Szczecin: To dobry moment na kupno mieszkania

To dobry czas na kupowanie mieszkań - twierdzą specjaliści od nieruchomości. Można znaleźć dobry lokal w niewielkiej cenie. Największym wzięciem cieszą się obecnie małe mieszkania dwupokojowe.
  • W Szczecinie spadają nie tylko ceny mieszkań, ale również domów.

    Array

W dużych aglomeracjach średnie ceny za metr mieszkania nadal maleją. Największy spadek odnotowano w pięciu największych miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. W Szczecinie cena także maleje.

Przyczyn spadków cen jest wiele, a najważniejsze to duża podaż mieszkań i niska dostępność kredytów.

- Tradycyjnie najniższe ceny mają duże mieszkania w wieżowcach i kamienicach - informuje Michał Romaniuk, makler Szczecińskiego Centrum Nieruchomości. - Cena transakcyjna za metr kwadratowy dużego mieszkania do remontu w kamienicy waha się w granicy 1900-2300 złotych. Na takie mieszkania jest również mniej chętnych.
Z kolei ceny nowych adaptacji poddaszy wynoszą około 4200 zł za 1 m kw.

- Mieszkania w nowych budynkach, kilkuletnich kształtują się od 4500 zł za 1 metr kwadratowy w górę - dodaje nasz ekspert. - Przy czym górna granica może być tutaj dużo wyższa.

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania dwupokojowe, natomiast dość mocno spadły ceny kawalerek i one cieszą się mniejszym zainteresowaniem. Wielu klientów kupuje takie mieszkania za gotówkę, interesują ich przede wszystkim lokale w centrum.

Zdaniem eksperta Michał Romaniuk, makler Szczecińskiego Centrum Nieruchomości

- Obecnie jest dobry czas dla klientów kupujących nieruchomości, szczególnie gotówkowych. Teraz bowiem mogą wynegocjować bardzo atrakcyjne ceny. Co prawda, na razie nie widać specjalnego ożywienia na rynku nieruchomości. Wkrótce wiosna i w tym okresie zwiększa się aktywność klientów kupujących. Trzeba będzie się liczyć z tym, że może nastąpić zatrzymanie spadku cen nieruchomości albo nawet niewielki ich wzrost - przynajmniej w krótkim okresie. 

 

Piotr Jasina
piotr.jasina@mediaregionalne.pl 

Autor: GDP
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

. Trzeba będzie się liczyć z tym, że może nastąpić zatrzymanie spadku cen nieruchomości albo nawet niewielki ich wzrost - przynajmniej w krótkim okresie.
Litości, naprawdę wierzycie w to co piszecie?
Nie ma pieniędzy na rynku więc niby jak kupować?
Sprzedający, 05.03.2013, 16:09
sobote pisaliscie ze nic nie tanieje hahahahahaha Zdecydujcie sie
Dymnicki, 05.03.2013, 20:46
spadków nie widzę. Jeśli już to tak małe, że prawie nie zauważalne. Sprzedający ciągle marzą, że uda im się sprzedać po cenach z wielkiego boomu. Ale niestety, trzeba zejść na ziemię i z ceny z 10-15% jeśli naprawdę chce się sprzedać.
tolek b., 05.03.2013, 20:53
Spadek cen to się dopiero zacznie. Jak bieda ludzi przyciśnie w tej POlsce!
Marian, 05.03.2013, 20:57