Elektronarzędzia: jak o nie zadbać, by służyły przez lata. Poradnik

W większości domowych warsztatów, elektronarzędzia to podstawowy element wyposażenia. Ich naprawa często jest bardzo kosztowna. Dzięki odpowiedniej konserwacji, nasze wiertarki czy pilarki można utrzymać w dobrej kondycji, nawet mimo intensywnego użytkowania.
  • Konserwacja wiertarki

    Do czyszczenia narzędzi warto używać specjalnych środków w aerozolu. Docierają one do trudno dostępnych elementów.

    Graphite

Jeśli inwestujemy w sprzęt dobrej klasy, warto zadbać o jego konserwację i odpowiednie warunki przechowywania. Pracując przy dużym zapyleniu, na nieosłoniętych elementach narzędzi powstaje twarda warstwa zbitego pyłu. Usuwajmy ją natychmiast po zakończeniu pracy.

Zobacz również: Kupujemy wiertarkowkrętarkę akumulatorową

Najbardziej niebezpieczne dla elektronarzędzia są jednak drobinki dostające się pomiędzy ruchome elementy. Powodują one ich zacieranie. Dlatego po wykonanej pracy warto oczyścić newralgiczne miejsca sprężonym powietrzem. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na wszelkie otwory wentylacyjne. Takie zabiegi pozwolą uniknąć poważnych uszkodzeń.

Uwaga na wrzeciono

Elementem szczególnie narażonym na zanieczyszczenia są wrzeciona wiertarek, wkrętarek czy młotów udarowych. Zwłaszcza, jeśli pracują tuż obok wierconego otworu, z którego zwykle wydobywa się pył. Zawsze można zastosować specjalne osłony chroniące wrzeciono przed zanieczyszczeniem. Nie dają one jednak pełnej gwarancji ochrony.

 – W tej sytuacji warto oczyścić wrzeciona specjalistycznymi środkami w sprayu – radzi Jacek Churski, specjalista z firmy TOPEX. – Za pomocą cienkiej końcówki wpuszczamy do wnętrza wrzeciona płyn, który wypływając wymywa brud ze szczelin. W przypadku urządzeń udarowych, takich jak młotowiertarka, warto posmarować także końcówkę wiertła lub dłuta specjalnym smarem. Pomoże on złagodzić szkodliwe działanie tarcia, występującego w trakcie prac z udarem – dodaje. Regularne stosowanie środków konserwujących przedłuży żywotność elektronarzędzi. Unikniemy tym samym kosztownych wizyt w serwisie lub wymiany sprzętu.

Praca z elektronarzędziem

Elektronarzędzia, jak każdy sprzęt elektryczny, źle znoszą wilgotne warunki. Dlatego lepiej przechowywać je w suchych pomieszczeniach, zamknięte w skrzynce lub pudełku. Jeśli wilgotne narzędzie podłączymy do prądu, może nastąpić zwarcie. To oznacza uszkodzenie sprzętu, ale przede wszystkim zagrożenie dla nas samych.

– Kiedy podejrzewamy, że w elektronarzędziu nagromadziła się wilgoć, odłóżmy je na kilka dni do ciepłego, suchego pomieszczenia – dodaje Churski. – Przed każdym użyciem należy także sprawdzić stan kabla zasilającego, a w szczególności jego izolacji. Pozbawione zabezpieczenia przewody również stwarzają zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Elektronarzędzia należy przechowywać w kufrze transportowym. Większość nowych urządzeń lepszej klasy, sprzedawanych jest właśnie w takich walizkach. Chronią one sprzęt przed nadmierną wilgocią, a także zakurzeniem. Są również wygodne, ponieważ zapewniają miejsce na dodatkowe akcesoria, np. wiertła i tarcze. 

Autor: Jacek Szydłowski
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

kto wypisuje te bzdury i to sa rady specjalisty ?kto pokrywa smarem wiertlo do pracy - to tylko sprzedawca bo specjalista z bozej laski
maly, 17.02.2012, 21:47
Zgadzam się.
Ale jak ktoś kupuje elektronarzędzia TOPEX to widać musi smarować ha ha ha. Inaczej sprzęt nie przetrwa nawet miesiąca :-) przy częstej pracy.
Taki specjalista jaki sprzęt :-)
Wyrwicka, 14.03.2012, 10:21
To, że się na czymś nie znasz, nie upoważnia cię do obrażania ludzi. Zwróć uwagę na magiczne słowo "młotowiertarka". W przeciwieństwie do wiertarek z chwytem trójszczękowym, nie nadającym się za bardzo do pracy z udarem, do których wkłada się i mocuje na sztywno wiertła z chwytem walcowym, młotki i młotowiertarki mają wiertła i inne narzędzia wkładane suwliwie w uchwyt, np SDS-plus lub SDS-max, z odpowiednimi wzdłużnymi kanałkami. Część wiertła lub dłuta wchodząca do uchwytu musi być smarowana, bo podczas pracy ociera się o wnętrze uchwytu i o tym piszą producenci w instrukcji obsługi.
ManfredBee, 21.03.2012, 14:37
Kempes, 02.10.2012, 22:08
o tym, że niektóre młotowiertarki czy sprzęt z wyższej półki nie powinien być tam smarowany. Ba, producent wręcz zakazuje smarowania go w tych miejscach. Mówie tu np o niektórych sprzętach firmy dewalt. Poza tym reszte bezwzględnie należy smarować.
takitam, 09.03.2014, 19:16
czy Ty wiesz o czym piszesz? Heh.. nic dziwnego, że w Polsce tylu partaczy, skoro o własne narzędzia dbać nie potrafią.. a później - Panie majster popsuło się.. Nie robie! Narzędzia się konserwuje, również te ścierne. Ja osobiście używam nanoprotech do oczyszczenia i konserwacji całych mechanizmów elektronarzędzi.. kurz się nie klei i mogą pracować nawet w wodzie..
Do czyszczenia wierteł również ten sam nanoprotech, ale później może być zwykły towot w sdsach. bo obroty pozwalają.
Darek, 09.01.2015, 12:49
Komentarz został usunięty.
Ja konserwuje swoje narzędzia używając głównie oleju lub smaru slikonowego
Krzysiek autor bloga zrobisztosam.pl, 25.01.2018, 21:08