Jak zarobić na wynajmie mieszkania dla studentów

W Polsce mamy ponad 1,7 mln uczniów szkół wyższych. Część z nich mieszka z rodzicami, ale pozostali są potencjalnymi klientami mieszkania. Najczęściej we wrześniu finalizują oni poszukiwanie lokum i podpisują umowę najmu.
  • Mieszkanie dla studenta

    Rynek wynajmu to rynek bardzo konkurencyjny, najważniejsze jest nie przesadzić z oczekiwaniami finansowymi. Analiza cen mieszkań w podobnej lokalizacji i w porównywalnym standardzie powinna pozwolić na znalezienie najemców w rozsądnym terminie.

    mconnors (morguefile.com)

Wielu studentów odkłada decyzję o najmie mieszkania na wrzesień, a czasem nawet na październik. Chodzi głównie o oszczędności związane z nieponoszeniem kosztów w miesiącach wakacyjnych. Dlatego właściciele mieszkań mogą jeszcze liczyć na znalezienie najemców. W tym czasie najbardziej poszukiwane są mieszkania większe – 3- lub 4-pokojowe, do których wprowadzają się liczniejsze grupy studentów.

Przeczytaj również: Podpowiadamy studentom, jak szukać mieszkania 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w roku akademickim 2011/2012 na 460 uczelniach wyższych studiowało w Polsce 1,764 mln studentów. Sama Warszawa to 88 uczelni i 270 tys. studentów. Jest to zdecydowanie największy rynek także pod względem wynajmu mieszkań. Na różnych portalach nieruchomościowych liczba ofert najmu w stolicy waha się od 30 do 48 tys. Ale studenci zainteresują się tylko niektórymi lokalami, bo często mają sprecyzowane oczekiwania.

Mieszkanie dla studenta – pomiędzy centrum miasta a uczelnią

Mieszkanie pod wynajem studencki powinno być dobrze skomunikowane z centrum miasta i uczelnią. Najlepiej, by warunek dobrej komunikacji dotyczył kilku najważniejszych uczelni w danym mieście – wtedy szanse na znalezienie najemców rosną. Trudno wyobrazić sobie żaków, którzy na zajęcia dojeżdżają półtorej godziny z dwiema przesiadkami. Im mniej czasu studenci będą musieli spędzać w środkach komunikacji, tym lepiej.

Sprawdź: Aktualne oferty mieszkań do wynajęcia lub skorzystaj z aplikacji Gratki

Z punktu widzenia studentów, kluczowe są koszty, a te można zminimalizować poprzez zwiększenie liczby mieszkańców w lokum. Nie sprzyjają temu duże i nieustawne pokoje. Łatwiej niż 2-pokojowe mieszkanie z 30-metrowym salonem i małą sypialnią wynająć będzie 3 niewielkie pokoje, w którym każdy z mieszkańców będzie mógł zachować odrobinę prywatności. Pamiętać musimy też o zapewnieniu miejsca na ubrania, książki czy żywność. Cztery osoby w jednej niewielkiej kuchni bez problemu się zmieszczą, ale musi być ona mądrze zaplanowana. Jeśli mamy mieszkanie 4-pokojowe lub większe, przydałyby się dwie łazienki.

Studenci są pod pewnym względem dość przewidywalnymi najemcami. Jak już znajdą lokal, a współpraca z właścicielem dobrze się układa, mogą mieszkać przez kilka lat. Trzeba jednak pamiętać, że na wakacje wiele osób chce opuścić uczelnię i wyjechać na urlop bądź w rodzinne strony. I tu wymagany jest kompromis w postaci zniżek za czynsz za ten czas. Tym samym możemy liczyć na gwarancję najmu od początku kolejnego roku akademickiego.

