Zakup domku letniskowego. Spełnienie wakacyjnych marzeń

Wakacje sprzyjają planowaniu urlopu z dala od miejsca zamieszkania. Wielu z nas marzy jednak o własnym miejscu wypoczynku i zakupie domku letniskowego
  • domek letniskowy

    Nasza wakacyjna przystań z zasady kojarzy się nam z małą, przytulną chatką.

    sxc.hu

Jeśli jednak nie stać nas na sfinansowanie tego typu przyjemności, warto rozważyć możliwość zaciągnięcia kredytu na ten cel. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, przed podjęciem tej ważnej finansowej decyzji. Planując zakup domku, w którym nie zamierzamy mieszkać cały czas, a jedynie w okresie wakacyjnym, warto zastanowić się nad rodzajem nieruchomości.

Rodzaj finansowania zakupu lub budowy domu letniskowego

Finansowanie nieruchomości zawsze powinno być pierwszym punktem decyzji o zakupie domu letniskowego. Kwota, którą będziemy mogli przeznaczyć na ten cel, z pewnością wpłynie na pozostałe aspekty wyboru nieruchomości.

– Budynek o czysto rekreacyjnym charakterze możemy zakupić lub zbudować z kredytem uzyskanym w wielu bankach. Nie wszystkie instytucje traktują jednak taką nieruchomość podobnie jak zakup standardowego mieszkania czy domu. Co prawda warunki cenowe są podobne, jednak najczęściej banki będą wymagały od klienta sporego wkładu własnego. Wiele instytucji sfinansuje zakup domu letniskowego, ale maksymalnie do 60% jego wartości. Należy także rozróżnić typowe domy letniskowe i domy całoroczne, wybudowane na działkach letniskowych. Jeżeli kredytowana nieruchomość może spełniać funkcje domu całorocznego, wówczas część banków podchodzi to takich transakcji nieco łagodniej. Wówczas możemy uzyskać kredyt na znacznie wyższym poziomie. Alternatywnym rozwiązaniem jest z kolei pożyczka hipoteczna, którą zabezpieczymy na innej nieruchomości, np. na naszym całorocznym domu. Takie rozwiązanie zaoferować nam może niemalże każdy bank – wyjaśnia Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus.

Wybór idealnej lokalizacji wakacyjnej nieruchomości

Pozytywną stroną wakacyjnej inwestycji jest satysfakcja z posiadania jej w atrakcyjnym miejscu. Wiąże się to z możliwością wynajmowania domu w okresie, w którym nie spędzamy w nim urlopu. Co więcej, możemy też w przyszłości sprzedać go z zyskiem. Przeszkodą w podjęciu decyzji o takiej inwestycji może być natomiast wysoki koszt wstępny. Dlatego niekiedy rozsądniej jest wybrać tańszą, mniej prestiżową lokalizację, ale w zamian za to mieć gwarancję wakacyjnego spokoju.

Spośród dostępnych typów domów letniskowych, wybór mamy spory:

  • po pierwsze zwykłe domy mieszkalne, położone np. w środku wsi lub kurortu wakacyjnego, otoczone zabudowaniami.
  • po drugie siedliska, charakteryzujące się usytuowaniem na obrzeżach miast lub wsi, otoczone większym, bądź mniejszym kawałkiem pola czy łąki.
  • po trzecie domki letniskowe, położone nie bezpośrednio w sąsiedztwie zabudowań, ale w pewnym oddaleniu, w pobliżu jeziora, rzeki lub ogródków działkowych.

Tylko od nas zależy, który typ odpowiada nam najbardziej i w którym chcielibyśmy spędzać spokojny urlop ze swoją rodziną lub przyjaciółmi.

Dopasuj wielkość domku wakacyjnego do swoich potrzeb

Nie tylko lokalizację należy brać pod uwagę, podczas zakupu lub budowy nieruchomości na letni wypoczynek. Powierzchnia domu także jest niezwykle istotna. Nasza wakacyjna przystań z zasady kojarzy się nam z małą, przytulną chatką, a nie z wielką nieruchomością na rozległym terenie. Wielkość domu ma znaczenie, gdyż pomimo, iż planujemy spędzać w nim jedynie wakacje, podobnie jak przypadku domu mieszkalnego, nieruchomość ta obciążona jest podatkiem i kosztami utrzymania w postaci wody, ogrzewania i energii elektrycznej. Ważne będą też koszty początkowe inwestycji – w przypadku budowy domu zakup odpowiedniej działki. Im większy dom, tym koszty te wzrastają.

Kupując dom z rynku wtórnego należy zwrócić uwagę na jego stan techniczny. Podejmując decyzje bez uprzedniej szczegółowej kontroli, można narazić się na koszt późniejszego remontu, który często znacznie przekracza koszt zakupu.

Bezpieczeństwo domku letniskowwgo

Zakup domu letniskowego okupiony jest jeszcze jednym istotnym wydatkiem – kosztem ubezpieczenia i ochrony. Firmy ochroniarskie z reguły decydują się na ochronę obiektów niezbyt od siebie oddalonych. Z kolei wstawianie pancernych szyb i alarmów podnosi koszty początkowe.

Podsumowując, należy zaznaczyć, że realizacja marzenia o własnym letnim domku wymaga rozsądnej, przemyślanej decyzji. Przed przystąpieniem do poszukiwania idealnego wakacyjnego gniazdka oceńmy stan naszych finansów. Dokładna kalkulacja pozwoli nam dopiąć wszystkie formalności i w rezultacie cieszyć się wakacjami we własnym domu, w urokliwym zakątku Polski.

 Przeczytaj także: Domek letniskowy: nowa moda wśród Polaków 

Autor: Jerzy Szych
Współpraca: Dom Kredytowy Notus
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Ten dom ze zdjęcia, to raczej mieszkalny, nie letniskowy. W każdym razie ja chciałbym mieć taki dom letniskowy.
Janiszewski W., 04.04.2014, 01:16
Komentarz został usunięty.
I can't believe that everything we challenge ourselves with in life makes a difference. At all times squandered thinking about the assorted things that we deal with every moment is undoubtedly
really important, as no other man will deal with your life for
any of us. Personally I think that citizens have to be more sane.
Knowledge is fantastic, nevertheless so much of what we should
think about is indeed abstract. Having a cup of kava is
a zen process that takes one back again to the present minute. We need to be more in the here and now, without being overwhelmed by existence and
the theatre we deal with every day. http://njmassage.info/
mountainside onsite massage Jobs, 11.05.2020, 19:14