Mieszkanie dla studenta potrzebne od zaraz. Podpowiadamy studentom, jak znaleźć dobre mieszkanie

Najważniejsza jest cena – mieszkanie dla studenta musi być tanie. Powinno być też dobrze położone, żeby lokator wszędzie miał blisko. Ważny jest również dostęp do mediów i kompletne wyposażenie. Co wybrać – stancję czy mieszkanie?
  • studenci

    Idealne mieszkanie dla studenta powinno spełniać szereg istotnych warunków – liczą się m.in. cena, lokalizacja i metraż.

    DiGi Touch

Mieszkanie dla studenta niejedno ma imię. Oczywiście najlepszym (bo najtańszym) domem dla studenta jest akademik, ale z pewnością nie każdy dostanie tam miejsce. Wielu studentów wybiera zatem pokoje i mieszkania do wynajęcia, które, choć droższe, wiążą się z wieloma zaletami. Tym, którzy właśnie zabierają się za poszukiwanie kwatery, podpowiadamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Mieszkanie dla studenta – gdzie szukać ogłoszeń?

Jest kilka sprawdzonych sposobów na szukanie wiadomości o wolnych lokalach. Oto najpopularniejsze i dające największe szanse na znalezienie pokoju lub mieszkania do wynajęcia:

1. na uczelni – w holach umieszczono specjalne gabloty lub tablice, na których właściciele mieszkań rozwieszają ogłoszenia z ofertami.

2. od znajomych – poczta pantoflowa działa najlepiej. Ktoś się wyprowadza, ktoś szuka współlokatora – takie informacje są błyskawicznie przekazywane z ust do ust.

3. na przystankach autobusowych – właściciele kwater często rozwieszają tu ogłoszenia, jednak istnieje niebezpieczeństwo, że trafimy na ofertę powieszoną tygodnie temu. Wówczas pewnie będzie już nieaktualna.

4. w lokalnej prasie – na te oferty trzeba szybko odpowiadać, bo zwykle są rozchwytywane w błyskawicznym tempie.

5. w internecie – podobnie jak z ogłoszeniami rozwieszanymi na przystankach autobusowych, często można trafić na oferty nieaktualne. Tu jednak informacje o świeżo udostępnionych mieszkaniach znajdziemy najszybciej.

Mieszkanie na wynajem czy stancja?

To dylemat powszechny wśród studentów. Trzeba się dobrze zastanowić przed podjęciem decyzji, ponieważ w tych dwóch rodzajach kwater mieszka się zupełnie inaczej.

Samodzielne mieszkanie dla studenta ma niemal same plusy:

1. niezależność – jeśli cenisz sobie uczucie wolności, chcesz zachowywać się jak u siebie w domu i nie być ograniczanym czyimiś zasadami – to jest kwatera dla ciebie. W mieszkaniu możesz robić, co zechcesz, m.in. wracać nad ranem, oczywiście jeśli nie przeszkadzasz za bardzo sąsiadom.

2. wyłączność na wszystkie sprzęty domowe – nie trzeba pytać, czy można skorzystać z pralki lub pożyczyć garnek.

3. przestrzeń – w mieszkaniu jest więcej miejsca niż na stancji, więc w sytuacji awaryjnej jest możliwość przenocowania znajomych czy przyjęcia większej liczby gości np. na imprezę.

Samodzielne mieszkanie ma również pewną wadę. Paradoksalnie jest nią pozorna zaleta –  samodzielność. Brak współlokatorów oznacza bowiem, że gdy pojawi się problem z zepsutym kranem, pękniętą rurą czy zapchanym zlewem, osoba wynajmująca kawalerkę jest zdana sama na siebie. W takich sytuacjach dobrze jest mieć w sąsiednim pokoju jakąś „złotą rączkę".

