Jak dobrze wybrać ekipę budowlaną

Osoby, które na wiosnę zamierzają rozpocząć budowę domu, powinny wykorzystać zimę na znalezienie solidnych budowlańców. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
  • Budowa domu jednorodzinnego

    Rzetelne sprawdzenie ofert na rynku, a następnie kwalifikacji wybranej ekipy budowlanej zaowocuje spokojem inwestora, że jego dom będzie wybudowany solidnie i w terminie.

    SILKA YTONG

Inwestor musi mieć pewność, że powierza budowę swojego domu sprawdzonej i wykwalifikowanej ekipie budowlanej. Właściwy wybór jest kluczowy dla prawidłowego i terminowego wykonania prac. Warto poświęcić czas na znalezienie doświadczonej firmy wykonawczej, która będzie umiała rozwiązać nietypowe problemy, które mogą pojawić się podczas budowy. Korzystanie z usług takiej ekipy wykonawczej daje inwestorowi większy komfort na etapie realizacji.

Referencje budowlańców to podstawa

Wartość ekipy budowlanej najpełniej można sprawdzić poprzez referencje. Warto zobaczyć obiekty, które zbudowała. Najlepiej, jeśli budowa jeszcze trwa, wtedy można ocenić, jak pracuje ekipa, czy utrzymuje porządek na placu itp. Dobrym pomysłem jest rozmowa o potencjalnych zleceniobiorcach z innymi inwestorami. O godną polecenia ekipę można również zapytać znajomych lub na internetowych forach.

 Zobacz: Jak są budowane prefabrykowane domy drewniane 

Ekipa powinna być wszechstronna i znać nowoczesne technologie oraz materiały budowlane dostępne na rynku. Dobrym sygnałem dla inwestora powinna być także gotowość wykonawcy do doskonalenia umiejętności zawodowych, na przykład podczas branżowych szkoleń. Zaleca się również sprawdzanie, czy firma uzyskała interesujące nas certyfikaty np. dotyczące budowania z materiału, w którym wznosimy dom. Nie zaszkodzi sprawdzić, czy pracownicy są odpowiednio przeszkoleni.

Ślepy kosztorys - w celu sprawdzenia wykonawcy

Sposobem sprawdzenia rzetelności, a pośrednio również uczciwości wykonawców jest poproszenie ich o wypełnienie tzw. ślepego kosztorysu. Jest to wykaz robót budowlanych (także z zastosowanymi materiałami) i instalacyjnych bez określenia cen. Ceny zostają wypełnione przez ekipy budowlane, których oferty chce porównać inwestor. Poprzez porównanie kosztów otrzymanych od firm wykonawczych inwestor może sprawdzić, na przykład, czy wykonawcy nie zaniżają (lub zawyżają) cen. Należy pamiętać jednak, że najniższe ceny nie świadczą o najlepszej ofercie i nie oznaczają optymalnego wyboru ekipy budowlanej.

Co powinna zawierać umowa z ekipą budowlaną?

Profesjonalizm firmy wykonawczej można ocenić także przy ustalaniu warunków formalnych. Podpisanie umowy z wykonawcą daje komfort współpracy zarówno inwestorowi, jak i wykonawcy. Powinna ona zawierać informacje o zakresie wykonywanych prac oraz ich finalnej cenie, a także terminy wykonania poszczególnych etapów prac i sposób rozliczenia. Warto także opisać materiały, które zostaną użyte do budowy oraz określić, kto je zapewnia – inwestor czy wykonawca i na jakich warunkach. W umowie trzeba określić warunki zdania dziennika budowy oraz warunki zawierania umowy z innymi podwykonawcami, a także warunki ewentualnego zerwania umowy.

 PrzeczytajBudowa domu energooszczędnego wg nowych wytycznych od 2017 roku 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Ignacy Kowalski, YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

wykorzystuje fakt, że zaufaliśmy inżynierom i nie wpisaliśmy daty realizacji prac na rzecz naszej posesji. Wielokrotnie przekraczali warunki umowy o zakazie transportu przez posesję i na zwróconą im uwagę, za każdym razem przychodzili i ''umawiali'' wykonanie prac..potem wymawiali się brakiem sprzętu, czasu..itp..itd.. Nie poczuwają się do odpowiedzialności za zniszczoną drogę dojazdową przez ogromne ciężarówki. Miasto też nie jest zainteresowane wyrównaniem nawierzchni i odwodnieniem pobocza..może sprawa sądowa i rachunki za naprawę auta i odszkodowanie za stworzenie warunków zagrażających życiu i zdrowiu mieszkańców, zmusi ZIM do interwencji, a firmę budowlaną do zadbania o dojazd i dojście do posesji?
Sobieradzik, 31.01.2012, 14:06
Witam,
Ja generalnie jestem nieufnym człowiekiem, dlatego ciężko mi było znaleźć samemu dobrą firmę do remontu mojego domu jednorodzinnego.
Uratowała mnie Koleżanka która POLECIŁA mi fachowca, to był strzał w dziesiątkę.
Nie było żadnych kłopotów, prace wykonane na czas, dokładność i zaradność na wysokim poziomie.
Jestem zadowolony z ich pracy i uważam że taka forma polecenia jest najlepsza.
Z własnego doświadczenia wiem jak jest ciężko kogoś znaleźć, sam sprawdziłem kilka firm ale oni przerastają konkurencję o głowę jakością i ceną
Sam dostałem z polecenia więc polecam dalej szef firmy ma na imię Radek tel 882 772 715 Firma nazywa się Projekt RS
http://projektrs.wix.com/projektrs
882772715 Michał
Michał Adamowicz, 07.05.2013, 10:56
Najlepszą firmą z polecenia z Warszawy, do jakiej udało mi się dotrzeć, to firma Moltom. Jest to opinia potwierdzona przez dwie inne osoby z mojego otoczenia, jedna osuszała dom, a druga remontowała mieszkanie.
Stromag, 23.02.2015, 12:46
Widzę, że nie jestem jedynym zadowolonym klientem pana Łukasza :-)
Karol Tynowicz, 19.03.2015, 19:51
Komentarz został usunięty.