Wynajem mieszkania: co musisz wiedzieć

Niezależnie od tego, czy wynajmujesz, czy jesteś najemcą, musisz wiedzieć, jak nie dać się oszukać.
Mieszkanie do wynajęcia
Właścieciel mieszkania i najemca powinni spisać taką umowę, która dobrze zabezpieczy interesy obu stron.

fot. sxc.hu

Szukając mieszkania do wynajęcia pamiętajmy też, że ważna jest nie tylko jego cena i lokalizacja, ale również prawidłowo sporządzona umowa najmu. To właśnie ona zabezpieczy obie strony przed nieuczciwym oszustwem.

Co jest ważne dla właściciela mieszkania

Najczęściej właściciele „oddający" komuś swoje mieszkanie, boją się dwóch sytuacji:

 • że ich majątek w postaci mieszkania i jego wyposażenia ulegnie zniszczeniu
 • że najemca przestanie płacić za wynajem, nie opuści lokalu, a nawet zadłuży mieszkanie nie płacąc rachunków.

I obawiają się nie bezpodstawnie, bowiem ich prawa uwzględniając ochronę praw lokatora, są zdecydowanie słabiej chronione! A na dodatek aktualnie podaż mieszkań na wynajem jest duża, za to rentowność najmu dość niska.

Dlatego to właściciele mieszkań powinni być przede wszystkim zainteresowani fachowym zawieraniem umowy, a więc takiej, która chroniłaby ich dobytek przed zniszczeniem i dawała choćby minimalne gwarancje na regularne otrzymywanie zapłaty.

Zasady spisywania umowy najmu

Umowa najmu powinna zawierać:

 1. dane właściciela i najemcy - adres stałego zameldowania, numer dowodu, pesel, itp.
 2. dokładny opis wynajmowanego mieszkania - adres, powierzchnię, liczbę pokoi, wyposażenie.
 3. określoną cenę czynszu i termin, do którego trzeba uregulować należność za dany miesiąc-trzeba też zaznaczyć, w jaki sposób będą rozliczane rachunki za gaz, wodę i prąd. W dniu odbioru kluczy zawsze trzeba spisać stan liczników gazu, wody, prądu.

Zarówno wynajmujący, jak i najemca podpisuje umowę w dwóch egzemplarzach.

Co jest ważne dla najemcy

Wynajmując od kogoś mieszkanie, zakładamy, że będziemy mieszkać w nim wygodnie przez czas, na jaki się umówimy. Nie zawsze jednak to, co zostało powiedziane, jest dotrzymane. I zdarza się, że w połowie miesiąca trzeba wyprowadzać się w biegu, bo od zaraz wymówiono nam mieszkanie. Dlatego szukają mieszkania uważajmy:

 • przede wszystkim, aby nie zostać oszukanym na tzw. „okazyjną cenę". Najemcy przede wszystkim powinni być wyczuleni na tzw. okazje.
 • drugi sposób oszukiwania amatorów taniego najmu, to oferowanie tego samego lokalu – przy posługiwaniu się fałszywymi dokumentami np. pełnomocnictwem, spółdzielczym przydziałem, kilku lub kilkunastu klientom. Potem spotykają się oni pod drzwiami tego samego mieszkania, każdy ze stratą zaliczki w postaci jedno, a nawet kilkumiesięcznego czynszu.
 • na przybyszów spoza miasta czyha jeszcze inna pułapka: często nie znają okolicy. Nie wiedzą, gdzie i jakie są kłopoty z dojazdem, czy w pobliżu swojej siedziby znajdą jakieś zatrudnienie, żeby dorobić itp. Czasem nie warto kusić się na tanią ofertę w mało bezpiecznej dzielnicy, lub z fatalnym dojazdem i spędzać dwie, trzy godziny dziennie w tłoku i w korkach.

Jednak generalnie sytuacja lokatora jest lepsza, bo w czasie wakacji do wynajęcia jest mnóstwo lokali. A to daje wybór.

Kaucja - co to takiego?

Właściciel mieszkania może kazać lokatorowi zapłacić kaucję w wysokości miesięcznego, dwu- lub nawet trzymiesięcznego czynszu. Kaucję odda dopiero po wyprowadzce najemcy. Jednak, jeśli będzie miał uzasadnione pretensje np. o zniszczone domowe sprzęty lub ściany, wtedy kaucja może przepaść. Kaucja to forma zabezpieczenia przed lokatorami, którzy nie poczuwają się do odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Dobrze jest spisać potwierdzenie na piśmie, żeby w razie nieuczciwości właściciela mieć dowód wpłacenia kaucji.

