Od początku 2010 r. do końca III kwartału 2011 r. średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym spadły. W największych miastach wygląda to następująco:
- Warszawa – spadek cen o blisko 7%
- Kraków – spadki o niecałe 9%
- Wrocław – obniżenie ceny o niemal 10%
- Poznań – spadek o ok. 8%.
Przeczytaj również: Kupować mieszkanie, czy czekać? Marzenia o własnym M
Jak zaoszczędzić pieniądze i czas przy zakupie mieszkania?
Po pierwsze zainteresuj się inwestycjami deweloperów, którzy oferują tzw. przedsprzedaż mieszkań. Ponieważ bardzo często realizacja takich bloków dopiero się rozpocznie, to firmy są skłonne do udzialania większych upustów. Niestety minusem tego jest dłuższy czas oczekiwania na oddanie mieszkania.
Deweloperzy chcą znaleźć jak najwięcej chętnych na mieszkania we wczesnym stadium inwestycji. Zgroadzone w ten sposób pieniądze wykorzystują na budowę kolejnych etapów. Taka sytuacja wynika również z tego, że teraz banki nie udzielają tak chętnie kredytów inwestycyjnych deweloperom. Dlatego wymagają, żeby część nieistniejących jeszcze mieszkań miała już właścicieli. Dopiero wtedy bank udzieli kredytu firmie budowlanej.
Zobacz również: Ranking deweloperów. Sprawdź przed kupnem mieszkania
Mieszkania z niższą ceną możemy znaleźć również w już ukończonych budynkach. Gdy deweloper sprzedał większość lokali, często obniża stawkę za m2 w wolnych mieszkaniach, żeby szybciej odzyskać zainwestowany kapitał (nawet kosztem niższego zysku). Musimy liczyć się z tym, że ostatnie niesprzedane mieszkania, są często mniej atrakcyjne i mają na przykład gorszy rozkład pomieszczeń.
Osoby młode i postępowe mogą skorzystać z ofert serwisów społecznościowych. Formuła internetowych zakupów grupowych dotarła do Polski i można tym sposobem nabyć mieszkanie.
Przeczytaj również: Tańsze mieszkanie dzięki zakupom grupowym