Szczecin: Studenci wolą wynajmować mieszkania w centrum i śródmieściu

Jeszcze we wrześniu można znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji miasta.
  • Szczecin. Studenci wolą mieszkać w centrum

    archiwum

W Szczecinie wszystkie uczelnie mieszczą się w lewobrzeżnej części miasta, niedaleko centrum. Studenci wynajmując mieszkanie kierują się głównie jego lokalizacją, dostępem do komunikacji miejskiej, odległością od uczelni. Najpopularniejsze są mieszkania w centrum, śródmieściu, na Pomorzanach z uwagi na Akademię Medyczną i Pogodnie oraz Gumieńcach.

Zobacz analizę rynku najmu: Wynajem mieszkań dla studentów - jest taniej niż rok temu 

– Mieszkania oddalone od uczelni, szczególnie na prawobrzeżu miasta, są niewiele tańsze, a koszty i czas dojazdu nie rekompensują różnicy w opłatach - przyznaje Małgorzata Stankiewicz - Bartz z Faktorii Nieruchomości w Szczecinie. – Oczywiście ważne są też koszty najmu oraz wielkość mieszkania i jego wyposażenie.

Kawalerki można wynająć już od kwoty 800–1000 zł. Do tego dochodzi opłata do zarządcy bądź spółdzielni oraz opłaty licznikowe. W sumie przeznaczając 1300 zł na mieszkanie miesięcznie można bez trudu odpowiednio wcześnie wynająć mieszkanie jednopokojowe.

Dwupokojowe mieszkanie, zdaniem ekspertki, to wydatek zaczynający się od 1000 zł plus czynsz oraz opłaty za media.

– Biorąc pod uwagę wyższe koszty utrzymania zwykle należy przeznaczyć miesięcznie średnio 1500 zł w przypadku małych mieszkań lub 1700–1800 zł w przypadku mieszkań większych, dobrze wyposażonych - dodaje Małgorzata Stankiewicz-Bartz.

Niewątpliwie koszt wynajmu mieszkań o podwyższonym lub wysokim standardzie jest dużo wyższy i komfortowe mieszkania rzadko są wynajmowane przez studentów. Chociaż i tutaj zdarzają się wyjątki.

– Popularny jest też wynajem mieszkań z trzema lub większą liczbą pokoi wynajmowanych już za wyższą kwotę, ale zamieszkałych przez 5–6 osób, co znacznie obniża koszty najmu - przyznaje Stankiewicz-Bartz. – Ale w tym przypadku należy liczyć się z wydatkami na poziomie od 2000 zł. Preferowane są mieszkania dwupokojowe z oddzielną kuchnią, niewiele droższe od kawalerek, co przy wynajmie przez dwie, trzy osoby pozwala na znaczne obniżenie kosztów.

– Zainteresowanie mieszkaniami zaczyna się już w sierpniu – podkreśla ekspertka. – W zasadzie w październiku trudno znaleźć interesującą ofertę, bowiem pula mieszkań jest zwykle ograniczona.
Wcześniejsze poszukiwania należą do rzadkości bowiem zawarcie umowy skutkuje koniecznością ponoszenia wydatków za niewykorzystane mieszkanie.

Warto wiedzieć: Mieszkanie dla studenta - jak powinna wyglądać umowa na wynajem mieszkania 

Autor: Piotr Jasina
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

o kurfa 1000 zl za wynajem dla studentów mieszkanie,no to zboaczymy studenteczki prostytuujące sie hahaha,swoja drogo juz sie prostytuują
leto, 27.08.2013, 22:59
DZIEKUJE BOGA ZE ZA PARE DNI STAD WYJADE RAZ NA ZAWSZE
1000 ZL ZA KAWALERKE PLUS OPLATY - A ZARABIAC BEDZIECIE 1600 ZL BRUTTO - CZYLI mlodzi nawet wam na jedzenie pieniedzy nie starczy po studiach
PRZYKRO MI BARDZO - uczcie sie jezykow !!!
PATRIOTA JUZ NA WYLOCIE, 28.08.2013, 06:25