Projekt wnętrza: ile kosztuje i czy warto go wykonać

Projekt wnętrza bywa czasem droższy niż projekt domu. Jednak gdy uświadomimy sobie, że koszt zaprojektowania wnętrza to około 2 do 5 proc. kosztu całego domu lub mieszkania, to sprawy nabierają innego światła.
 • Nowoczesna aranżacja wnętrza

  Gdy realizację projektu wnętrz zlecimy wykonawcy polecanemu przez projektanta, to możemy dodatkowo umówić się, że będzie on kontrolował jakość prac oraz ich zgodność z dokumentacją projektową.

  J2Studio
 • Aranżacja wnętrza z sofą we wnęce

  Aranżacja wnętrza z sofą we wnęce

  J2Studio
 • Nowoczesne wnętrze zaprojektowane przez profesjonalne studio

  Nowoczesne wnętrze zaprojektowane przez profesjonalne studio

  J2Studio

Coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie fachowców, którzy naszą domową przestrzeń zaaranżują optymalnie i komfortowo. Projektanci wnętrz mają różne systemy pracy, lecz pewien proces jest w każdym biurze projektowym podobny.

Podczas pierwszego spotkania z klientem określany jest zakres współpracy. Czasem klient ma potrzebę aranżacji jednego pomieszczenia, a czasem całego domu. Bywa, że chodzi mu tylko o konsultację w sprawie konkretnych rozwiązań.

Lepiej projektować całe wnętrze od razu

Architekci wnętrz polecają najczęściej rozwiązanie całościowe. Z kilku powodów: jeżeli zabieramy się za projektowanie wnętrza całego domu od razu, jest to tańsze, niż projektowanie na raty. Poza tym – projekt całościowy jest bardziej spójny niż zbiór pomieszczeń, z których każde było projektowane w innym okresie czasu lub przez innego architekta. Dobrze jest na pierwsze spotkanie z projektantem wnętrz przygotować rzut pomieszczenia albo chociaż je wymierzyć.

Pierwszym krokiem do właściwej aranżacji wnętrza jest analiza pomieszczenia pod kątem funkcjonalnym. Pozwala ona ustalić, gdzie najlepiej umiejscowić wszelkie elementy wyposażenia wnętrza takie jak stół, czy sofa. Analiza jest skończona, gdy zostanie ustlone najbardziej optymalne i komfortowe rozwiązanie.

Następnie przeprowadzana jest rozmowa na temat preferowanego stylu. Projektant zachęca klienta, by opowiedział, co lubi, jakie rozwiązania estetyczne mu się podobają. Niezależnie czy klient woli styl klasyczny, nowoczesny czy eklektyczny projektant przedstawia inspiracje i szkice odręczne z pomysłami obrazującymi charakter przestrzeni.

Podczas kolejnego spotkania projektant przedstawia klientowi wersję kolorystyczną i stylistyczną.
W zależności od tego, jaki jest metraż projektowanych wnętrz, od tygodnia do około miesiąca zajmuje przygotowanie koncepcji, która zawiera już wizualizację trójwymiarową, albo tzw. kłady ścian, czyli wizualizacje w postaci rzutów 2d.

Ostatni jest etap wykonawczy. Tu określane są konkretne materiały, jakie mają być użyte we wnętrzu. Powstały projekt przyjmuje formę wydruków na papierze, jest złożony w książkę projektową i trafia w ręce klienta. Na podstawie takiej dokumentacji wykonawca jest w stanie właściwie zrealizować projekt. Na rysunkach podane są wymiary, wysokość zabudowy, montaż elementów, instalacja elektryczna itp.

Koszt wykonania projektu wnętrza

Koszt zaprojektowania wnętrza to około 2 do 5 proc. kosztu całego domu lub mieszkania. Czyli za zaprojektowanie przestrzeni o powierzchni 60 mkw. zapłacimy 6 tys. zł.
Jeżeli decydujemy się zaprojektować tylko jedno pomieszczenie, ceny mogą być inne. Np. łazienka jest najtrudniejszym pomieszczeniem do zaprojektowania aranżacji wnętrza, dlatego cena takiego projektu może wynosić ok 250 zł za metr kwadratowy (średnia cena białostocka).

Pod nadzorem

Projekt wnętrz może być zrealizowany przez ekipę wykonawczą, którą wskaże klient, albo taką, którą rekomenduje biuro projektowe. W pierwszym przypadku należy pamiętać, że o ile projektant może sprawdzić zgodność wykonania z projektem, to nie będzie kontrolować jakości wykonania.
W przypadku, gdy ekipa zostaje polecona przez projektanta, może on zająć się nadzorem nad właściwą realizacją projektu i wziąć odpowiedzialność za to, by była ona nie tylko zgodna z projektem, ale też wykonana bez zarzutu.

Autor: Michał Franczak
Współpraca: J2Studio
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

Te fotki, to chyba przedstawiają wnętrze burdelu...
Nieważne, 22.02.2012, 15:20
mała, 22.02.2012, 16:18
chyba fajnie by było mieć w piwnicy taki salon. Chillout na całego po robocie.
pazieł, 23.02.2012, 09:07
Super! W końcu mogę zobaczyć końcowy efekt długotrwałych starań. Tapeta wygląda świetnie. Szacun :)
Ankered, 23.02.2012, 20:39
ale fajne! odlot do innego wymiaru...
julka, 25.02.2012, 08:51
Przykładowy cennik architekta wnętrz z Gdyni http://www.maq-studio.pl/oferta-wn-etapy.php
Ania M, 23.11.2013, 20:22
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Z doświadczenia wiem ze to się i tak zwraca. Ja z mężem robiłam projekt z www.kaminskadorota.pl i wyszlismy na tym na plusie bo panie projektant poprawiła wiele błędów które byłyby kosztowne gdybysmy je wykonali
Wojciechowska, 11.10.2015, 10:32
Zgadzam się z autorem artykułu. Dziś przy tak ogromnym wyborze dostępnych produktów, najlepiej zdać się na pomoc projektanta. Uważam, że obniża to koszty. Dużo na temat projektowania, wnętrz, stylów... dowiedziałem się tu:
http://strefadom.blogspot.com/
aski, 23.10.2015, 13:26
tez uwazam ze architekt wnetrz to dobra inwestycja. U nas findarchitekci.com wzieli za 114m2 80pln od metra a sami nigdy bysmy tak nie potrafili wymyslec: praktycznie, gustownie i tanio.
Malgos, 31.03.2016, 17:44
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Pomocny artykuł.
Proszę spojrzeć na ofertę studio RAMA RAMA z Gorzowa. Mnie się bardzo podobają ich projekty. Pozdrawiam
Kapczydło, 23.09.2017, 14:28