Młodzi ludzie chcą mieszkać bez rodziców. Jakie mają na to szanse?

Średnio połowa osób po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej zamierza nie tylko żyć na własny rachunek, ale także żyć osobno, bez rodziców. Piszemy, jakie mają realne możliwości.
  • Studenci

    Koniec szkoły ponadgimnazjalnej i początek studiów to dobry moment, by się usamodzielnić.

    sxc.hu (Capgros)

Statystycznie około połowa absolwentów szkół średnich planuje usamodzielnić się w ciągu roku od skończenia nauki. Najlepszym rozwiązaniem byłby w przypadku młodych osób zakup własnego mieszkania.

Statystki mówią niestety, że: Młodzi Polacy późno idą na swoje 

Mieszkania dla młodych samodzielnych

Zapowiadany długo projekt Mieszkanie Dla Młodych (zastępujący dawną Rodzinę Na Swoim)mazacząć obowiązywać od początku 2014 roku. Ma pomóc młodym małżeństwom i singlom, którzy nie mają jeszcze 35 lat. To rozwiązanie, dzięki któremu pierwsze własne mieszkanie będzie szansa kupić nawet o 15 procent taniej, bowiem tyle wyniesie maksymalna dopłata rządowa. Nawet z dopłatą trzeba będzie i tak mieć przynajmniej 60–70 tysięcy złotych, żeby kupić cztery kąty. To wszystko przez nową Rekomendację S, która nakłada obowiązek posiadania wkładu własnego.

Poczytaj: Program dopłat Mieszkanie dla Młodych w maju ma być w Sejmie 

Dla młodych osób lepszym pomysłem jest wynajem mieszkania. – Wynajęcie małego mieszkania oraz koszty jego utrzymanie to miesięczny wydatek co najmniej kilkuset złotych – mówi Mirosław Lewandowski, dyrektor spółki Moderator Finanse i Nieruchomości w Bydgoszczy. – Osoby młode, chcące się usamodzielnić, mogą decydować się na taki krok mając zapewnione zaplecze finansowe ze strony
rodziców lub też zarabiając na swoje utrzymanie. Alternatywą może być wynajęcie większego mieszkania w celu wspólnego zamieszkania ze znajomymi. Pozwala to na podział kosztów, ale i ułatwia start w dorosłe życie.

Gorący okres na rynku nieruchomości jeszcze przed nami

Wiadomo, że przełom września i października będzie gorącym okresem na rynku nieruchomości. To za sprawą studentów i młodzieży ponadgimnazjalnej, która niekoniecznie wybiera się na studia, ale marzy się jej mieszkanie z dala od rodziców. Kto pomyśli o wynajmie już teraz, z 5-miesięcznym wyprzedzeniem, może potem, od jesieni, zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na comiesięcznych opłatach.

Chcesz iść na swoje? Zobacz: Wynajem domu może opłacać się młodym bardziej niż wynajem mieszkania 

Wynajem kawalerki dla jednej osoby, w zależności od standardu, metrażu i lokalizacji mieszkania, będzie oznaczało wydatek od 600 do 1400 złotych za całość, łącznie z mediami. Tańszą opcją jest wynajem mieszkania w kilka osób. Zdarzają się okazje, że studenci czy 19- lub 20-letni młodzi pracownicy wynajmują wspólnie np. 4-pokojowe mieszkanie, a koszty dzielą na liczbę lokatorów i płacą np. po 350 złotych miesięcznie.

Możesz zarezerwować mieszkanie

Rezerwując sobie mieszkanie do wynajęcia już teraz, trzeba liczyć się zazwyczaj z dodatkową opłatą za tę rezerwację. Opłata ta jest jedna. I tak można zaoszczędzić potem np. od lata czy jesieni, bo unikniemy płacenia wyższego czynszu. Poza tym obecnie na rynku jest o wiele więcej ofert o pokojach i mieszkaniach do wynajęcia. Za parę miesięcy nie będzie za bardzo w czym przebierać.

Fachowcy z rynku nieruchomości twierdzą, że dobrze skonstruowana umowa o wynajem mieszkania to połowa sukcesu.

Warto wiedzieć: Pamiętaj o odpowiednich zapisach w umowie 

Nie inwestuj wiele w nie swoje mieszkanie

Często można wynająć mieszkanie na korzystnych warunkach, ale nie jest ono umeblowane czy wyposażone. Nie powinniśmy inwestować wielkich sum w mieszkanie należące do kogoś innego, ale też nie da się funkcjonować w mieszkaniu mebli i sprzętu agd. Rozwiązaniem jest zakup mebli z drugiej ręki oraz, tak samo, używanych sprzętów agd.

