Wybieramy dostawcę energii elektrycznej. Na co zwrócić uwagę

Prąd to towar, jak każdy inny. Ty decydujesz, jaka firma ma ci go dostarczać do domu. Operatorów jest już wielu. Jak wybrać tego najlepszego?
  • Dostawca prądu

    Klienci indywidualni mogą zmienić dostawcę energii elektrycznej. Prąd to w końcu towar.

    Jusben (morguefile.com)

Firmy dostarczające energię elektryczną mają coraz większą konkurencję na rynku. Muszą współzawodniczyć, żeby wygrać walkę o klienta, zwłaszcza te małe. Duże, z wieloletnimi tradycjami też oferują korzystne warunki nowym klientom lub zmiany w umowach dotychczasowym klientom, żeby ci nie odeszli do konkurencji. Radzimy, na co zwrócić uwagę podczas wybierania firmy energetycznej. 

Warto przeczytać: Zakup mieszkania a zużycie energii 

Nie wierz od razu w hasła typu: "U nas będziesz miał prąd o 40 procent tańszy" albo "Załatwimy za ciebie wszelkie formalności". Fajnie brzmią, ale czy naprawdę kryją w sobie to, o czym mowa? Nie zawsze. Zmiana dostawcy ma skutkować niższymi opłatami za energię. Zmiana nie powinna wiązać się natomiast z inną jakością usługi. Poziom wykonywanych usług przez różne firmy ma być jednakowo wysoki. Tak gwarantuje Ustawa o prawie energetycznym.

Energia elektryczna jako towar

Prąd to taki sam towar, jak inne produkty i możesz go kupować, od kogo chcesz. Zmiana operatora powinna zająć maksymalnie miesiąc. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, możesz nawet kilka razy zmieniać operatora. Wybierając firmę, pod uwagę powinieneś wziąć następujące kryteria: cenę, czas objęty umową, ewentualne dodatkowe opłaty handlowe oraz warunki przedłużenia (np. czy jest przedłużana automatycznie) albo wypowiedzenia. W dokumencie powinien znaleźć się również zapis o tym, że każdorazowa zmiana warunków będzie dostarczana klientowi w formie pisemnej. Dobrze byłoby, gdyby w umowie pojawił się zapis o ewentualnych rekompensatach, o jakie można ubiegać się, gdy dostawca nie wywiązuje się z umowy w zakresie albo na poziomie, na jakim miał to robić.

Mniejsze rachunki za energię w twoim zasięgu

Podjęcie decyzji powinien ułatwić tzw. kalkulator taryfowy. To porównywarka stawek proponowanych przez różnych operatorów energetycznych. Przelicznik dostępny jest m.in. na stronie www.maszwybor.ure.gov.pl. Zmiana sprzedawcy jest darmowa. Jeśli firma dostarczająca energię zamierza pobrać za to opłatę, możesz zgłosić to do Urzędu Regulacji Energetyki (adresy na stronach internetowych). Jeżeli sprzedawca próbuje stosować inne niedozwolone praktyki, np. nakładanie obowiązków pozaumownych na konsumenta, który zamierza wypowiedzieć umowę, też powinno to zostać zgłoszone do URE.

Umowę przeczytaj dwa razy

Przed podpisaniem umowy przeczytaj ją dwa razy niż potem miałbyś żałować. Firmy mogą stosować fachowe zwroty, których masz prawo nie rozumieć. Poproś o wytłumaczenie. Jeśli odpowiedź nie będzie dla ciebie satysfakcjonująca, nie podpisuj umowy.

Popatrz: Sprawdź, czy warto zmienić taryfę 

Pamiętaj, żeby najpierw podpisać nową umowę, a zaraz potem wypowiedzieć starą. Nowa umowa powinna zacząć obowiązywać z dniem, w którym kończy się stara umowa. Wówczas nie będzie przerw w dostawach energii. Zdarzają się bowiem przypadki, gdy jeden operator już nie dostarcza usług, drugi jeszcze tego nie robi, a rodzina przez kilka dni mieszka bez światła. Samo podpisanie umowy sprzedaży z dostawcą nie wystarczy. Trzeba podpisać z firmą umowę o dostawę.

Licznik trzeba dopasować

Od dystrybutora zależy, czy nastąpi konieczność modyfikacji układu pomiarowo-rozliczeniowego. Dostosowanie liczników nie zawsze jest jednak konieczne. Gdy liczniki są te same, należy je odczytać i rozliczyć się z dotychczasowym dostawcą energii. W ten sposób korzystanie z usług nowego operatora zacznie się "od czystego konta". 

Autor: Katarzyna Piojda
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

co za dziennikarzyna to pisał? od kiedy to prawo energetyczne pozwala na zmianę dostawcy (dystrybutora) prądu? Zmienić to można sprzedawcę a nie dostawcę!!!
art, 10.05.2013, 10:20
Dobrze napisała. Prawo pozwala na zmianę dostawcy energii bez konieczności zmiany dystrybutora. Zobacz np. na stronie Mazowieckiej Energii. Sprawdź, a potem się oburzaj
Nie brednie, 10.05.2013, 11:12
Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem "na swoje", ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny
gregg, 09.09.2014, 14:14

Polecamy