Opolskie. Jakie mieszkania kupują młodzi

Chętniej wybierają nowe lokale, bo mogą wykończyć go na "własną modłę", a w perspektywie mają spłatę rat przez kilkadziesiąt lat.
  • Blok mieszkalny w Opolu

    Sławomir Mielnik (NTO)

Aneta i Rafał pobrali się w ubiegłym roku. Nie chcieli mieszkać z rodzicami, więc zaciągnęli kredyt na mieszkanie w Opolu. Na szczęście oboje mają pracę. – Ponad 50 metrów kwadratowych. Dwa pokoje z aneksem kuchennym, ale własne – zaznacza Aneta. Płacą ponad 1000 zł comiesięcznej raty. Zaciągnęli kredyt na 200 tys. zł, muszą oddać bankowi 364 tys. zł. – To zobowiązanie na wiele lat, więc szukaliśmy mieszkania w nowym budownictwie, do wykończenia w naszym stylu.

Jeden z opolskich pośredników nieruchomości potwierdza, że młodzi ludzie częściej wybierają właśnie nowo powstałe budynki do zamieszkania lub – jeśli są bardziej zamożni – budują domy.

Przeczytaj również: Budujemy coraz więcej domów na własną rękę 

– Zwykle większość z nich korzysta z kredytu bankowego, więc kolejność jest taka, że sprawdzają zdolność kredytową, a potem szukają odpowiedniego dla siebie lokum – wyjaśnia Piotr Przybył z Broker House Nieruchomości.

Eksperci od rynku nieruchomości przewidują, że w tym roku należy spodziewać się stagnacji w cenach - te, które miały spaść, już spadły. Najbardziej straciły na wartości większe mieszkania, powyżej 60 metrów kwadratowych, bo na nie stać ograniczoną grupę klientów. Podobnie jest z nowymi domami i działkami budowlanymi - wybór jest spory, więc sprzedający, chcąc skusić klientów, już ograniczyli ceny.

Całkowita cena nieruchomości oraz jej lokalizacja to – według doradców Home Broker i Lion's House – dwa najważniejsze elementy, na które zwracają uwagę osoby kupujące mieszkania deweloperskie. Do takich wniosków prowadzą badania, jakie przeprowadzono wśród pośredników nieruchomości.

Cena metra kwadratowego mieszkania zajęła dopiero trzecie miejsce. – Od tej wartości często zależało, czy dana nieruchomość kwalifikowała się do budżetowych dopłat w ramach programu „Rodzina na swoim" czy nie – wyjaśnia Bartosz Turek, analityk Home Broker. – Najprawdopodobniej więc gdyby badanie to przeprowadzone zostało w czwartym kwartale 2012 roku, cena metra mogłaby zająć wyższą pozycję w hierarchii ważności. Niemniej jednak wciąż przeciętny nabywca mieszkania ocenia atrakcyjność kwoty, jaką musi zapłacić za lokum, przeliczając ją na jednostkę powierzchni. Jest to więc ważny aspekt przy wyborze mieszkania.

„Rodzinę na swoim" miał zastąpić nowy program skierowany właśnie do ludzi młodych (do 35. roku życia), na kupno mieszkań deweloperskich. Na razie trwają prace nad nim i nie zanosi się, żeby w tym roku miał on wejść w życie.

Kilka słów o planowanym programie dopłat: Mieszkanie dla Młodych (MdM)

Opinie ekspertów na temat nowego programu dopłat Mieszkanie dla Młodych są podzielone. Wielu uważa, że ograniczenie rządowej pomocy tylko do nowego budownictwa sprawi, że będzie ona dostępna głównie w dużych miastach.

Ci, którzy liczą na jakieś dofinansowanie, powinni budować domy energooszczędne lub pasywne. Do nich można w tym roku otrzymać dofinansowanie w wysokości odpowiednio: 30 i 50 tys. zł.

Warto wiedzieć: Dofinansowanie do domów energooszczędnych i pasywnych

Pocieszające jest także to, że wzrasta zdolność kredytowa Polaków. Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus SA, prognozuje, że również kolejne miesiące powinny przynieść dalsze wzrosty zdolności kredytowej.

