Ile kosztuje remont mieszkania

Koszt remontu przeciętnego mieszkania może wynieść, w zależności od użytych materiałów i wysokości kosztów robocizny, od 28 do 48 tysięcy złotych – wynika z analizy przeprowadzonej przez Oferteo.pl.
  • Remont mieszkania często robimy latem

    Część, ale tych łatwiejszych, czynności związanych z remontowaniem bądź wykańczaniem mieszkania możemy wykonać sami. Jednak do innych, bardziej zaawansowanych robót, wymagających doświadczenia i fachu w ręku, warto zaangażować specjalistów.

    stux (Pixabay.com)

Wraz z latem nadchodzi czas na remonty. To właśnie w tym okresie w wielu polskich mieszkaniach (a jest ich prawie 14 milionów) trwają różnego rodzaju prace renowacyjne. Z danych zebranych przez Oferteo wynika, że jeśli już podejmujemy decyzję o remoncie, to najczęściej chcemy przeprowadzić prace w całym mieszkaniu. 

Dowiedz się: Jak oszacować koszt generalnego remontu mieszkania

Prace remontowe najczęściej wykonujemy w pokojach. Na pomieszczenia te wskazało 28 proc. użytkowników. Nieco mniej osób wybiera przedpokój (25 proc.) oraz na łazienkę i kuchnię (po 23,5 proc.).  

Kto remontuje nasze mieszkania

Bardzo często remontując mieszkanie dokonujemy wymiany różnego rodzaju instalacji (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej czy c.o.). Tego typu prace rzadko możemy wykonać samodzielnie. Dlatego często posiłkujemy się fachowcami z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem.
W polskich mieszkaniach najczęściej wymianie, rozbudowie lub przeróbkom poddawana jest instalacja elektryczna. Takich usług potrzebowało 45 proc. użytkowników serwisu. Remont instalacji wodno-kanalizacyjnej planowało 30 proc osób, a 25 proc. wyraziło chęć wymiany instalacji c.o.

Dowiedz się: Co zrobić, gdy fachowcy nie poradzili sobie z remontem 

Wśród dodatkowych prac, które najczęściej zlecamy fachowcom są:

  • ułożenie glazury, gresu bądź terakoty (48%),
  • montaż płyt gipsowo-kartonowych (32%),
  • tynkowanie (18%). 

Jaki jest koszt remontu mieszkania

Wydatki na remont mieszkania oszacowane przez Oferteo łapią się w widełkach od 30 do 50 tysięcy złotych (oczywiście jest to koszt remontu bez wyposażenia). Ostateczny wpływ na to, ile ostatecznie zapłacimy za remont, ma kilka czynników. Począwszy od zakresu prac, wyboru wykonawcy, po jakość materiałów i koszty ich dostawy.

Według danych GUS przeciętne mieszkanie w polskim mieście ma metraż 64,2 mkw., a na wsi – 92,3 mkw. Dla obliczeń kosztów remontu przyjęto standardowe mieszkanie o powierzchni 63 mkw. Minimalny koszt remontu z robocizną i materiałami wyniósł  28 341 zł, a maksymalny – 48 363 zł.
Z czego wynika taka różnica w kosztach remontu? Kupując materiały w marketach budowlanych, ale te tańsze, zbliżysz się do kwoty 28 tys. zł. Wybierając droższe materiały i wyższą stawkę za robociznę, za remont zapłacisz raczej 48 tys. zł. Kupując dodatkowo pełne, ale podstawowe wyposażenie i meble, musisz doliczyć ok. 20 tys. zł (co da w sumie kwotę ponad 68 tys. zł).

PoznajMalarskie sztuczki i triki, które ukryją wady wnętrza 

Warto pamiętać, że koszty remontu bądź wykończenia mieszkania można obniżyć np. wybierając tańsze materiały i oddając w ręce fachowców tylko część prac, a resztę przeprowadzając samodzielnie. 