Pamiętaj!

Do transakcji najmu potrzeba dwóch stron: właściciela (lub dysponenta lokalu) oraz najemcy. Dobra umowa najmu to taka, która satysfakcjonuje dwie strony i zabezpiecza w zrównoważony sposób ich interesy.

W czym pomoże pośrednik nieruchomości

 • „prześwietli" nam klienta – wie o co zapytać potencjalnego najemcę, sprawdzi dokumenty wynajmującego
 • doradzi jak przygotować lokal mieszkalny
 • podpowie jak negocjować cenę
 • sporządzi umowę i powie, co jest istotne w jej zapisach
 • ma prawo zażądać do wglądu dokumentów potencjalnego najemcy, w fachowej rozmowie zorientuje się w zdolnościach płatniczych przyszłego lokatora. 
Autor: redakcja GL
Współpraca: Autor: (mibur)
15komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (15)

nie jest w stanie nikogo prześwietlić, poprostu nie ma odpowiednich narzędzi. Nie odróżni też dokumentu podrobionego. Pośrednik który twierdzi inaczej, należy takiego "picera" omijać z daleka !
Anonim, 09.06.2011, 09:23
Obie strony umawiające się co do wynajmu mają nie tylko prawo ale i obowiązek sprawdzić wzajemnie swoje dokumenty, w tym m.in. dowody osobiste, dowody na prawo do dysponowania lokalem.
Co do przygotowania lokalu to jest to chyba oczywiste, że powinien być posprzątany, mieć umyte podłogi, czyste okna i powycierane kurze, nie powinno być w nim zapachu zwierząt.
Co do cen to wynajmujący najlepiej wie za ile chce wynająć, a przyszły lokator czy na to go stać. Odnośnie możliwości płatniczych to wszystko załatwia kaucja wpłacana do ręki przed wręczeniem kluczy, odpowiedni zapis w umowie o terminie zapłaty należności oraz o eksmisji w przypadku nie uregulowania należności.
Pośrednicy walczą o klientów przy wynajmie mieszkań, ponieważ za "przysługę" pośrednictwa biorą opłatę w wysokości jednomiesięcznej kaucji. W przypadku domów jest to opłata rzędu kilku procent wartości nieruchomości.
Jest to niepotrzebne zawyżanie kosztów. A co do wzorników umów to w internecie można ich znależć całe mnóstwo.
Wynajmujący, 09.06.2011, 10:24
dobry posrednik musi kosztować a sam internet gdzie wypowiadaja sie w większosci sami trole nie znajacy sie na rzeczy bardziej w prowadzaja w błąd. Nigdzie ani w gazecie ani w Twojej niebywale madrej odpowiedzi nie doczytałem co to jest tzw wynajem okazjonalny i czym róźni sie od tzw normalnegpo najmu. Dobry posrednik powinien to wiedzieć i odpowiednio pokierować włascicielem lokalu. Ale po co do pośrednika czy prawnika, od czego mamy Lubuską i internet gdzie same mundre sie wypowiadają. A co Gazety Lubuskiej jeżeli podaje informację, że jakiś pośrednik ma większe uprawnienia od służb specjalnych to niech poda namiary na tego pośrednika
ja sam chętnie skorzystam z jego usług i przy okazji z jego obowiązkowego ubezpieczenia gdyby nie potrafił prześwietlić najemcy. Jacy redaktorzy takie informacje. Może zapytać Prezesa Lubuskiego Stowarzyszenia Posredników p. Krawczaka.
Anonim, 09.06.2011, 11:37
Baaaardzo długo byłem wynajmującym. Teraz z kolei jw wynajmuję innym. Nie doczytałem, gdzie w artykule jest mowa o wynajmie okazjonalnym. Może jednak przy okazji warto by wspomnieć, że zgodnie z obowiązującem prawem, jeżeli wynajem będzie trwał poniżej roku, to umowa najmu może zostać zawarta ustnie i nie musi miec formy pisemnej.
Nie tylko trole czytają to co się znajduje w internecie. Sądząc po agresywnej odpowiedzi na poprzedni komentarz, należy on do pracownika biura nieruchomości. "Mundrości " nabywa się nie tylko na kursach dla pośredników. Grzeczność i szacunek dla tych z którymi się polemizuje, jest dla niektórych - jak widać- towarem deficytowym.
