Masz mieszkanie na sprzedaż? Zobacz, jak przygotować ofertę

Teraz trudno jest znaleźć kupca na mieszkanie. Możemy jednak skrócić czas oczekiwania na chętnego pamiętając o kilku podstawowych kwestiach.
  • Mieszkanie na sprzedaż

    Robiąc zdjęcie mieszkania na sprzedaż należy zadbać o każdy detal oraz właściwe oświetlenie i kadr. Dobrze przygotowana oferta daje szansę na szybsze znalezienie kupca.

    mensatic

Po pierwsze należy zastanowić się, jaką realną kwotę możemy dzisiaj dostać za nasze mieszkanie. Większość osób stosuje metodę polegającą na porównaniu cen ofertowych za podobne do naszego lokale z najbliższej okolicy. Pamiętajmy jednak, że każda nieruchomość jest trochę inna i uzyskana z porównania cena może nie do końca oddawać jej faktyczną wartość.

Nie kieruj się sentymentem przy określaniu ceny za sprzedaż mieszkania

Często zdarza się, że właściciel mieszkania, który spędził w nim dużą część swojego życia, przecenia jego wartość rynkową. Mają na to wpływ pozytywne wspomnienia z tego okresu, które łączymy z wartością lokalu. Zdarzają się również odwrotne sytuacje – najczęściej w przypadku mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Z jednej strony są one mniej komfortowe od nowo wznoszonych mieszkań, ale za to często są położone w atrakcyjnych miejscach.

Warto przeczytać: Sprzedaż mieszkania: jak się do tego przygotować

Osoby, które mają problem z określeniem wartości mieszkania na sprzedaż, mogą skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości. Pomoże on wycenić nieruchomość. Zrobi to w taki sposób, aby z jednej strony cena satysfakcjonowała sprzedającego, ale równocześnie nie odstraszała potencjalnych klientów.

Pośrednik może dodatkowo wesprzeć sprzedającego w trakcie negocjacji cenowych oraz przy załatwianiu formalności związanych z transakcją. Dysponuje on również szerszymi możliwościami rozpropagowania oferty sprzedaży (w internecie i prasie).

Komu sprzedasz swoje mieszkanie?

Po ustaleniu ceny mieszkania zastanówmy się, kto może być zainteresowany jego kupnem. Pomogą nam w tym cechy samego lokalu:

  • metraż,
  • liczba pomieszczeń,
  • rozkład mieszkania,
  • lokalizacja,
  • otoczenie danej nieruchomości mieszkaniowej.

Mieszkanie o powierzchni ok. 50 mkw. z dwoma pokojami i cenie zbliżonej do średniej dla danego miasta, położone na nowym osiedlu, w okolicy placów zabaw i terenów zielonych, to oferta dla młodej rodziny z małym dzieckiem. Natomiast kawalerka o powierzchni do 30 mkw., usytuowana blisko centrum jest mieszkaniem skierowanym do młodych, samotnych osób.

Grupa docelowa, do której chcemy skierować naszą ofertę mówi nam o tym, jakich środków promocji użyć. Do ludzi młodych najlepiej docierać przez portale ogłoszeniowe. Gdy uważamy, że nasz lokal przypadłby do gustu osobom w średnim wieku, zamieśćmy ogłoszenie w gazecie lokalnej.

Pokaż mieszkanie na sprzedaż z dobrej strony

Ważne jest, żeby we właściwy sposób pokazać mieszkanie – zarówno osobom chcącym je obejrzeć, jak i na zdjęciach w ogłoszeniu prasowym oraz internetowym. Eksponując nieruchomość na sprzedaż pamiętajmy o zasadzie, że liczy się pierwsze wrażenie. Z tego względu zadbajmy o dobrą jakość zdjęć – nie mogą być rozmyte czy nieostre. Istotne jest również odpowiednie oświetlenie. Unikajmy pokazywania na zdjęciach takich rzeczy, jak suszące się pranie lub włączony telewizor. Pokażmy w kadrze jak największą powierzchnię – wskazane jest, więc zdjęcie całej łazienki, a nie samej umywalki. Dodatkowo warto sfotografować otoczenie nieruchomości oraz wykonać zdjęcia przedstawiające widok z okna.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Emmerson S.A.
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Mam pytanie nawiązujące do artykułu. Usiłuję (nieskutecznie) sprzedać mieszkanie. Zdjęcia i cena są w porządku, ale kompletnie jest brak zainteresowania mieszkaniem. W ciągu ostatnich 15 mcy zgłosiła się jedna osoba (bez kontaktu) oraz kilka agencji, które następnie zawarły jedynie umowy pośrednictwa bez widocznego kontaktu ze strony potencjalnych nabywców. Prosze o informację jak skutecznie sprzedać mieszkanie.
Tomek, 03.02.2012, 22:21
An intelligent answer - no BS - which makes a plseaant change
Cansu, 13.03.2012, 02:12
If you're raednig this, you're all set, pardner!
Onika, 13.03.2012, 07:08
Gee whiz, and I tuhoght this would be hard to find out.
Enda, 15.03.2012, 06:28