Mieszkanie od dewelopera i spółdzielni mieszkaniowej. Różnice

Spółdzielnia buduje mieszkania pod klucz, a deweloper – lokale do wykończenia. To główna różnica między nimi. Podpowiadamy, jakie są jeszcze różnice.
  • Mieszkania budowane przez spółdzielnię

    Mieszkania w blokach stawianych przez spółdzielnie mają z reguły mniejsze metraże od lokali oferowanych przez deweloperów.

    Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Mieszkania od spółdzielni i dewelopera na pierwszy rzut oka są jednakowe. Na drugi już jednak nie. Porównujemy różnice między jednymi a drugimi.

Stan wykończenia mieszkań

Zasadnicza różnica dotyczy stanu wykończenia nowego lokum. Spółdzielnia oferuje zazwyczaj mieszkania pod klucz - gotowe do wprowadzenia. Deweloperzy oddają do użytku przeważnie lokale do wykończenia, tj. bez podłóg, wykończonych ścian oraz tzw. białego montażu, czyli brodzika/wanny oraz zlewów i zlewozmywaka. Większość deweloperów oferuje usługę wykończenia pod klucz, ale już za dodatkową opłatą.

Warto wiedzieć: Zakup mieszkania, czyli o czym warto pamiętać 

Ceny mieszkań

Gdy się porównuje ceny mieszkań, różnice są niewielkie. No, ewentualnie na plus dla spółdzielni, ponieważ ta oferuje lokale z reguły o kilkaset złotych tańsze za metr niż deweloper. W rzeczywistości różnica jest większa, bo stawka za lokal od dewelopera dotyczy mieszkania w stanie do wykończenia, a spółdzielnia oferuje lokal już wykończony.

Wielkość mieszkań

Te od deweloperów są przeciętnie większe o kilkanaście metrów od tych ze spółdzielni. Ci pierwsi mają na sprzedaż nawet lokale ponadstumetrowe. Drugie sprzedają mieszkania mniejsze, często kompaktowe. Prym wiodą kawalerki, lokale 2- albo 3-pokojowe. 70-metrowe mieszkania to w przypadku spółdzielni już rzadkość, podczas gdy u dewelopera taki metraż to ten przeciętny. Deweloper częściej też proponuje mieszkania dwupoziomowe.

Możliwość aranżacji

Lokale od dewelopera dają większe możliwości wykończenia. To dzięki temu, że klient dostaje do niego klucze, gdy lokal nie jest zaaranżowany. Wszystko zależy od potrzeb i upodobań nabywcy. Już właściwie na etapie budowy nowy właściciel mieszkania może (zwykle za dodatkową opłatą) prosić o przesunięcie np. ścianek działowych, montaż wanny zamiast brodzika albo odwrotnie czy miejsca na gniazdka elektryczne.

W grę wchodzi również inny rozkład mieszkania. Przykładowo, gdy spółdzielnia oferuje osobne kuchnie i pokoje, u dewelopera można wybrać: albo pokój z aneksem, albo oddzielną kuchnię i pokój. Możliwe są także inne rozwiązania różniące się od tych, które brygada od dewelopera zamierza realizować.

Poczytaj też: Na sprzedaż nadal jest sporo mieszkań deweloperskich 

Dostępność ofert

Prawie 90 procent ofert na pierwotnym rynku nieruchomości to te od deweloperów. To przecież ich główny cel: budować i sprzedawać. Spółdzielnie to zazwyczaj twory starszego typu – często sprzed kilkudziesięciu lat. Mają już spore zasoby, a kolejne inwestycje to jedynie ułamek. 

Autor: Katarzyna Piojda
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Nie kupujcie w Interbudzie. To cyniczni oszuści. Mieszkania mają dziesiątki wad ukrytych, których Interbud nie chce naprawić, odsyłając do generalnego wykonawcy (czego nie ma prawa robić). Wykonawca odmawia usunięcia usterek. Śmieją się ludziom w twarz. Zapraszam na Relaksową- wystarczy zaczepić dowolnego mieszkańca, który mieszka tam od roku. Kupno mieszkania w Interbudzie to był mój życiowy błąd.
Heniek, 06.08.2013, 11:42
kaja, 06.08.2013, 14:19
Instalacja wodna nad-tynkowa? Oj słyszałem dali czadu :-) Co gorsza jak kierownik bajerę wklei i się do protokołu nie wpisze usterki albo błędu budowlanego zwanego pex na tynku a nie pod nim :-))))) a ingerencja w instalacje powoduję brak możliwości reklamowania. To poracha
Alojzy, 06.08.2013, 20:43
Witam,
Z tego co się orientuję mieszkanie od dewelopera posiada rozprowadzoną instalację wod- kan, parapety, drzwi wejściowe w cenie mieszkania, natomiast w spółdzielniach cena metra może i złudnie niższa, ale dopłata za drzwi wejściowe, jak chce się mieć wodę rozprowadzoną to trzeba zapłacić, parapety pod okna trzeba sobie kupić i zamontować. Ścianki można przestawić na etapie budowy w obu przypadkach, ale w spółdzielni może dość do dziwnej sytuacji: kupiłeś 50 mkw mieszkanie a w rzeczywistości ma 48 mkw i co? SPÓŁDZIELNIA JEST CHRONIONA PRAWNIE I ZA 2 MKW NIE ODDA CI PIENIĘDZY (8800zł), BO TŁUMACZĄ ŻE LICZY SIĘ OBMIAR BEZ TYNKÓW!!!! A jak fachowiec do d.. i nałoży tynku za dużo to masz mieszkanie mniejsze :-)
Deweloper oddaje różnicę jeżeli takowa powstanie.
Zigi, 06.08.2013, 20:38
Już w samym tytule już jest przekłamanie, bo czyż developerzy nie budują też pod klucz? No jasne, że budują, pierwszy przykład z brzegu, JWC i ich oferta w zasadzie na wszystkich inwestycjach.
mlodys, 08.08.2013, 16:42