Szczecin. Nowe stawki czynszów już w grudniu. Płatności od 1 kwietnia

Do końca grudnia najemcy mieszkań komunalnych w Szczecinie dowiedzą się o ile wzrosną im czynsze. Wiele rodzin ma szansę na ulgi. Najubożsi mogą zapłacić mniej niż do tej pory.
  • Szczecin. Nowe stawki czynszów już w grudniu

    Array

Sprawa dotyczy 21 tysięcy rodzin, którzy mają mieszkania zarządzane przez ZBILK, TBS, STBS i SCR. Nowe rachunki za mieszkania zaczną płacić od 1 kwietnia 2013 r. Zgodnie z tym, co w październiku uchwalili radni, podwyżki nie mogą być większe niż 55 procent. Radni wprowadzili też nowe zasady ulg. Zależą od powierzchni mieszkania i dochodów rodziny (szczegóły niżej).

- Do końca grudnia do najemców trafią informacje o tym, że wysłane w październiku stawki czynszów nie obowiązują - mówi Marcin Posadzy, dyrektor Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Przypomnijmy. W kwietniu radni uchwalili nowe czynsze. Gdy w październiku rachunki zaczęły trafiać do mieszkańców, okazało się, że podwyżki sięgają nawet stu procent. Prezydent Szczecina nakazał szybką zmianę przepisów. Kilka tygodni temu uchwalono nowe zasady, zgodnie z którymi czynsze nie mogą przekroczyć 55 procent. Dzięki temu najemcy ani razu nie zapłacili drastycznych, 100-procentowych podwyżek.

Według szacunków ZBiLK, podwyżka wyniesie średnio 48 procent.

NOWA POLITYKA MIESZKANIOWA [prezentacja]

Dla kogo ulgi

Na razie nie wiadomo, ile osób będzie mogło skorzystać z ulg. Wynoszą 15, 30 i 40 procent. Będą zależeć od powierzchni lokalu i dochodu rodziny.

- Według kryterium metrażu do ulg uprawnionych jest 87,5 procent najemców. Ale kluczowe będzie kryterium dochodowe, które znane jest tylko najemcom - dodaje dyr. Posadzy.

Z ulgi mogą skorzystać osoby, których lokale nie są większe niż: 50 mkw na jedną osobę, 60 mkw na dwie osoby, 70 mkw - trzy osoby, 80 mkw - cztery osoby, 90 mkw - pięć osób, 100 mkw - sześć osób.

- Gdy w lokalu mieszka więcej osób, to dla każdej kolejnej zwiększa się powierzchnię użytkową tego lokalu o 10 mkw - dodaje Grażyna Szotkowska, prezes STBS.

Ważny dochód

Gdy już wiemy, czy nasze mieszkanie podlega ulgom, musimy zobaczyć, czy spełniamy kryterium dochodowe. Podstawą jest najniższa emerytura - obecnie 799 zł.

Np. do 40-procentowej ulgi ma prawo 3-osobowa rodzina, której miesięczny dochód nie przekracza 3 596,31zł. Ta sama rodzina będzie mogła starać się o ulgę 30-procentowa, gdy dochód nie przekroczy 4 315,56 zł. Z najniższej, 15 procentowej ulgi rodzina skorzysta, gdy dochód nie przekroczy 4 795,08 zł.

Według szacunków ZBiLK rodziny, którym będzie przysługiwała najwyższa ulga, zapłacą za czynsz mniej niż obecnie.

Osoby, które chciałyby płacić mniejszy czynsz już od 1 kwietnia muszą wniosek o ulgę zgłosić do zarządcy do końca lutego.

Dla osób, które będą miały wątpliwości, ZBiLK przygotował infolinię - tel. 91 43 45 448. Pytania można też wysyłać na adres: info@zbilk-szczecin.pl

Nasz komentarz: Czynsze według Platformy

Na wniosek Platformy Obywatelskiej w poniedziałek odbędzie się nadzwyczajna sesja poświęcona czynszom. PO chce, aby podwyżki czynszów były mniejsze, niż uchwalone w październiku. Zamiast 55 procent - maksymalnie 7.

- Wniosek jest motywowany niepokojami społecznymi spowodowanymi podwyżkami czynszów za lokale komunalne znajdujące się w zasobie komunalnym w Szczecinie - uzasadniają radni PO.
Piękny gest, ale, niestety, pusty.

PO ma w radzie Szczecina 12 na 31 radnych. Od początku kadencji jest w opozycji i mimo usilnych prób wciąż nie rządzi. Dlatego jej propozycja obniżki czynszów skazana jest na porażkę. Koalicyjna większość będzie broniła obecnych stawek.

PO wie, że przegra w głosowaniu. Jej celem jest coś innego. Chce uderzyć w prezydenta i koalicję. I pokazać wyborcom, że to "tamci" są winni kolejnym podwyżkom.

Dlatego inicjatywa radnych Platformy to populizm i psucie samorządu. Bo nad czynszami radni wszystkich klubów pracowali przez rok. I uchwalili bubel, który skutkował podwyżkami o 100 procent. Zmienili je dopiero wtedy, gdy mieszkańcy zbuntowali się. Teraz PO chce pokazać, że jest jak Mikołaj, który na święta przynosi prezenty.

Czynsze komunalne to delikatny temat. Powinny być wypracowane w formie kompromisu, by mieszkańców nie zaskakiwać kolejnym zmianami. Szczecinianie, których od nowego roku czeka fala podwyżek, nie zasłużyli sobie na takie traktowanie.

Autor: Mariusz Parkitny

Autor: GDP
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

az, 05.12.2012, 17:18
te czynsze to jakas parodia. dla przykladu moj wujek za 3-pokojowe mieszkanko (w tym 1 pokoj jako przechodni) w samym centrum getta na jagiellonskiej placi ponad 900zl. nie pamietam by kiedykolwiek cokolowiek bylo tam remontowane lub ocieplane. jeden wielki smrod, kila i mogila. za mieszkanie metrazowo podobne, ale wlasnosciowe na blokowisku place 550zl. standard moze nie super wysoki, ale przynajmniej jest w miare zadbane otoczenie, klatka jest regularnie malowana i czyszczona a okolica spokojna bez codziennych meneliad i latajacych na podworku butelek. ktos mi moze napisac jaki to wszystko ma sens?
lolek, 05.12.2012, 20:19
będziecie musieli płacić bo inaczej ten esesman tusk ma na was armie komorników a angela merkel już czka kupno waszych mieszkań 111111111111111
polak , 11.12.2012, 08:57