Wykończenie nowego mieszkania. Ile to kosztuje

Kupione od dewelopera mieszkanie można wykończyć samodzielnie, zlecić to wyspecjalizowanej firmie lub powierzyć sprawę deweloperowi. Najniższe stawki za wykończenie zaczynają się od blisko 400 zł za metr kwadratowy.
 • wykańczanie mieszkania

  Najtaniej wykończyć mieszkanie samemu. Może to jednak potrwać nawet kilka miesięcy.

  Bosch

Większość mieszkań sprzedaje się dziś w stanie niewykończonym (tzw. deweloperskim). Tylko kilka procent firm, przebadanych przez Home Broker, sprzedaje jedynie wykończone lokale. Znacznie częściej wykończenie można dodatkowo zamówić u dewelopera. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne dla nabywcy, że jedna firma jest odpowiedzialna za wykonanie i wykończenie mieszkania.

Zobacz oferty: Mieszkania deweloperskie na sprzedaż

– Pomijając nawet kwestie organizacyjne, zamawiając wykończenie u dewelopera nabywca może sfinansować zakup mieszkania wraz z wykończeniem jednym kredytem hipotecznym – mówi Bartosz Turek, analityk Home Broker. – Cały przedmiot umowy będzie przy tym objęty wspólną rękojmią.

Z danych Home Broker wynika, że w przypadku 58% inwestycji wykończenie może zaproponować deweloper za dodatkową opłatą. To wynik o blisko połowę lepszy niż przed rokiem. Co jednak mogą zrobić pozostali nabywcy? Są trzy rozwiązania.

Przeczytaj poradnik: Jakim sposobem najlepiej wykończyć nowe mieszkanie 

Po pierwsze, do kompleksowego wykończenia mieszkania można wynająć jedną firmę. Druga opcja to samodzielne wynajmowanie ekip do poszczególnych prac. Wreszcie możemy samodzielnie zająć się wykończeniem mieszkania, z pomocą rodziny lub przyjaciół. Ile kosztuje każde z tych rozwiązań i jak długo może trwać wykończenie własnego lokum?

Deweloper – wykończy mieszkanie szybko i tanio

Jak wygląda oferta firm deweloperskich? W ich przypadku wykończenie mieszkania w standardzie popularnym wiąże się z kosztem na przeciętnym poziomie 518 zł za mkw. Przeważnie w tej cenie oczekiwać można płytek, paneli, malowania ścian i białego montażu.

– Decydując się na zakup pakietu wykończeniowego u dewelopera można zaoszczędzić duża czasu, ale wyboru wszystkich elementów wykończenia należy dokonać z ograniczonego katalogu dostępnego w biurze sprzedaży – dodaje Turek. – Tego ograniczenia nie ma Dolcan. W tej firmie nabywca może wybierać ze wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku, ale do wydania ma określoną kwotę.

Analitycy zwracają też uwagę na ofertę firmy J.W. Construction. Podstawowe wykończenie „pod klucz" kosztuje tam od 370 zł w przeliczeniu na metr.

–Największą popularnością cieszy się jednak program wykończenia wnętrz w opcji z wyposażeniem kuchni i sprzętem AGD. Taki pakiet w cenie od 560 zł zapewnia projekt aranżacji, wszelkie prace wykończeniowe oraz materiały – podkreśla Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Handlowego J.W. Construction Holding S.A.

Na odbiór kluczy do mieszkania wykończonego przez dewelopera trzeba czekać przeciętnie 43 dni. Ekipy wykończeniowe mogą czasem rozpocząć prace przed oddaniem lokalu do użytkowania. Najkrócej na oddanie mieszkania w stanie „pod klucz" czekać się będzie w: TRUST S.A., Damaro Construction, PBG Erigo, Dolcan, PWD i EKOLAN.

– W firmach tych będzie to trwało do miesiąca – dodaje Turek. – Z kolei deweloper Bouygues Immobilier deklaruje, że mieszkania wykończone oddawane będą w tym samym terminie, co te w stanie deweloperskim.

Wciąż jednak relatywnie często deweloper nawet za dodatkową opłatą nie chce wziąć na siebie wykończenia mieszkania. Często poleca jednak wtedy usługi sprawdzonych firm wykończeniowych. Można się tego spodziewać w biurze sprzedaży Echo Investment, Mota-Engil, Sabe Investments czy Virke.

