Żagań: Ludzie się śmieją z tej rewitalizacji

Nasi Czytelnicy wytykają, że odnowione bloki przy ul. Brackiej i Długiej nie przypominają stylowych kamieniczek. Śmieją się z takiej "rewitalizacji”.
  • kamienica Żagań

    Nasz Czytelnik porównał projekt stylowych kamieniczek do stanu faktycznego, po zakończeniu prac

    Włodzimierz Bochoń

Zdjęcie projektu, zestawione ze stanem faktycznym otrzymaliśmy od naszego Czytelnika Włodzimierza Bochonia. Zrobiło furorę na portalu społeczniościowym. Odebraliśmy też mnóstwo telefonów od mieszkańców Żagania, zniesmaczonych wyglądem centrum.
– Odmalowano nam elewację, a balkony zostały stare i odrapane – stwierdza Czytelnik z ul. Brackiej. – Nie tak miał wyglądać nasz blok. – A nas na dachu zamontowano jakieś dziwne konstrukcje, które mają chyba przypominać daszki – dodaje mieszkanka ul. Długiej.

 

Wspólnota: jest w porządku

– Wspólnota nie jest zadowolona z efektów prac – potwierdza Andrzej Redźko, zarządca budynku przy ul. Brackiej. – Wykonawca zrobił ocieplenie, pomalował elewację i zszedł z placu budowy. Nie wykonał rewitalizacji, za to przysłał wspólnocie rachunek na kilkaset tysięcy złotych. Nasze stanowisko jest jednoznaczne. Liderem przedsięwzięcia jest Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i to z nim powinna rozliczać się firma. My zabezpieczyliśmy odpowiednie fundusze.

Roboty wykonywał żagański przedsiębiorca Ireneusz Danieliszyn. – Kłopoty były od samego początku, brakowało inspektora nadzoru i rzetelnego projektu – tłumaczy. – Wykonałem te prace, które były opisane w projekcie. A nie na rysunku, który nie przystaje do rzeczywistości.
Ireneusz Danieliszyn do tej pory nie otrzymał pieniędzy i grozi pozwem sądowym przeciwko ŻTBS-owi. – Jeśli chodzi o ul. Bracką, to wykonane prace zostaną rozliczone i wykonawca otrzyma wynagrodzenie – wyjaśnia Wiesław Źrebiec, prezes ŻTBS. – Natomiast przy ul. Długiej trwa spór i negocjacje, co do wykonania dodatkowych prac.

Mieszkańcy: to złe wykonanie

Mieszkańcy wspólnoty przy ul. Brackiej obawiają się, czy urząd marszałkowski nie wycofa się z dotacji, skoro prace rewitalizacyjne nie zostały wykonane. Wówczas cały koszt remontu może spaść na wspólnotę. – W takim przypadku wystąpimy do sądu przeciwko firmie budowlanej. Jej szef przed wejściem na budowę podpisał umowę, w której jest zapis, że zapoznał się z dokumentacją i nie wnosi zastrzeżeń.

To nie jedyne problemy przy rewitalizacji

Po kontroli powiatowego inspektora budowlanego, część obiektów straciła pozwolenia na budowę. Dotyczy to budynków przy ul. Długiej 2, 2a i 2b, Warszawskiej 6, Rynek 14-17, Warszawskiej 11-15 i Rynek 10. – Czynności podjęliśmy na wniosek magistratu - tłumaczy Paweł Karzaczkowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - Okazało się, że w dziennikach budowy nie ma zapisów o rozpoczęciu prac, po upływie 3 lat od otrzymania pozwolenia. W związku z tym na starostwo wygasiło pozwolenia. Otrzymanie nowych będzie wymagało przeprowadzenie długich procedur od nowa. 

Autor: Małgorzata Trzcionkowska
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

Dobre, makabryła roku. :) Ktoś Was mieszkańców Żagania zrobił w bambuko.
Z, 30.01.2013, 11:32
Jakieś wyblakłe kolory, dominuje szaro-brudny-wyblakły zielony. Jak można było coś takiego zatwierdzić, powinno być kolorowo i wesoła jest jakoś nijak, szaro-buro, trudno odróżnić czy budynki są już po rewitalizacji czy jeszcze nie, bo nie na każdym widać zmiany. Ciekawi mnie czy wspólnoty miały jakiś wpływ na to jak ich budynek będzie wyglądał po rewitalizacji, czy tylko wyłożyły pieniądze?
Martena, 30.01.2013, 12:15
ta kolorowo, w głowę się walnij, najlepiej różowo-żółto-zielono co nie?
parnas, 31.01.2013, 11:07
bardzo ładnie wykonany budynek w Rynku , wymienione okna-super, w budynku na Brackiej - koszmar w sklepach i cyrk na balkonach. Rewitalizacja na bardzo wysokim poziomie. Ciekawe czy pani konserwator jest zadowolona!!
jan, 01.02.2013, 20:54
maniia, 30.01.2013, 11:33
to co wyczynia się w Żaganiu woła o pomstę do nieba, to nie rewitalizacja starówki a marnowanie pieniędzy mieszkańców i unijnych - a kto jest odpowiedzialny nam ciągle panujący burmistrz Sławek Kowal. Za jego kolejnych kadencji zniszczono współpracę miast bliźniaczych, masakra co dzieje się z ŻPK, drogami i ulicami miasta, jak wygląda w mieście urząd miasta, rynek, bezrobocie, niby strefa gospodarcza, wspieranie rozwoju gospodarczego firm i miasta = jaki Pan Taki Kram
co nieco znający się na budowie, 30.01.2013, 15:11
Trzeba było sobie samemu pomalować j,e,b,a,n,e nieroby
fzg, 30.01.2013, 15:53
sinokoperkowy róż.
luka653, 31.01.2013, 23:11
temu co zrobiono na brackiej jesteśmy sami sobie winni, daliśmy się oglupić dwóm panom,którzy rządzą nasza wspolnotą. Wszystko ma byc zrobione za darmo lub najtaniej. Rewitalizacja bez ozdób, bez balkonów (oni mają tarasy!) ,a winni wszyscy tylko nie my
jan, 01.02.2013, 20:42