Wynajmujący, 09.06.2011, 13:34
też nie korzystam z usług pośredników, nie korzystam też z usług lekarzy i prawników. Wszystko co potrzebuję dla zdrowia i własnego bezpieczeństwa biorę z netu, tam zawarta iedza jest wystarczaająca. Nikt mnie nie naciąga na moje pieniądze. Anomim sam jesteś trolem i brak Ci elementarnej kultury !
A.Ksenik, 09.06.2011, 14:44
co za totalna bzdura... z lekarzy i prawników nie korzystasz...z żadnych pośredników...człowiek jest tylko człowiekiem i ma prawo nie znać się na wszystkim, czasy się zmieniają, każdy musi patrzeć na samego siebie..Polacy są samolubni i nikomu nie pomogą..zwykli indywidualiści ... Obywatele od Państwa żadnej pomocy darmowej nie uzyskają a złodziei jest coraz więcej w naszym Państwie..więc lepiej czasem skorzystać z płatnej pomocy fachowca : lekarza, prawnika, pośrednika...niż wylądować na "lodzie" i stracić wszystko co w życiu jest najcenniejsze... a ty Ksenik daj znać kiedy będzie Twój pogrzeb bo chętnie Cię odwiedzę z moimi dziećmi, żeby pokazać z jakich osób się przykładu nie bierze...heh..informacje z Internetu...śmiechu warta twoja wypowiedź...
Klim, 10.12.2012, 14:17
p.s. "Twój pogrzeb"..no bo skoro sam się leczysz to raczej długo nie pożyjesz..a na tym oszczędzając kosztem swojego zdrowia...wyrazy współczucia...
Klim, 10.12.2012, 14:32
Brzmi to jak artykuł sponsorowany przez np. "stowarzyszeni pośredników nieruchomości". Wynajmuję mieszkania kilka lat i nie wiem za co miałbym płacić biurom nieruchomości skoro wszystkie umowy itp można znaleźć na internecie i je odpowiednio dostosować. Jak patrze na zdjęcia i opisy które biura umieszczają w ogłoszeniach to widać że nie chce im się poświęcać minimum czasu. A że większość rzeczy załatwia się teraz przez internet, to ogłoszenie można zamieścić na jednym z portali o nieruchomościach.
Chyba że ktoś jest leniwy..... :-)
Tomasz, 21.06.2011, 10:05
witam
mam pytanie bo przeczytalam ze wynajmuje pan mieszkania
wlasnie tez sie zabieram do wynajmu ale wszyscy mnie strasza ze jak wpuszcze lokatorow do mieszkania to sie juz ich nie pozbede...
czy pozwala pan sie wynajmujacym zameldowac?
basia600@interia.eu
dziekuje
ba, 06.10.2012, 12:14
No tak bo wszyscy widzą tylko Pośrednika od tej strony: przyjedzie, obejrzy, przyprowadzi klienta, umówi na umowę i bierze kasę...heh...Jeżeli macie zamiar wypowiadać się na temat pośredników to najpierw zainteresujcie się kim jest pośrednik, jakie są wymagania, żeby uzyskać licencję, jaką wiedzę musi posiadać aby zostać pośrednikiem a potem się wypowiadajcie... bo na pewno taka wiedza nie jest potrzebna tylko do najmu..Pośrednik zajmuje się wszystkimi sprawami dotyczącymi branży nieruchomości! Zauważyłem, że na tych forach wypowiadają się osoby - prywatni właściciele mieszkań pojedynczych z których czerpią zyski z najmów.. Ciekawe, że nie ma żadnej wypowiedzi DEWELOPERA, INWESTORA, WŁAŚCICIELA WIELU NIERUCHOMOŚCI W DANYM MIEŚCIE... bo tylko tacy ludzie jak oni potrafią docenić pracę Pośrednika, bo mają z nimi styczność wielokrotnie przez wiele lat i nabierają doświadczenia we współpracy z pośrednikami...a wy przestańcie się wypowiadać na forach na temat pośredników, wy Ci którzy mieli raz w życiu z nimi styczność przy błahej sprawie i wielce się wypowiadacie.... Panie Tomaszu...czekam aż będzie miał Pan problem z lokatorami..z umową... jakikolwiek problem z tytułu najmu i wtedy gdzie Pan się zgłosi...zapewne jak wielu takich ludzi zgłosi się Pan do biura nieruchomości z prośbą o doradztwo i na tym się zakończy bo w końcu "tylko" doradztwo jest darmowe, żeby zapłacić pośrednikowi to nie bo taki pośrednik za dużo zarabia a za mało robi...ale żeby ZA DARMO wykorzystać wiedzę - fachową wiedzę! to jesteście pierwsi!! brak słów... NO CÓŻ..POLSKA..