Wykończ mieszkanie bez wizyt w marketach

Jeśli nasz wybór padnie na firmę kompleksowo zajmującą się wykańczaniem, wtedy również zaoszczędzimy sporo czasu. Nie Korzystając z oferowanych przez takie firmy pakietów wykończeniowych można pominąć wiele wizyt w marketach budowlanych, a płytki, panele i elementy białego montażu wystarczy wybrać z katalogów. Ile to kosztuje? Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów i zakresu prac.

– Najtańszy pakiet „pod klucz" w firmie redNet kosztuje 640 zł brutto za mkw, a najdroższy 1340 zł za mkw – dodaje Turek. – Stawki te można próbować negocjować. Podobnie jest w firmie DekorProjekt, która wykańcza „pod klucz" w trzech standardach wycenionych na od 650 do 1400 zł brutto w przeliczeniu na metr. Firma ta może się zająć nie tylko wykończeniem, ale też wyposażeniem kupionego lokum.

Za meble w łazience i przedpokoju, oprawy oświetleniowe i zabudowę kuchenną wraz z wyposażeniem trzeba zapłacić od 450 do 700 zł za mkw. Dodatkowe wyposażenie w pokojach to wydatek rzędu od 300 do 500 zł za mkw.

Najpopularniejsze rozwiązanie – sami szukamy fachowca

Jedną z najbardziej popularnych opcji jest samodzielny wybór wszystkich elementów wykończenia i wyposażenia mieszkania. Na własną rękę wynajmujemy i nadzorujemy specjalistów, którzy zajmą się położeniem podłóg, kafelków czy hydrauliką. Wbrew pozorom niekoniecznie musi to być opcja tańsza niż wyżej przytoczone rozwiązania.

Według analityków doprowadzenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m kw. ze stanu deweloperskiego do stanu „pod klucz" kosztować może 27,7 tys. zł netto, gdy prace zlecone zostaną ekipom wykończeniowym. Autorzy badania przyjęli popularny standard wykończenia, a co za tym idzie relatywnie tanie materiały. Zakres robót zawiera rozwiązania charakterystyczne dla większości deweloperskich ofert wykończenia w stanie „pod klucz", a więc:

 • nałożenie gładzi na ściany wraz z malowaniem,
 • położenie terakoty w łazience i kuchni oraz paneli i cokołów w pokojach,
 • położenie glazury w kuchni i łazience,
 • instalację gniazd i włączników elektrycznych,
 • zamontowanie baterii, umywalki, zlewu, sedesu i wanny,
 • zamontowanie drzwi wewnętrznych płytowych wraz z ościeżnicami,

Stawka za metr oscyluje wokół 598 zł brutto o ile możliwe byłoby zastosowanie 8-proc. stawki VAT. W przypadku zakupu materiałów wykończeniowych na własną rękę liczyć się należy z podstawową 23-proc. stawką podatku od towarów i usług. Fiskus pozwala na limitowane odzyskanie różnicy między obiema w/w stawkami.

Czas potrzebny na wykończenie mieszkania zakładający organizację całego procesu jest trudny do oszacowania i zależny od tego jak dużo wolnego czasu posiada nabywca.

– Praktyka pokazuje jednak, że właścicielom trudno uporać się z całym zadaniem w mniej niż trzy miesiące od otrzymania kluczy do nowego lokum – ocenia Turek.

Najtańsze – zrób to sam

Czas potrzebny na samodzielne wykończenie całego mieszkania może być nawet kilkukrotnie dłuższy niż w przypadku korzystania z usług profesjonalnych ekip. Bezsprzecznym atutem takiego rozwiązania jest jednak oszczędność. Zgodnie z szacunkami Home Broker na materiały wykończeniowe w przypadku 50 metrowego mieszkania można wydać zaledwie 18,7 tys. zł netto. W przeliczeniu na metr stawka byłaby więc na poziomie 374 zł netto.

– Jeśli osoba samodzielnie wykańczająca mieszkanie skorzystałaby z częściowego zwrotu VAT, wtedy materiały wykończeniowe w przeliczeniu na metr kosztowałyby rzeczywiście 404 zł w przeliczeniu na metr – dodaje Turek. – Należy jednak w tej kalkulacji uwzględnić fakt, że w przypadku wykańczania mieszkania samodzielnie konieczny może okazać się także zakup lub wypożyczenie sprzętu, co mogłoby znacznie podnieść koszt.

