porównywalnej piły spalinowej. Do naładowania akumulatora zużywamy zwykle ok. 0,1 kWh energii elektrycznej.

Zwarta konstrukcja piły łańcuchowej ma ułatwić pracę w gęstych zaroślach i innych trudno dostępnych, miejscach. Narzędzie wyposażono w ergonomiczne uchwyty i prowadnicę o długości 30 cm. Zastosowano również nowy system SDS, który umożliwia napinanie łańcucha bez użycia dodatkowych narzędzi, oraz automatyczny system doprowadzania oleju.

Piła ma elektroniczny hamulec odrzutowy o czasie reakcji 0,1 s. Jeżeli spróbujemy uruchomić piłę przy aktywnym hamulcu, rozlegnie się sygnał ostrzegawczy. Z kolei po zwolnieniu włącznika, elektroniczny hamulec natychmiast zatrzymuje łańcuch. AKE 30 charakteryzuje się również specjalnym profilem członów łańcucha. Ma on obniżać tendencję urządzenia do odrzutu, nie zmniejszając jednocześnie wydajności cięcia. Urządzenie wyposażono także w osłonę dłoni oraz mechanizm wychwytujący łańcuch.

W zestawie znajdziemy ładowarkę, która ładuje w pełni akumulator w 1,5 godziny. Producent zapewnia, że sam akumulator pozbawiony jest tzw. efektu pamięci, co zapobiega zmniejszaniu się jego pojemności po dłuższej eksploatacji. Sugerowana cena detaliczna AKE LI to 1649 złotych.

Autor: Jacek Szydłowski
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Komentarz został usunięty.
Swietna sprawa.Tylko co z akumulatorami gdy są dłuższe przerwy w yżywaniu?
Anonim, 31.03.2011, 20:48