Stancja dla studenta jest rozwiązaniem korzystniejszym dla osoby, która nie chce mieszkać z większą liczbą współlokatorów. Będzie też oczywiście tańsza niż mieszkanie do wynajęcia. Ma jednak pewne minusy:

1. kompromisy – nie każdemu studentowi odpowiada wynajmowanie pokoju u obcej osoby i ciągłe spotykanie się z nią np. w kuchni. Dobrze, jeśli się zaprzyjaźnicie, jednak nie zawsze się to udaje. Jeśli w lokalu wynajmuje pokoje kilka osób, dodatkowo moją pojawić się konflikty między współlokatorami.

2. brak przestrzeni – zwykle wynajmowany pokój jest niewielkich rozmiarów, a w kuchni i łazience przysługuje studentowi tylko kilka półek. Sporym problemem może być np. przechowywanie roweru.

3. ograniczenia – często zdarza się, że właściciel mieszkania nie życzy sobie urządzania imprez w pokoju czy nocowania znajomych. Niektórzy zabraniają palić papierosy w mieszkaniu i pilnują, żeby nie zużywać za dużo ciepłej wody.

Czytaj też: Mieszkanie dla studenta. Ostatni dzwonek na wynajem 

Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu mieszkania?

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty musisz kierować się kilkoma zasadami:

1. cena – to oczywiste, że studenci nie lubią przepłacać. Im mniej zapłacisz za mieszkanie, tym więcej pieniędzy zostanie w twojej kieszeni na inne wydatki. Uważaj jednak na ceny podejrzanie niskie – mogą sygnalizować, że z pozoru idealna stancja czy mieszkanie dla studenta ma jakąś wadę ukrytą!

2. lokalizacja – dobrze, jeśli kwatera jest położona blisko miejsc, w których będziesz najczęściej przebywać: uczelnia, apteka, sklepy, piekarnia, przystanek autobusowy, bary itp. – dzięki dobrej lokalizacji zaoszczędzisz na biletach komunikacji miejskiej.

3. współlokatorzy - najlepiej mieszkać z kimś, kogo znasz. Łatwiej dogadasz się z taką osobą w sprawach poważniejszych oraz błahych, np. takich jak prośba o ściszenie muzyki.

4. wyposażenie mieszkania – w dobrych kwaterach masz do dyspozycji przydatne sprzęty: pralkę, mikrofalówkę, dużą lodówkę, suszarkę na pranie, żelazko. Ich brak potrafi porządnie dokuczyć w codziennym życiu.

5. metraż – im większy, tym lepiej. Liczy się też pojemność szaf i szafek – łatwiej utrzymać porządek, gdy wszystkie rzeczy możesz odłożyć na odpowiednie miejsce. Większy pokój czy mieszkanie oznacza też przestrzeń, żeby swobodnie przyjąć gości.

6. dodatki – kablówka, internet, telefon stacjonarny. Nie każdemu studentowi będą niezbędne do życia, ale ich obecność w kwaterze poprawia komfort mieszkania i wpływa na cenę.

7. nieprzewidziane niespodzianki – zwróć też uwagę na niepożądane elementy uboczne mieszkania, które nie zawsze widać gołym okiem: grzyb na ścianie ładnie zakryty firanką, mrówki w kuchni, karaluchy. Jeśli defekt bardzo ci przeszkadza, ale poza tym kwatera cię interesuje, spróbuj wynegocjować niższą cenę.

Zobacz również: Mieszkanie do wynajęcia. Czego szukają lokatorzy 

Umowa najmu mieszkania – co warto wiedzieć?

Umowa najmu powinna zawierać:

1. dane właściciela i twoje – adres stałego zameldowania, serię i numer dowodu osobistego, pesel, itp.

2. dokładny opis wynajmowanego mieszkania – adres, powierzchnię, liczbę pokoi, wyposażenie.

3. określoną cenę czynszu i termin, do którego trzeba uregulować należność za dany miesiąc – w ten sposób zabezpieczysz się przed nieuzasadnionymi podwyżkami. Trzeba też zaznaczyć, w jaki sposób będą rozliczane rachunki za gaz, wodę i prąd. W dniu odbioru kluczy zawsze trzeba spisać stan liczników wszystkich mediów. Zarówno wynajmujący, jak i najemca podpisuje umowę w dwóch egzemplarzach.

