Mieszkania w Koszalinie za remont

Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie, przygotowuje kolejne mieszkania do wzięcia w zamian za ich remont. To lokale najczęściej bardzo zniszczone, opuszczone przez lokatorów, którzy byli eksmitowani.
  • Mieszkania w Koszalinia za remont

    Kierownik z ZBM Leszek Kowalczyk pokazał nam w piątek jeden ze zdewastowanych lokali komunalnych, który czeka na remont.

    Radek Koleśnik

Od tego roku ZBM wprowadził pewną nowość. Mianowicie, jeżeli ktoś nie chce latami czekać na przydział mieszkania komunalnego, to może zdecydować się na sfinansowanie remontu w jednym z takich lokali i wówczas dostanie przydział niemal od ręki.

 

Pierwszeństwo przyznania prawa do dokonania nadbudowy, przebudowy lub remontu lokali przysługuje osobom znajdującym się już na listach przydziału mieszkań. Gdy brak jest takich osób, wówczas rozpatrywane są wnioski składane przez inne osoby, które spełniają konkretne kryteria.

Do tego czasu ZBM już dwukrotnie, przy udziale Społecznej Komisji Mieszkaniowej, przeprowadził postępowania w sprawie zasiedlenia zniszczonych lokali komunalnych. W kwietniu do zasiedlenia w taki właśnie sposób, a więc po remoncie na koszt przyszłego lokatora – przeznaczono 5 lokali, a w lipcu – 6. – Tak więc śmiało możemy powiedzieć, że ta akcja się powiodła – mówi Monika Tkaczyk, dyrektor ZBM.

W 10 lokalach trwa już remont. Tylko jeden lokal nie znalazł najemcy z uwagi na bardzo duży i kosztowny zakres remontu.

– Ta forma zaspokajania potrzeb mieszkaniowych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Monika Tkaczyk. – Łącznie o 11 lokali przeznaczonych do remontu ubiegało się aż 120 wnioskodawców. Szacunkowa wartość remontowanych lokali wynosiła 330 tys. złotych.

W październiku ZBM ogłosi listę kolejnych 5-6 lokali pod wynajem w zamian za remont – ta będzie dostępna w siedzibie ZBM przy ul. Połczyńskiej, ale też na stronie internetowej ZBM. Jakie konkretne korzyści ma lokator w takich sytuacjach, gdy decyduje się wziąć lokal i sfinansować jego remont? Czy płaci potem np. niższy czynsz?

– Nie, płaci normalną stawkę, która zależy od tego, gdzie lokal jest położony itd. – odpowiada dyrektor ZBM. – Natomiast na początku, przez pół roku, gdy zajmuje się remontem, płaci tylko za media. Dopiero po upływie pół roku od przejęcia mieszkania przejmuje na siebie całą odpłatność. A konkretna korzyść dla potencjalnego lokatora jest taka: w kolejce na przydział lokalu komunalnego czeka się średnio 5 lat, a w tym przypadku jest to załatwiane dość szybko.

O szczegóły można pytać w ZBM pod numerem: centrala 94 34 09 106/107, sekretariat 94 34 09 100.

Przydziały
W tym roku Społeczna Komisja Mieszkaniowa pozytywnie zaopiniowała:

  • lista socjalna (42 rodziny) – przydzielono 27 lokali, oczekuje 15 rodzin,
  • lista docelowa (56 rodzin) – przydzielono 35 lokali, czeka 21 rodzin,
  • lista do remontu (46 rodzin) – przydzielono 18 lokali, czeka 28 rodzin.

Listy realizowane są sukcesywnie, w ramach pozyskiwanych lokali do ponownego zasiedlenia. Nowe listy (na rok 2014) zostaną opracowane do końca marca 2014 roku. Do tego czasu wszystkie osoby z listy otrzymają skierowania do zawarcia umowy lokalu komunalnego. 

