Mieszkańcy Samostrzela ukarani, bo... poszli do "Pomorskiej”

Tagi:
Reporterką zajmuję się od ponad trzydziestu lat. Nie zdarzyło się jeszcze, by proszący mnie o pomoc zostali ukarani - zanim zdążyłem napisać słowo... Prezes spółdzielni zapowiedział, że od 1 stycznia zrywa umowę na dostawę ciepła do bloku.
  • Mieszkańcy Samostrzela ukarani, bo... poszli do "Pomorskiej”

    Trzy bloki w Samostrzelu i trzy wspólnoty mieszkaniowe. Prezes spółdzielni w Zalesiu wypowiedział umowę na dostawę ciepła tylko tej z pierwszego bloku: nr 28A.

    Adam Lewandowski

W Samostrzelu, gmina Sadki stoją obok siebie trzy bloki mieszkalne po upadłym PGR. Agencja Własności Rolnej sprzedała mieszkania lokatorom. A obsługującą te bloki kotłownię przekazała nieodpłatnie spółdzielni mieszkaniowej z odległego od Samostrzela o kilkadziesiąt kilometrów Zalesia (gmina Szubin). Spółdzielnia nie ma w Samostrzelu żadnych zasobów mieszkaniowych.

- Agencja przekazując kotłownię przeprowadziła jej gruntowny remont - mówią panie Karolina Drzazga i Julianna Kostka ze wspólnoty mieszkaniowej bloku 28A.

- Zalesie zostało zobligowane do zapewnienia nam ciepła w mieszkaniach i ciepłej wody. Jesteśmy wszyscy świadomi, że ktoś musi palić w kotłowni, dbać o opał , że każdy za swoją pracę musi mieć zapłacone. Ale muszą to być uczciwe rozliczenia i partnerskie stosunki. Bo spółdzielnia jest dawcą ciepła, a my biorcą płacącym za to ciepło. No i prezes z Zalesia nie może zachowywać się jak monopolista!

- Odnieść można jednak wrażenie, że te spółdzielnie kotłowniane, jak je nazywamy, wzięły kotłownie tylko po to, by zarabiać kosztem mieszkańców - mówią obie panie, które są w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej 28A. - Zaczęliśmy więc skrupulatnie liczyć. I z tego liczenia wyszło, że płacimy o wiele za dużo. Dwa lata temu poszliśmy na wojnę z prezesem.

W tym roku doszło już do na tyle ostrych zadrażnień z prezesem spółdzielni z Zalesia, że obie panie skontaktowały się ze mną i poprosiły o pomoc. Pojechałem do Samostrzela. Dzień później rozmawiałem telefonicznie z prezesem spółdzielni. Zapytałem: - Dlaczego ukarał mieszkańców blok nr 28A przełączając grzanie z kotłowni węglowej na znacznie droższy kocioł na olej opałowy? Nie odpowiedział. Bo rozmawiać z prasą o konflikcie w Samostrzelu nie będzie. Zapowiedziałem więc, że i tak dzień później do Zalesia przyjadę. Byłem, prezesa spółdzielni mieszkaniowej nie zastałem.

Po kilku dniach panie z Samostrzela skontaktowały się ze mną. Powiedziały: - Pewnie rozmawiał pan z prezesem, bo właśnie otrzymaliśmy od niego pismo... Wypowiada nam umowę sprzedaży ciepła. Od 1 stycznia 2013 roku. Grzać ma nas, - jak napisał - inny podmiot... Jak: inny, skoro to jest jedna kotłownia? Czy wolno mu dzielić kotłownię, którą w całości za darmo otrzymał od Agencji Własności Rolnej?

Panie z bloku 28A napisały już do bydgoskiej Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w Poznaniu. I w Sądzie Rejonowym w Nakle złożyły też pozew przeciwko prezesowi spółdzielni mieszkaniowej w Zalesiu - o zabezpieczenie nieprzerwanych dostaw ciepła i ciepłej wody... 

ADAM LEWANDOWSKI
"GAZETA POMORSKA"

Autor: redakcja GP
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

A ten prezes to się przypadkiem nie nazywa Anioł?
Gość, 20.12.2012, 12:18
Do ku..wy nędzy kiedy w tym kraju skonczy się samowola takich jeb...tych prowincjonalnch prezesóniów którym się wydaje ze są nie zatapialni.W....ic takich buraków na zbity ryj niech nie mieszają w naszych małych ojczyznach
Hamlet, 20.12.2012, 17:08
Naszym marzeniem jest aby się skończyło panowanie pseudo prezesów tworzących swoje prawo i wykorzystywanie ludzi.Monopolista do kwadratu wie ,że ludzie muszą kupić ciepło /chociaż kiedyś należała ta kotłownia do pgr/i wykorzystuje to .Nas już nie będzie wykorzystywał , Mamy kotłownię lokalną ,mniejsze wspólnoty również mają swoje ogrzewanie.Ale są też tacy ,których prezes może nabierać na piękne słówka,pojedyńcze osoby mają kasę a biedniejsi cierpią/bo chcą?!!!!!1
Karolina Drzazga, 27.10.2013, 11:15
Nie prezes nie nazywa się "Anioł" ,ale zachowuje się jak "Anioł".!
Karolina Drzazga, 27.10.2013, 11:07