Wakacyjne kwatery w prywatnych domach i mieszkaniach. Warto się ubezpieczyć

Blisko jedną piątą miejsc noclegowych w Polsce stanowią pokoje w wynajmowanych mieszkaniach. Eksperci ubezpieczeniowi przypominają, o czym przed sezonem urlopowym powinni pamiętać właściciele kwater i turyści.
  • Łazienka w mieszkaniu dla turystów

    Wynajmujesz mieszkanie turystom? Zastanów się na ubezpieczeniem - choćby od upadku lokatora na śliskiej podłodze w łazience.

    mk

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w zeszłym roku podczas sezonu urlopowego kwatery prywatne stanowiły 17 procent wszystkich obiektów noclegowych. Ustępowały pod względem liczebności tylko hotelom – 21 proc. wszystkich noclegów (dane GUS – baza noclegowa wg stanu w dniu 31 lipca oraz jej wykorzystanie w I półroczu 2012 roku, stan na 31.07.2012).

W wynajmowanych pokojach gościnnych dostępnych turystom było ponad 37 tys. miejsc – to dwukrotnie więcej niż łącznie w pensjonatach i motelach. Popularność tej formy noclegu jest szczególnie popularna w regionach najaktywniejszych turystycznie – m.in. nad Bałtykiem, w górach i Pojezierzu Mazurskim.

Warto przeczytać również: Wakacyjne kwatery w Polsce - ile kosztują noclegi w regionach 

– Kwatery prywatne to dla ich właścicieli nieraz jedyne źródło dochodu, a dla turystów bardzo często podstawa udanego wypoczynku. Dlatego warto pamiętać o obowiązkach wynajmującego/najemcy i uzmysłowić sobie, że jest sporo rzeczy, które mogą pokrzyżować wakacyjne plany zarówno jednych, jak i drugich – mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Lepiej chronić wynajmowane mieszkanie

Właściciel mieszkania powinien przede wszystkim martwić się o lokal i jego wyposażenie. Można chronić je ubezpieczeniem na wypadek szkód związanych z posiadanym mieniem – jego całkowitym zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą. Oznacza to, że dzięki polisie, m.in. po kradzieży, zalaniu czy pożarze, można liczyć na wypłatę odszkodowania, które pokryje poniesioną stratę.

Ponadto ubezpieczeniem można objąć wszystkie przedmioty znajdujące się w mieszkaniu lub domu (np. meble, sprzęt RTV i AGD, odzież, obrazy). Warto również mieć świadomość konsekwencji, jakie niosą za sobą szkody wyrządzone turystom w wynajmowanej kwaterze. Wystarczy, że lokator poślizgnie się na śliskiej posadzce w łazience, a koszty takiego zdarzenia mogą spaść na właściciela mieszkania.

Turysto tobie też może przydać się polisa

Korzystając w wakacje z wynajętej kwatery, turyści pozostawiają jednocześnie własne mieszkania bez opieki, co stanowi zachętę dla złodziei. Zwyczajowo w okresie letnich wakacji włamań i kradzieży w niechronionych nieruchomościach jest najwięcej.

Na ten temat przeczytasz tutaj: Rośnie liczba kradzieży z włamaniem do mieszkań. Jak się ubezpieczyć 

– To oczywiście prawda, ale warto wiedzieć, że pakiet ubezpieczeniowy nie musi chronić tylko mieszkania przed złodziejami. Do polisy można też dodać takie elementy, które przydadzą się właścicielowi bezpośrednio w miejscu spędzania urlopu. Są to przede wszystkim OC w życiu prywatnym oraz ochrona bagażu poza domem – tłumaczy Andrzej Paduszyński.

W jakich sytuacjach przydadzą się takie dodatki? OC w życiu prywatnym zadziała przede wszystkim na wypadek potencjalnych szkód, za które właściciel nieruchomości może żądać od lokatora zapłaty, np. za zalanie sąsiadów, wybicie szyby czy uszkodzenie znajdującej się na wyposażeniu lodówki. Należy też pamiętać o tym, że nawet jeśli posiadacz wynajmowanego mieszkania ubezpieczył je, to polisa nie chroni wszystkich znajdujących się w obrębie nieruchomości przedmiotów, a jedynie te, które należą do właściciela. Dlatego skradzione rzeczy turysty nie podlegają ochronie ubezpieczeniowej i, co za tym idzie, ich utrata nie uprawnia do odszkodowania. To właśnie w takich sytuacjach przydaje się ochrona bagażu poza miejscem zamieszkania, w ramach której utrata dokumentów, telefonu, aparatu czy odzieży zostanie zrekompensowana przez ubezpieczyciela. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Compensa
0komentarzy