Najpierw trzeba zrobić listę potrzebnych elementów wyposażenia lokum. Potem z tą listą można przeglądać portale z darmowymi ogłoszeniami z branży meblarskiej, rtv i agd. Warto też zobaczyć tablice z bezpłatnymi ogłoszeniami w marketach. Tam też zdarzają się megaokazje, choćby firmowy 2-letni telewizor za 200 złotych albo 3-letnia lodówka za 150 czy lampa na biurko za 20 złotych. Dobrze również jest popytać wśród znajomych. Może akurat ktoś zechce pozbyć się mebli za małe pieniądze. 

Autor: Katarzyna Piojda
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

Lepiej wziąć kredyt, wybrać coś ciekawego i spłacać przynajmniej swoje.
Julka, 23.04.2013, 23:06
Sa ludzie, ktorzy przemieszczają się dużo, jadą tam gdzie praca, nie maja zdolności kredytowej. Nie oszukujmy sie, który młody singiel z biednej rodziny będzie mial zdolność kredytową przy zarobkach 1600 brutto czy 1800 brutto (na tyle może liczyć osoba po szkole sredniej bez doświadczenia i to przy niesamowitym szcześciu, bo najpewniej czeka ją jakas umowa zlecenie za 1000).
olaboga, 24.04.2013, 07:09
Młodzi i piękni. Idźcie do wojska. Tam potrzebne wykształcenie podstawowe/gimnazjalne a zarobki powyżej 2 tyś + dodatki. Heh
kaparati, 24.04.2013, 15:07
tak jak pisze poprzednik zbyt dużych wymagań nie ma aby się dostać.Wystaczy jedynie w miarę dobra sprawność fizyczna i psychiczna.
kanalarz, 24.04.2013, 16:10
To jest jakaś paranoja, żeby młodzi ludzie wkraczając w dorosłe życie musieli się zadłużać na praktycznie połowę swojego życia biorąc kredyty mieszkaniowe!!! Co to za dofinansowanie od Państwa 15 -sto %-owe? i to jeszcze przy wkładzie własnym 60-70 tys. Skąd taki młody człowiek, albo młode małżeństwo ma wziąć tyle gotówki? Ma kraść? Bo państwo mu przecierz tego nie da... Nawet i w tak trudnych czasach jakie mamy teraz jedyną dobrą formą jest wyjazd za granicę do pracy bo tu nic dobrego nas młodych nie czeka. Tam przynajmniej emigrantów lepiej traktują niż nas samych we własnych kraju! Ci na górze tylko liczą na to aby zakotwiczyć się w Polsce aby udupić nas tymi kredytami po co? Po to żeby robić i płacić podatki na tych, którzy takie durne ustawy wymyślają, i którzy nic nie robią aby nam młodym żyło się we własnym państwie lepiej!!! Żenada!!!
mixer, 24.04.2013, 16:54
no tak ale pod warunkiem że taki kredyt się otrzyma
an, 25.04.2013, 18:07
Dopłata 60-70 tysięcy? Śmiech na sali.Będzie dofinansowanie, ale NA RYNKU PIERWOTNYM.Pokażcie mi JEDNO miasto gdzie mieszkanie na rynku PIERWOTNYM kosztuje mniej niż 150.000zł.
Mieszkam w małym mieście (100.000 ludzi) i mieszkanie na rynku pierwotnym schodzą po 250.000zł.Jak mniemam za 1500-1600 brutto dostaną kredyt na takie coś? hahaha ubaw po pachy.
Inż. Kowalski, 25.04.2013, 19:14
Młodzi ludzie chcą mieszkać bez rodziców. Jakie mają na to szanse ?
Odp: Żadne
tomek, 06.05.2013, 22:52
Młodzi? Dlaczego tylko młodzi? Po 40 roku życia nic już się nie należy? Tak mi się życie ułożyło,że trzy lata temu,po 12 latach wspólnego życia musiałem się wyprowadzić od kobiety z którą żyłem. zabrałem ze sobą moją córkę i zamieszkaliśmy u moich rodziców na 7 metrach kw.Te trzy lata to koszmar. A ile jeszcze? na mieszkanie komunalne nie mam szans. Już trzy komisje odrzuciły moje podania. Też chcę mieszkać w normalnych warunkach i chcę stworzyć mojej 13 letniej córce normalne mieszkanie,ale w tym popieprzonym kraju jest to niemożliwe.Mieszkam w Lubsku gdzie wszystko się niszczy a nic nie buduje,a urzędnicy są przeciw mieszkańcom.
Krzysiek, 10.06.2013, 23:06