Kalkulator budowlany i kalkulator kosztów remontu - jak z nich korzystać

Nie musisz jeździć do kosztorysanta i innego fachowca, który obliczy, ile wydasz na budowę domu czy remont mieszkania. Równie dobrze możesz skorzystać z internetowego kalkulatora kosztów budowy oraz kosztów remontu. Wyjaśniamy, jak one działają.
  • Kalkulator

    Tradycyjny kalkulator pomoże obliczyć spodziewane koszty remontu. Specjalny kalkulator w wersji internetowej zrobi to jednak szybciej.

    Eak-KKK (Pixabay.com)

Budowa domu czy remont mieszkania to zawsze poważne inwestycje. Przeważnie pochłaniają wszystkie oszczędności. Warto z głową rozplanować wydatki i sprawdzić przed rozpoczęciem robót, ile wyniesie nas budowa czy remont. Do tego służą kalkulatory budowlane oraz kalkulatory kosztów remontu. W internecie można z nich skorzystać za darmo.

Dowiedz się: Koszt układania płytek 

Kalkulator kosztów budowy

Przykład: zamierzamy zbudować 110-metrowy wolno stojący dom parterowy bez piwnicy. Do wyboru są zakładki niczym kategorie: konstrukcja budynku, dach, stolarka okienna i drzwi, wykończenie pomieszczeń. Przy wszystkich obliczeniach będzie można wybrać cenę: niską (wariant ekonomiczny), średnią, wysoką (wariant najwyższa jakość). Należy wpisać w kalkulator powierzchnię domu i wybrać pierwszą z kategorii, czyli konstrukcję budynku. Najpierw zaznaczamy materiały, i przypuśćmy, że wariant ekonomiczny.

Według kalkulatora, za same materiały trzeba będzie zapłacić 15 950 złotych (w przeliczeniu za metr kwadratowy będzie to 145 złotych). Potem zaznaczamy zakładkę: robocizna – wykonanie fundamentów. Z obliczeń kalkulatora wyjdzie 6820 złotych za całość (czyli 62 złote za mkw.), przy założeniu, że nadal bierzemy pod uwagę niską cenę. Za samą konstrukcję domu zapłacimy zatem 22 770 złotych.

Polecamy wideo: Wybudowali dom w cenie mieszkania

W podobny sposób, wpisując powierzchnię i wybierając cenę (najniższą, przeciętną, najwyższą), można obliczyć za pomocą kalkulatora, ile wyniesie nas choćby koszt postawienia ścian nośnych, ścian działowych, kominów i wentylacji, stropu, elewacji zewnętrznej. Kalkulator obliczy również koszt położenia dachu, zakupu i montażu okien, drzwi zewnętrznych, bramy do garażu i ogrodzenia posesji. Wydatki na wykończenie pomieszczeń też można oszacować. Dzięki kalkulatorowi dowiemy się, ile pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na posadzki, tynki, gips, elektrykę, instalację wodno-kanalizacyjną, podwieszane sufity i instalacje grzewczą.

Przykład dla tego samego 110-metrowego domu: chcemy obliczyć, ile będą nas kosztowały sufity podwieszane. Zakładamy, że mają one być z płyty gipsowo-kartonowych na ruszcie, a ich powierzchnia będzie równa połowie powierzchni domu, czyli 55 mkw. W tym przypadku materiały będą tańsze, ale robocizna droższa. Same materiały będą stanowiły wydatek 2255 złotych (41 zł za mkw.), przy założeniu wyboru niskiej ceny. Za robociznę, zależnie od wariantu cenowego, przyjdzie nam zapłacić od 22 złotych za mkw. (niska cena, wariant ekonomiczny) do 71 złotych za mkw. (wysoka cena, wariant wysoka jakość).

Kalkulator kosztów remontu mieszkania

Możemy również zobaczyć, ile wyniesie nas koszt remontu np. kuchni, łazienki, salonu, sypialni, przedpokoju i pozostałych pomieszczeń. Przykład: planujemy wyremontować salon. Na dwóch ścianach chcemy położyć tapetę (łącznie 30 mkw.). Sama robocizna będzie kosztowała min. 600 złotych za całość (czyli 20 złotych za mkw.). Życzymy sobie również mieć tynk strukturalny na części ścian, będzie to 7 metrów kwadratowych. Koszt robocizny wyniesie 315 złotych (a więc 45 złotych za mkw.). Decydujemy się też na położenie paneli na podłodze o powierzchni 26 mkw. Kalkulator wyliczy, że za robociznę zapłacimy 624 złote (24 złote za mkw.). Pomalowanie sufitów (26 mkw.) będzie stanowiło wydatek 234 złote (9 zł za mkw.).

Warto zobaczyć: Kosztorys inwestorski, ofertowy, powykonawczy i zamienny 

W podobny sposób da się obliczyć m.in. cenę płytek, paneli, wykładzin, parkietu, robót hydraulicznych, instalacji elektrycznych, montażu oświetlenia, a nawet armatury oraz mebli.

