Współlokator poszukiwany, czyli studenci pod jednym dachem

Trudno o dobrego współlokatora, zwłaszcza teraz, gdy na rynku najmu trwa najgorętszy okres w roku. Komu obecnie najłatwiej poszukać mieszkania i za ile?
  • Pokój do wynajęcia

    Brak funduszy sprawia, że studenci nadal wolą dzielić z kimś obcym mieszkanie, a nawet ten sam pokój.

    Swonson (sxc.hu)

Zaczyna się boom na rynku najmu mieszkań i stancji. Nasilenie co roku przypada na wrzesień i październik. Wtedy wkraczają studenci, którzy z poszukiwaniami czekali do ostatniej chwili, aby nie płacić czynszu jeszcze przez wakacje. W tej sytuacji trudno o własny kąt w dobrej cenie, standardzie i lokalizacji. Okazuje się, że jeszcze trudniej o odpowiedniego współlokatora. Brak funduszy sprawia, że studenci nadal wolą dzielić z kimś obcym mieszkanie, a nawet ten sam pokój.

Jaki współlokator jest poszukiwany

Z analizy ogłoszeń zamieszczanych na portalu Tablica.pl wynika, że co piąta osoba chciałaby mieszkać z kobietą, a jedynie 5 procent wolałoby mieć współlokatora mężczyznę. 16 procent poszukujących współlokatora chciałaby studenta, a zaledwie 6 procent - osobę pracującą.

Gdzie zamieszkać: W akademiku, na stancji czy w samodzielnym mieszkaniu 

– Wbrew powszechnie panującej opinii, to studenci mają największe szanse na szybkie znalezienie pokoju lub stancji, głównie dlatego, że wśród oferujących wolne miejsce w mieszkaniu mamy przede wszystkim studentów – mówi Marcin Sienkowski z serwisu Tablica.pl. – Nic dziwnego. Kto zrozumie całotygodniowe świętowanie sesji i częste wizyty znajomych z akademika, jak nie prowadzący podobne życie współlokator?

Z drugiej strony dobrze, gdy kolega z pokoju obok jest jednak koleżanką, która nie tylko akceptuje bujne życie towarzyskie współlokatora, ale także zachowuje porządek, pozmywa, posprząta i ugotuje.

Sprzątający i niepalący w cenie, czyli współlokatorzy idealni

Idealny lokator to rzadki gość. Łatwiej o takiego, który zostawia po sobie sterty nieumytych naczyń, częstuje się do woli tym, co znajdzie w lodówce, a jego znajomi prawie zamieszkują jego pokój.

Casting na lokatora

Chcąc się zabezpieczyć przed takimi uciążliwymi lokatorami, najemcy od paru lat organizują castingi. Podczas takiego spotkania z potencjalnym współlokatorem próbują poznać jego charakter, sposób bycia i zainteresowania, aby jak najlepiej dopasować się do siebie.

Inni, już na etapie zamieszczania ogłoszenia, starają się zawęzić krąg poszukiwań i od razu określają swoje preferencje. – Ogłoszenia dotyczące wynajmu pokoju rzadko kończą się na trzech zdaniach opisujących lokal. Za to często stanowią listę życzeń, z określeniami takimi jak "spokojny i niepalący" na czele – dodaje Sienkowski.

Poczytaj też: Jak zarobić na wynajmie mieszkania dla studentów 

„Poszukujemy osoby szanującej miejsce, w którym mieszka i potrafi sprzątać", „Mile widziana osoba spokojna, niepaląca, wyznająca zasadę – każdy sprząta po sobie", „W mieszkaniu jest czysto i tak powinno pozostać, a osoba nie wnosząca swojego wkładu w mieszkanie, nie jest tu pożądana. Ja nie zamierzam pełnić roli gosposi dlatego, że sprzątam po sobie". Oto niektóre fragmenty anonsów. Chociaż część brzmi radykalnie, określenie reguł na początku wspólnego mieszkania pozwala uniknąć późniejszych konfliktów.

Ile za pokój

Stawki zależą od standardu pokoju, jego metrażu i lokalizacji budynku (liczy się bliskość uczelni). Pokój jednoosobowy na stancji kosztuje z reguły minimum 400 złotych plus opłaty. Dwuosobówka kosztuje np. 350 złotych od lokatora. Im więcej studentów i pokoi w mieszkaniu studenckim, tym taniej. Okazyjnie można wynająć pokój (a raczej miejsce np. w pokoju 3-osobowym) za niespełna 300 złotych. Do tego dochodzą media. 

Szukaj współlokatora w barze

Są też i tacy, którzy starają się połączyć przyjemne z pożytecznym. Popularnym sposobem na znalezienie idealnego współlokatora jest organizacja szybkich randek, odbywających się w barze. Tylko, że tu zamiast potencjalnego partnera, szuka się kandydata na współlokatora. Na razie takie rzeczy praktykowane są tylko w Ameryce, np. Nowym Jorku.

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Tablica.pl
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

najlatwiej na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 sprawdzac oferty i wybrac najlepsza. Studiuje wiec co roku szukam mieszkania we wrzesniu i zawsze tam znajduje jakis fajny pokoj w rozsadnej cenie :)
wojtasik, 25.09.2013, 23:14