Autor: Marzena Sutryk/gk24.pl
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

niech sobie te mieszkania wsadzą gdzieś, stare rudery których nikt z list docelowych nie chciał. Lepiej niech miasto zapewni warunki do życia młodym i mieszkania komunalne także.
jasiu, 23.09.2013, 10:26
nie jest zadaniem miasta zapewnianie komukolwiek mieszkań, bez względu na wiek. Nie po to pracuję i płacę podatki, żeby miasto dawało za te podatki dom nad głową osobom nieporadnym, nieprzystosowanym społecznie, którzy nie potrafią zarobić na utrzymanie siebie i rodziny, w tym na wynajęcie lub kupienie mieszkania. Wynajmowanie mieszkań to rynek i państwo nie powinno się w niego mieszać - są ludzie, którzy kupili mieszkania i je wynajmują i są potrzebujący, którzy chcą je wynajmować. Ingerencja samorządu terytorialnego w ten układ wolnorynkowy jest niezdrowa a partycypacja w kosztach wynajmu niesprawiedliwa. Poza tym nie po to płacę podatki żeby utrzymać moloch urzędniczy jakim jest ZBM, podczas gdy podatki te mogłyby zostać lepiej wykorzystane.
~, 23.09.2013, 10:42
nie chcą wynajmować mieszkania , tylko niestety muszą, ludzie którzy piszą tak jak Ty to parszywe świnie dbające tylko o własną dupę, ja niestety musze wynajmować mieszkanie, bo wg banku zarabiam zbyt mało by dostać kredyt na własne, mógłbym napisać więcej ale mi sie już nie chce, To przez takie osoby jak Ty, Koszalin jest nazywany zatoką czerwonych świń
koszalin, 23.09.2013, 17:05
nic za darmo nie ma.... nie małe pieniądze trzeba włożyć w remont takiego mieszkania. ludzie którzy tak piszą mają rodzinę która kupiła im mieszkanie, załatwiła pracę, poręczyła kredyt, zapłaciła za studia, itp. Niestety nie wszyscy tak mają, więc starają się o mieszkanie z każdej możliwej strony i to jest ZARADNOŚĆ!!! A podatki nie Ty jeden płacisz!!!!!!!!
podatnik, 25.09.2013, 22:39
jak Cię kurwa dopadnę to sam staniesz się nieporadny frajerze
pip, 09.04.2019, 16:02
a chyba już po komunie czemu ktoś ma coś dostawać
m.w, 24.09.2013, 07:40
..wyremontujesz a pozniej Cie wywala juz gdzies tak bylo.
JK, 23.09.2013, 10:34
To szanuj to co zrobiłes i płac regularnie to będziesz mieszkał, trudno nic za darmo, mnie nikt nie darował mieszkania sama musiałam zadbać o to
ala, 23.09.2013, 14:04
Lecyk, 23.09.2013, 20:44
Co z tego, że rodziny dostaną mieszkanie, skoro koszty jego remontu będą wynosiły kilkadziesiąt tysięcy? Kogo na to stać, żeby wyremontować sobie mieszkanie tak jak w takim kosztorysie?
http://kalkulatorybudowlane.pl/teksty/2013/10/27/kosztorys-remontu-miesz...
HenryKing, 01.11.2013, 23:18
Koszt remontu wielki nie jest ale jak się dwie lewe ręce i się wynajmuje firmę to cóż. Mamy poradniki, gazety, kursy, internet. Trzeba też pytać i starać się robić wszystko samemu. I nagle okazuje się że tynkowanie, kafelkowanie nowe instalacje i wiele innych rzeczy wcale nie jest takie trudne i kosztowne. A na zdjęciach widać że pracy nie ma zbyt wiele to przerażające tylko dla tych, którzy całe życie nawet żarówki wkręcić nie potrafią. O innych metodach itd pisał nie będę powiem tylko że trzeba być zaradnym. Tu gdzie mieszkam ludzie biorą takie lokum z pocałowaniem ręki i po pół roku lokal LŚNI !!! a ludzie dużo nie zarabiają i na kredyty ich nie stać. Sam chętnie przygarnę taki zdewastowany lokal im więcej będzie wyrwane i wyniesione tym lepiej, mniej pracy dla mnie. Pozdrawiam tych którzy nie boją się pracy i zamiast mleć ozorem biorą się za młot majzel kombinerki pace kleje i cement, pędzle i szczotki ;) Ci nawet jak nie mają sami za wiele dadzą zawsze radę.
jocker, 09.02.2014, 11:57