Wady kalkulatorów

W kalkulatorach mogą ukrywać się pułapki. Nie chodzi tu jednak o błędne obliczenia. Niekiedy dane w kalkulatorze pochodzą z jednego źródła, czyli są oparte np. o cenniki jednego producenta czy jednej ekipy budowlanej (a na portalu widać jego reklamę). To natomiast oznacza, że stawki mogą być zarówno o wiele mniejsze, jak i o wiele większe od średnich rynkowych. Przykład: podczas korzystania z kalkulatora pojawia się informacja, że układanie paneli kosztuje 25 złotych za mkw. Tymczasem są firmy, które wykonają tę usługę już za 15 złotych.

Zobacz: Jak obniżyć koszty budowy domu nie tracąc na jakości 

Na niektórych portalach uzyskane koszty można zapisać jako plik PDF i przesłać sobie na e-maila (bywa, że jest to pole wymagane, a brak zgody na podanie e-maila jest równoznaczne z tym, że kalkulator nie wykona obliczeń). Podając własny adres poczty elektronicznej, mimowolnie zgadzamy się na otrzymywanie e-maili np. z ofertami handlowymi, a właśnie na tym zależy reklamodawcom. Oni – czy podmioty na ich rzecz działające – w ten sposób budują swoiste bazy danych.

Niektóre kalkulatory są bardzo ogólne. Podaje się np. jedynie powierzchnię nieruchomości oraz województwo, w jakim jest planowana budowa lub już stoi dom czy mieszkanie, a kalkulator automatycznie obliczy choćby wydatki poniesione na budowę czy kompleksowy remont w przeliczeniu na metr kwadratowy. Z kalkulatora nie wynika, jakie konkretnie parametry wziął on pod uwagę do wykonania obliczeń, ponieważ widać tylko ogólny wynik. 

Warto poświęcić 15–20 minut, żeby uzyskać wyniki na kalkulatorze. Oczywiście będą to dane orientacyjne, a nie ostateczne. Z kalkulatora można też skorzystać przed wyborem usługi oferowanej przez fachowca-kosztorysanta. Idąc na spotkanie z nim, będziemy wiedzieli, jaką kwotę może on sobie zażyczyć za wykonanie kosztorysu. 

Autor: Sławomir Bobbe
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Warto dodać, ze opisywane kalkulatory znajdują się pod adresem https://kb.pl
Marcin, 23.05.2017, 10:38
i https://kalkulatorremontu.pl/
piotr, 21.04.2020, 09:27
Witam , zaczynałem remont kilka tygodni temu w Łodzi, początkowo nie miałem pojęcia jak się do tego zabrać. Nigdy do tej pory nie robiłem remontu i samo znalezienie ekipy w dobrej cenie to był koszmar. Każda ekipa nie chciała nawet przyjechać i wycenić mojego remontu. Kiedy ich przymusiłem do wyceny okazało się że ceny są wystrzelone w kosmos i nie miałem pojęcia co jest drogo a co tanio. Każdy fachowiec wiedział oczywiście lepiej i każdy gadał inaczej. Horrror ! Zbliżał się też termin rozpoczęcia remontu a ja nie wiedziałem co mam kupić ??? bo niby skąd. Żadnej listy zakupów a wszyscy mówili mi że czeka się po pare tygodni na drzwi kafle lub kabiny prysznicowe. Masakra
Na szczęście mój kolega Darek który remontował się przede mną podesłał mi link do darmowego kalkulatora remontu https://kalkulatorremontu.pl/ . W zasadzie już po podaniu metrażu mieszkania i miasta, wygenerowała się błyskawicznie kosztorys z listą robót dla ekipy (aktualny cennik z mojeog miasta) oraz lista zakupowa wyposażenia. Gdyby nie te listy nie kupiłbym wszystkiego w internecie 8 tygodni wcześniej. Policzyłem potem że w porównaniu z marketem budowlanym Cast... oszczędziłem prawie 8000 zł !!! Dodatkowo miałem też gotową listę robót dla mojej ekipy więc po wydrukowaniu jej pan Mirosław (z ekipy) potrafił wreszcze określić ile to będzie kosztowało i ile potrfa (wcześniej mówił 1 miesiąc a po otrzymaniu listy wyszło 2.5 miesiąca!). Mogłem spokojnie zawrzeć z nim umowę i dodać tam listę robót i wycenę. Oczywiście pan Mirek i tak marudził na koniec remontu że doszło to i tamto sramto , ale na szczęście była umowa więc nie dopłaciłem dużo ( a wiem od znajomych że oni nie mieli umowy i koszt na koniec skoczył im o 15 tyś SZOK! ). Polecam jeszcze raz ten kalkulator: kalkulatorremontu.pl.
Marek, 11.01.2019, 11:12