Studencki wynajem mieszkania – tu potrzebny jest kompromis

Mieszkanie na wynajem powinno być oczywiście umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD. Warto zadbać też o szybkie łącze internetowe, gdyż dla większości studentów jest to podstawowy warunek w procesie poszukiwania mieszkania. Pamiętajmy jednak, że jeśli chodzi o wyposażenie, to dostosowując do niego cenę najmu, jesteśmy w stanie prawie zawsze znaleźć nabywców. Wielu młodych ludzi zaakceptuje „babciowy" dywan, czy meblościankę z lat 70-tych, pod warunkiem atrakcyjnej ceny najmu lub lokalizacji w sąsiedztwie uczelni. Nie zawsze trzeba więc inwestować w nowy sprzęt, choć z drugiej strony znajdą się zapewne i tacy, którzy chętnie dopłacą za to, że w mieszkaniu będzie zmywarka i telewizor. 

Stawki najmu mieszkań w miastach (mieszkanie 3-pokojowe o powierzchni 55-65 mkw.) 

Źródło: Home Broker

Wynajem mieszkania studentom wiąże się ze sporym ryzykiem

Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku każdego najmu, można napotkać na problemy z wynajmem mieszkania. Wynajmujący może zostać zmuszony do znacznej obniżki ceny, a to wpływa na rentowność wynajmu nieruchomości.

W przypadku mieszkań wynajmowanych studentom inwestor częściej narażony jest na zniszczenia w mieszkaniu, konflikty wewnątrz grupy wynajmujących (im będzie ich więcej, tym ryzyko większe) i tym podobne. Dodatkowo warto pamiętać o sytuacji demograficznej Polski – polskie społeczeństwo starzeje się, młodych ludzi (zatem i studentów) jest coraz mniej. Na przykład w latach 2007–2008 na Uniwersytecie Warszawskim studiowało 55 tys. osób, a dziś jest to ok. 10 proc. mniej. Wg CBOS powolny spadek liczby studentów w Polsce trwa od 2006 roku.

Stawki najmu mieszkań zależne od lokalizacji

Widełki dochodów z tytułu najmu są bardzo duże. Zależą od lokalizacji, stanu nieruchomości, wyposażenia mieszkania i jego ustawności, a przede wszystkim miasta. Na przykład w Warszawie koszt najmu mieszkania 3-pokojowego o powierzchni 55–65 mkw. to 1,9–2,5 tys. zł, ale już w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu czy Gdańsku będzie to około 1,5–1,9 tys. zł, a w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Szczecinie jeszcze mniej.

Podpisując umowę najmu zabezpiecz swoje interesy

Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze kaucja. Zapisana w umowie i pobierana z góry 1- lub 2-krotność miesięcznej opłaty to zaliczka na ewentualne zadłużenie lub zniszczenia, która w przypadku bezproblemowego zakończenia współpracy, wraca do najemcy. Do umowy warto załączyć protokół zdawczo-odbiorczy, dokumentujący stan i wyposażenie lokalu. Można go dodatkowo wzbogacić o aktualne zdjęcia nieruchomości. W razie kwestii spornych pomogą one rozstrzygnąć wątpliwości.

Ważne informacje: Umowa najmu bez błędów - prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy 

Aby uniknąć niepotrzebnych problemów można zapisać w umowie zakaz zmieniania przeznaczenia mieszkania i podnajmowania go bez zgody właściciela oraz zapewnić sobie prawo głosu przy wszelkich przeróbkach i remontach. 

Autor: Marcin Krasoń, Home Broker
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Ja własnie kupiłam mieszkanie, trochę go podreperuje i może jeszcze w tym roku będę wynajmowała. Wzięłam kredyt w Skok Chmielewskiego, więc kredyt chcę szybko spłacić
Kinga, 11.09.2013, 23:15
Komentarz został usunięty.
Kupić tanio i w dobrej lokalizacji. Gdzie? Przykład ze strony jednego z developerów. "220tys. za mieszkanie 2 pokojowe w ten weekend na dniach otwartych na inwestycji Lewandów Park!"
konotop, 17.09.2013, 19:32