Klim, 10.12.2012, 14:30
W końcu znalazłem to, czego potrzebowałem.
Gutter Cleaning, 17.02.2012, 06:59
mam pytanie , od 20 lat wynajmuje mieszkanie domek jedno rodzinny , własciciela nie obchodza remonty zewnetrzne bo wszystko remontuje ja sama .własciciel tylko przychodzi po pieniadze i wychodzi , gdy wspomiałam mu o ermoncie achu i rynien bo tego juz sie to domaga własciciel powiedział ze nie bedzie remontomał i przestał podpisywac mi dowody wpłaty . od dłuzszego czasu mieszkam z rodzina bez umowy i bez zameldowania . z tego powodu ze nie chce podpisac mi kartki nie płace mu za mieszkznie bo wszystkie koszty remontu ponosze ja . chciała bym wiedziec jakie ja mam prawo mieszkajac 20 lat ,remontujac i siagle słyszcząc wypi....... mi z tad . proszę o odpowiedz , jakie ja mam prawo .
anonim , 09.07.2012, 21:36
Żadne - znałem rodzine która od 90 lat wynajmowała dom i znalazła się jaks 10 ta woda po właścicielu i ich z tamtąd wy....lił.
czesio, 04.12.2012, 17:04
Niestety żadnego...właściciel jest właścicielem nieruchomości i ma prawo podejmować decyzje takie jakie uważa za stosowne...najprawdopodobniej chce doprowadzić do tego, żeby się Pani z tego miejsca wyprowadziła... Właściciel nie chce partycypować w kosztach remontu ze względu na to, że dzięki temu, że doprowadzi budynek do ruiny będzie mógł się Państwa pozbyć..więc radzę szukać innego lokum albo wykładać na remonty...
kcyś, 10.12.2012, 14:39
Witam. Uraz chyba mi zostanie na dłuższy czas.
Uwaga na ogłoszenia starszej pani.!!! Chciałam z serdecznego serca przestrzec przed pewną kobietą, która wynajmuje pokój. Wynajmowałam u niej dłuższy czas pokój z widną kuchnią oraz łazienką na piętrze. Często w zimę nie było ciepła, jakie powinna zagwarantować(zimno - nie grzała) Przyczepiała się, że powinnam prać w ręku, a nie pralką, bo przecież prąd idzie, lecz najlepsze zostawiła na koniec. Zaczęła wymyślać, iż powinnam jej zapłacić wzięte z kosmosu sumy za mieszkanie oraz, że ją okradłam, albo nie dotrzymuję umowy, której nie chciała podpisać ze mną. Pani Iwona zmusiła mnie nawet do wezwania policji, ponieważ z łaski swojej zamknęła mnie w domu nie chcąc wypuścić. Pobyt u niej wspominam strasznie, wilgoć, ciągłe awantury, gdyż jej mężczyzna to zwykły pijak i były skazaniec, co i róż jakieś więzienie odwiedza na pobyt danego terminu. Owa pani nazywa się Iwona Puławska, a mieszka w domku jednorodzinnym na parterze przy ul. Świeradowska 40a. Nie wiem, czy się tak nazywa dokładnie, gdyż policjant sam był zaskoczony, gdy nie posiadała dowodu, aby dać do spisania przez czyn jakiego się dopuściła, lecz posiadała jakąś kartę członkowską z innym imieniem oraz ksero dowodu osobistego i tam także były inne dane. Po co ktoś ma przechodzić przez to co ja przeszłam. Wolę przestrzec przez starszą panią, która z nadzwyczaj miłej osoby przerodziła się w psychopatkę. Po prostu gdyby nie policja, chyba bym nigdy nie wyszła!!!
:), 02.02.2013, 11:08