Tabela kosztów remontu mieszkania

Z zestawienia widać, że inwestor ma sporo możliwości, dzięki którym wpłynąć może na koszt remontu. Rodzą się jednak pewne pytania. Po pierwsze na jakich materiałach warto oszczędzać, a na których lepiej nie? – Wybierając materiały najrozsądniej jest kierować się stosunkiem cena/jakość. Nie zawsze trzeba kupować najdroższy produkt, żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt. Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem możemy np. wybrać płytki niekoniecznie topowych producentów, w przypadku których płacimy też za markę. Warto też sprawdzić ceny w sklepach internetowych, które mogą się okazać atrakcyjniejsze – radzi Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl. 

O samodzielne wykonanie jakich prac możemy się pokusić bez ryzyka, że coś zepsujemy i wzrośnie koszt remontu? – Prace, takie jak malowanie czy tapetowanie, możemy spróbować wykonać samodzielnie. Nie jest to bardzo trudne, a dodatkowo możemy sobie pomóc filmikami instruktażowymi, których wiele znajdziemy w Internecie. Pamiętajmy, że do tego potrzeba sporo cierpliwości i dokładności, nie powinniśmy się zrażać pierwszymi trudnościami, a np. tapetowanie warto zacząć od miejsca, które nie będzie bardzo wyeksponowane w mieszkaniu – uważa Karol Grygiel. 

Polecamy poradnik: Malowanie ścian i sufitu krok po kroku 


Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Oferteo.pl
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Trudny rynek pracy nie ciągnie za sobą decyzji o zakupie własnego M - dla większości kwoty podane w tekście są dość nieosiągalne .. http://www.housemarket.pl/rynek_mieszkaniowy/101/czy_mieszkanie_plus_zas... - może program zaspokoi przynajmniej część potrzeb społeczeństwa i pozwoli na to, aby sobie pozwolić na remonty...
Michalina, 22.06.2016, 13:02
Komentarz został usunięty.
Jeśli robić remont to tylko i wyłącznie z Quality Investment, remont z nimi to czysta przyjemność. Wchodzą i wychodzą i po remoncie. Kiedyś robiłam remont na własną rękę, teraz nigdy bym się na to nie pokusiła ;)
kaczmarczyk, 17.05.2018, 14:37
Komentarz został usunięty.
Remont mieszkania to nie są tanie sprawy i jeszcze czas trzeba na to znaleźć.Ja do remontu swojej kawalerki zatrudniłam ekipę z efachowo.pl. Cały remont przeszedł sprawnie i szybko, a najważniejsze że Panowie z tej firmy mają na prawdę korzystny cennik, więc zostało mi trochę kasy na fajne dodatki do kuchni
Kowalewska Janina , 25.05.2018, 08:39
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Remont mieszkania to poważna inwestycja, ja postanowiłam poprosić o pomoc profesjonalistów, wycenili mi wszystko, cena była bardzo konkurencyjna co do tych oferowanych przez rynek. W trakcie remontu cena nie uległa zmianie, wszystko było tak jak się umówiliśmy :) współpracowałam z perfect construction
kowalczyk, 30.08.2018, 15:44
Ja akurat miałem remont mieszkania, robili mi zabudowy szklane, montowali mi drzwi szklane, kabinę prysznicową, panele i balustrady szklane. Dobrzy fachowcy, radzą sobie z trudnym montażem i mają przystępne ceny. Całe mieszkanie nabrało teraz takiego szlachetnego wyglądu. Ekipa jest z Warszawy, podaje ich stronkę http://www.swiatzeszkla.pl/
Piotrek45, 06.12.2018, 11:40
Ja mogę od siebie polecić ekipę Complete Home. Wykonali u mnie rok temu prace remontowe, z których jestem bardzo zadowolony, bo obyło się bez poprawek i pozniejszych problemów już kiedy się przeprowadziłem.
Galas, 12.08.2019, 16:46
Bardzo gruntowne wyliczenia. Żeby jednak odpowiedzieć krótko i na temat na to pytanie, zachęcam do przeczytania tej publikacji https://wiecznyurlop.wordpress.com/2019/01/11/ile-na-remont-ile-na-urzad...
Sławek Stawarczyk, 11.01.2019, 12:23
Heya just wanted to give you a quick heads
up and let you know a few of the pictures aren't
loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different internet browsers and both
show the same results. dildok3; xvj3gsdfghhfies.link,
Edna, 15.11.2020, 23:17