Pamiętaj! Warto się zabezpieczyć przed nieuzasadnionymi roszczeniami właściciela. W tym celu przed wprowadzeniem się zawsze dokładnie sprawdź, jaki jest stan mieszkania i sprzętów domowych. W ten sposób właściciel nie będzie mógł obarczyć cię kosztami napraw tych sprzętów, które już przed twoim wprowadzeniem były uszkodzone. Uwaga! Od czasu do czasu można natknąć się na właściciela, który jest niechętny podpisywaniu umowy, bo nie chce płacić podatku. Skorzystanie z takiej oferty to zawsze duże ryzyko. Uważaj też na niekonkretne czy zastanawiające zapisy w umowie – ludzie legalnie wynajmujący zawsze przygotują bardzo dokładną i jasną umowę najmu. 

Zobacz też: Rynek najmu: studenci szukają mieszkań 

Kaucja przy wynajmie mieszkania. Co to takiego?

Kaucja za mieszkanie to kwota, jaka ma pokryć koszty ewentualnych zniszczeń poczynionych w lokalu przez najemcę. Właściciel mieszkania może ci kazać zapłacić kaucję w wysokości miesięcznego, dwu- lub nawet trzymiesięcznego czynszu. Kaucję odda ci dopiero po twojej wyprowadzce. Jednak jeśli będzie miał uzasadnione pretensje np. o to, że zniszczyłeś domowe sprzęty lub ściany, wtedy kaucja może przepaść. Jest to forma zabezpieczenia przed lokatorami, którzy nie poczuwają się do odpowiedzialności za wyrządzone szkody.

Informacja o wysokości kaucji i warunkach jej zwrotu zawsze powinna znaleźć się w umowie najmu. Zwróć szczególną uwagę, czy umowa jasno określa, w jakich wypadkach kaucja przepada – część właścicieli stosuje celowo ogólnikowe zapisy, by móc następnie odmówić zwrotu kaucji. Dobrze jest też uzyskać potwierdzenie na piśmie, żeby w razie nieuczciwości właściciela mieć dowód wpłacenia kaucji.

Mieszkanie dla studenta – ceny najmu

Ceny mieszkań studenckich są różne w różnych częściach Polski. Jedno liczy się wszędzie: im mniej zapłacisz, tym więcej pieniędzy zostaje na to, co naprawdę istotne: własne wydatki, rozrywkę i przyjemności. Przeglądając oferty, warto porównywać dane ogłoszenie z innymi – wystarczy kilka minut, by zorientować się w ten sposób, jakie stawki są w danej dzielnicy normalne, a jakie wygórowane.

Zwróć zawsze uwagę, czy w podaną kwotę czynszu wliczone są opłaty za wodę, prąd, gaz, wywóz śmieci itp. Zdarzają się właściciele, którzy żądają np. 900 zł plus opłaty niezależnie od liczby osób w mieszkaniu. Warto rozglądać się za takimi ofertami – im więcej (zgranych) osób, tym lepiej, bo to oznacza niższe rachunki!

Pamiętaj, że zmiana wysokości zapisanego w umowie czynszu wymaga każdorazowo podpisania nowej umowy lub aneksu do poprzedniej. Żadne inne ustalenia, np. ustne, nie są ważne w świetle prawa – właściciel nie może zatem swobodnie podnosić czynszu bez zapytania cię o zgodę.

Szukasz mieszkania? Zobacz oferty:

Mieszkania do wynajęcia Katowice

Mieszkania do wynajęcia Kraków

Mieszkania do wynajęcia Łódź

Mieszkania do wynajęcia Poznań

Mieszkania do wynajęcia Warszawa

Mieszkania do wynajęcia Wrocław

Autor: Ilona Burkowska
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Mam 2 pokoje ktorych nie uzywam, a do WSI jest od mojego domu moze 400 metrow. Nie chce wiecej pijakow widziec na oczy. To nie ludzie te pijusy.
Niech stoja puste bo wiecej od tych studentow boje sie ich kolegow ktorzy przychodza do nich w odwiedziny.
dzialkowicz, 24.08.2012, 11:21