Zakup działki bez tajemnic

Wybór działki pod budowę domu to często jedna z bardziej kłopotliwych decyzji. Ważna jest lokalizacja, cena, wielkość, a także ukształtowanie terenu.
 • Dom na szeroką działkę: projekt Tadeusz

  Tylko mądry wybór działki budowlanej pozwoli cieszyć się wymarzonym domem, który doskonale spełni potrzeby i oczekiwania nasze i rodziny

  Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
 • Dom na wąską działkę: projekt Bogusia

  Dom przeznaczony na wąską działkę: projekt Bogusia

  Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Przy wyborze wymarzonej działki należy zwrócić uwagę na wiele czynników. 

Sprawdź: Aktualne oferty działki i grunty na sprzedaż lub skorzystaj z aplikacji Gratki 

Grunt to działka

Pierwszą sprawą przed zakupem konkretnej działki jest obejrzenie jej księgi wieczystej, która znajduje się w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Przeglądanie ksiąg jest bezpłatne. Od niedawna są one dostępne również w internecie. Są dostępne na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem ms.gov.pl – radzi arch. Małgorzata Simla.

Podczas lektury księgi wieczystej, koniecznie trzeba sprawdzić

 1. kto jest właścicielem nieruchomości?
 2. czy działka jest obciążona służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym?
 3. czy nieruchomość jest obciążona hipoteką?

Kolejnym krokiem przed zakupem działki jest wizyta w Urzędzie Gminy w celu zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który precyzyjnie określa warunki zabudowy dla konkretnej działki (część gmin udostępnia swoje plany w internecie). Jeśli teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas należy wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

W Urzędzie Gminy należy dowiedzieć się, czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Dobrze jest sprawdzić, jaka jest jej powierzchnia oraz kształt, a także, czy nie jest zabudowana i zadrzewiona.

Sprawdzenie warunków zabudowy jest konieczne, ponieważ definiuje wytyczne, które musi spełniać nasz przyszły dom, m.in. kształt dachu, układ kalenicy, liczba kondygnacji, czy wysokość budynku – mając tę wiedzę, oszacujemy, czy będziemy mogli wybudować dom zgodny z naszą wizją – dodaje arch. Małgorzata Simla.

Ukształtowanie działki i jej lokalizacja

Ważna jest również analiza konfiguracji terenu, a także, jakie jest usytuowanie działki względem stron świata i drogi dojazdowej do późniejszej nieruchomości.

Powinniśmy sprawdzić rodzaj gruntu. Ważna jest jego nośność oraz przepuszczalność. Mapy geodezyjne, dostępne w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub w wydziałach geodezji Urzędów Gmin są lekturą obowiązkową. W niektórych rejonach Polski, dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nasza przyszła budowa nie będzie kolidowała z ograniczeniami narzuconymi przez konserwatora zabytków lub przyrody.

Wygląd przyszłego domu zależy w dużej mierze od kształtu zakupionej działki budowlanej. Może okazać się, że na zbyt ograniczonej przestrzeni nie jesteśmy w stanie postawić domu parterowego i musimy zdecydować się na piętrowy lub taki z poddaszem użytkowym. Idealnym kształtem dla działki, bez względu na jej powierzchnię, jest kwadrat. Jeśli jest ona prostokątna, to pamiętajmy, że jej szerokość powinna mieć minimum 16 m w przypadku budowy wolnostojącego domu jednorordzinnego.

Uzbrojenie terenu

To, że działka jest pięknie położona i cieszy oko bajkowym krajobrazem nie znaczy, że idealnie nadaje się pod budowę domu jednorodzinnego. Aby boleśnie nie rozczarowała nas podczas procesu inwestycji, należy wcześniej ustalić istniejące i projektowane uzbrojenie terenu (prąd, gaz, kanalizacja, woda, linia telefoniczna), ważne też, aby rozważyć kwestię dogodnego utwardzonego dojazdu do działki oraz zapewnienia jej dostępu do drogi publicznej.

Przed zakupem działki koniecznie trzeba zapytać o aktualny stan zagospodarowania terenu – czy w pobliżu znajdują się sieci: energetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, czy też przyjdzie nam budować je na własny koszt oraz czy przez teren działki nie biegną media (np. linie energetyczne) powodujące wykluczenie części gruntu.

Należy pamiętać, że na komfort zamieszkania w znacznym stopniu wpływa otoczenie, dlatego dobrze jest dowiedzieć się, czy w najbliższym sąsiedztwie nie ma zlokalizowanych działalności i funkcji mogących niekorzystnie wpływać na przyszły komfort użytkowania domu (hałaśliwe sąsiedztwo, droga szybkiego ruchu, zakład emitujący przykre zapachy itp.). Przed zakupem działki należy rozważyć wszystkie istotne czynniki, w tym wady i zalety konkretnej lokalizacji. Przemyślany wybór pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji i problemów podczas budowy domu.

Autor: mk
Współpraca: arch. Małgorzata Simla, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
0komentarzy