W praktyce trudno też spodziewać się, żeby nabywca mieszkania potrafił poradzić sobie ze wszystkimi pracami samodzielnie. Wynajęcie fachowej pomocy może więc okazać się niezbędne. 

Autor: Jacek Szydłowski
Współpraca: Home Broker
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

Co za głupoty piszą w tym artykule sam niedawno wykończyłem mieszkanie sama kuchnia z wyposażeniem to 10 tys.
MAT, 02.11.2012, 07:54
Zgadza się, kuchnia może nawet kosztować więcej, ale mieszkanie nie składa się wyłącznie z kuchni, są też pokoje które wymagają mniejszego wkładu finansowego, co skutkuje uśrednioną kwotą znacznie mniejszą i te 400 zł/m2 jest całkiem realne.
PIO, 04.11.2012, 08:45
Można wydać na kuchnię i 5000 i 35000. Myślę, że 10 000 które wydałeś to taka kwota najbardziej prawdopodobna. Łazienkę można zrobić na przykład już za 5000 (tu jest ładne podliczenie kosztów remontu łazienki). Ale oczywiście jest to wersja skrajnie oszczędnościowa i realny koszt w miarę przyzwoitym standardzie (przyzwoity standard też jest inny dla różnych osób) to mniej więcej 10 000 zł...
Kwiatkowski, 30.04.2013, 23:09
Meble do kuchni 7000, AGD 6000 pomijam resztę. Razem koło 16-18000. To jest realna cena. I to bez szału.
Sławek, 02.11.2012, 12:35
Realna cena bez czarowania oscyluje około 1000 za m2 łącznie ze sprzętem AGD i "białym montażem".
średni, 03.11.2012, 19:36
musiu, 05.11.2012, 18:04
Komentarz został usunięty.
Trochę mało szczegółów w tym artykule, piszą trochę o wszystkim i o niczym. Proponuję rzucić okiem na inny, gdzie koszty rozpisane są bardzo szczegółowo
http://kalkulatorybudowlane.pl/teksty/2013/06/21/ile-kosztuje-wykonczeni...
HenryKing, 26.09.2013, 20:25
Witam, ja rowniez zgadzam sie ze kuchnia na przywoitym poziomie to wydatek okolo 16-20 tys mnie wynioslo tyle w tym przedziale. Lazienka okolo 15 tys. A cale mieszkanie ze wsystkimi meblami telewizorem, kinem domowym, robocizna. Wszystko ze sredniej polki 75 tys, przy 47m2 czyli okolo 1600 zl i tyle trzeba liczyc
Wojtek, 21.01.2014, 13:46
Komentarz został usunięty.
Ciekawym i ekonomicznym rozwiązaniem na wykończenie mieszkania może być wykorzystanie sklejki boazeryjnej. Sprawdza się w każdym pomieszczeniu. I można zamówić darmowy próbnik u nich przez formualrz - http://www.sklejkaeko.pl/pl/formularz.php
andy_r, 21.10.2014, 10:54
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Mogę wypowiedzieć się na temat średniej robocizny bo akurat prowadzę firmę specjalizującą się właśnie w mieszkaniach deweloperskich.
Zakładając, ze mamy mieszkanie w okolicach 60m2. Do zrobienia jest w płytkach kuchnia, przedpokój, oraz łazienka a reszta to panele plus gładzie i malowanie to cena za robociznę powinna wahać się od 8 do 12 tyś netto. Zmienne, które trzeba brać pod uwagę to wszystkie prace ,, niestandardowe" typu sufity podwieszane, burzenie ścianek, czyli wszystko to co wydłuża prace. W przypadku remontów cena zawsze jest wyższa bo dochodzą prace takie jak oczyszczanie podłoża z płytek itp, wynoszenie gruzu, zamówienie kontenera, ale zazwyczaj nie wiecej niż 3tys zł. Mam nadzieję, że pomogłem Neoteric Systems Sebastian Kapera
www.nssk.pl
Sebastiano, 09.03.2017, 16:38
Ja zleciłem remont firmie, która się tym profesjonalnie zajmuje (Perfect Construction) i całe prace przebiegły bardzo sprawnie i cena też była ok
jakiś, 30.08.2018, 15:09
Wydałam jakiś czas temu ok. 80 tyś na wykończenie mieszkania. Mieszkanie w Warszawie, wykonawca prac Complete Home. No ale niestety w stolicy ceny są razy dwa, szczególnie jeśli chce się jakiś sensowny standard.
Galasowa, 12.11.2019, 16:37