- Sprzyjać temu będą kolejne, zapowiadane obniżki stóp procentowych, co powinno poskutkować niższym łącznym oprocentowaniem - mówi.

Jednak najważniejszą zmianę ma przynieść nowa Rekomendacja S. Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego banki nie będą zmuszone liczyć zdolności kredytowej dla maksymalnie 25-letniego okresu kredytowania, ale będą mogły wydłużyć ten termin o 5 lat.

Według wyliczeń DK Notus powinno to podwyższyć zdolność kredytową o około 6-8 procent. Oznacza to, że singiel z powyższego przykładu (podanego na infografice)będzie mógł zaciągnąć kredyt wyższy o około 45 tysięcy, a rodzina – o 25 tysięcy złotych.

Kredyt dla młodych

Według wyliczeń ekspertów przy takim samych dochodzie 4 tys. zł netto singla i małżeństwa (łącznie) zdolność kredytowa singla wynosi mniej więcej tyle samo co małżeństwa, czyli ok. 300 tys. zł. Przy założeniu, że starający się o kredyt hipoteczny nie mają żadnych innych zobowiązań (karty kredytowe, pożyczki, inne kredyty).

Za taką kwotę można w Opolu kupić np. dwupokojowe 61-metrowe mieszkanie (cena 303 tys. zł) w apartamentowcu z 2009 r. lub 69-metrowe mieszkanie w starszym, ale niskim bloku (za 299 tys. zł) także w centrum miasta.

Na wysokość kredytu największy wpływ mają dochody. W niektórych bankach kwota dla singla będzie nawet wyższa niż dla małżeństwa z uwagi na niższe koszty utrzymania jednej osoby. Mogą się natomiast pojawić koszty dodatkowe w postaci obligatoryjnego ubezpieczenia na życie dla singli. 

Zastanów się: Czy warto czekać na program Mieszkanie dla Młodych 

Autor: Edyta Hanszke
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

To dzieki wam tak to dzieki wam 50 latkom i 55 latkom my mlodzi musimy zaciagac kredyty.A wy oplywacie w luksusach ( spadkach ) po naszych babciach.Umiera babcia czy dziadek a wy 50 latkowie nam wciskacie mieszkanie ktore otrzymaliście za darmo czasami od panstwa.a my kupujemy bo nie mamy wyjscia.A wy sie smiejecie i jeszcze narzekacie jakto wam ciezko jest w zyciu i jak to ciezko wam bylo za komuny.A my mlodzi jestesmy obciazeni psychicznie juz na starcie a wy wynajmujecie te mieszkania nam mlodym i dalej zerujecie na mlodych. Dziekujemy wam dzekujemy 50 latkom ze zgotowaliscie nam taki los. WYKANCZACIE SWOJE WLASNE DZIECI !!!
myster, 05.02.2013, 20:40
niestety przyszło nam mieszkać w takich czasach, teraz tylko myślimy by mieć prace za najniższa krajową i się utrzymać
agens, 06.02.2013, 08:41
Idioto zabierz sie do roboty a nie pisz bzdur
Stary, 06.02.2013, 11:29
TO JEST PRAWDA CO PISZESZ KOLEGO MAM TAKI PRZYKLAD BABCIA MIESZKA W 65 M KW NIKT Z ROZDINY SIE NIA NIE INTERESOWAL CHODZI O DZIECI OD ROKU POMAGAMY JEJ TO JUZ JEJ DZIECI SA ZAZDROSNE ZE IM COS ODBIERAMY TAK JAK MOWISZ TE DZIECI MAJA OKOLO 50 I STRASZNIE NARZEKAJA JAKAONA TERAZ JESTA NIE DOBRA NAPEWNO BEDA CHCIELI KASE JAK BABKA NAM TO BEDZIE CHCIAŁA PRZEPISAC
ZZZZEEEEEEEEENAAAAADDDDDDDDDDDAAAAAAAAAAA
WUJKOWIE I CIOTKI WSTYD
ANO, 06.02.2013, 08:15