Ile wynoszą dodatkowe koszty zakupu mieszkania

Przy zakupie mieszkania wydatki nie kończą się na ustalonej kwocie transakcji. Należy również zwrócić uwagę na dodatkowe koszty.
Wydatki mogą znacznie podnieść całkowity koszt transakcji
Wydatki mogą znacznie podnieść całkowity koszt transakcji zarówno kupując, jak i sprzedając mieszkanie

fot. sxc.hu

Wydatki dodatkowe mogą znacznie podnieść całkowity koszt transakcji zarówno przy zakupie, jak i sprzedaży nieruchomości.

Taksa notarialna

Chodzi tu przede wszystkim o taksę notarialną. Jej maksymalna wysokość jest ustalana przepisami. Składa się z kwoty bezwzględnej i określonego odsetka od wartości przedmiotu transakcji. Taksa jest dodatkowo obłożona podatkiem VAT.

Podatek od czynności cywilnoprawnej 

Kolejne obciążenie to podatek od czynności cywilnoprawnej. W tym przypadku danina na rzecz państwa wynosi 2 procent wartości nieruchomości kupowanej na rynku wtórnym (na pierwotnym ta opłata nie występuje).

Opłata za wpis do księgi wieczystej 

Do listy wydatków trzeba również doliczyć opłatę za wpis do księgi wieczystej. Od 2006 roku jego koszt wynosi 200 złotych bez względu na wartość samej nieruchomości. 

Podatek od zbycia mieszkania 

Suma kosztów transakcyjnych, którymi obłożony jest obrót nieruchomościami składa się też z podatku od zbycia mieszkania, jaki musi odprowadzić sprzedający. Stawka tego podatku zależy od momentu kupna nieruchomości. Jeżeli lokal został nabyty po 31 grudnia 2008 r., to wyniesie 19 procent od dochodu ze sprzedaży.

Wybrane koszty transakcyjne kupna/sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym o wartości 300 tys. zł 

Emmerson SA

Pozostałe wydatki

Do kosztów trzeba także zaliczyć wydatki związane np. z pozyskaniem drugiej strony transakcji, tzn. opłaty za ogłoszenia w prasie, czas na szukanie chętnych.

Czasem lepiej skorzystać z usług fachowca. Kupując mieszkanie z pomocą pośrednika w obrocie nieruchomości musimy mu zapłacić. Jednak zyskamy pewność, że naszej uwadze, nie ujdzie żadna istotna kwestia. Ponadto transakcja kupna będzie bezpieczna i pozbawiona niemiłych niespodzianek. Pośrednik ma za zadanie wskazać nam, czego możemy oczekiwać za określone pieniądze. Ponadto wyszukuje oferty, zaznajamia nas z nimi i doradza, które z nich wydają się najatrakcyjniejsze. Następnie pośrednik powinien razem z klientem oglądać mieszkania, wyłapując ich zalety oraz wady. Po wybraniu nieruchomości pomaga w sporządzeniu i skontrolowaniu dokumentacji. Jego rolą jest też zdobycie informacji o stanie prawnym kupowanego przez nas mieszkania. 

Autor: Katarzyna Piojda
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Typowe "Pieprzenie na antenie". Pośrednik jest potrzebny jedynie półgłówkom, którzy sami nie rozumieją podstawowych spraw w obrocie czy handlu. Poza tym nie są na ogół zainteresowani obniżeniem ceny nieruchomości dla osoby kupującej, gdyż mają płacony odpowiedni % od ceny transakcyjnej. No ale wkrótce to się chyba skończy bo ... każdy będzie mógł być pośrednikiem... :-)
Opole, 20.03.2012, 12:20
Złodziejskie państwo!8000zł kosztów zakupu?Toż to złodziejska banda,która mianuje się jako"przyjazne państwo"!
Kasjer, 01.04.2012, 20:21
Korzystanie z Agencji Nieruchomości to wyłudzanie pieniędzy.... Tylko idioci, którzy dają się naciągać cwaniaczkom korzystają z ich usług. Agenci to ludzie z przypadku szukający szybkiego zysku i bez sumienia..... Jest tyle portali ogłoszeniowych.....
Doświadczony, 21.03.2012, 10:31
Nie zgodzę się z poprzednikami. Ja korzystałem z usług agencji Ober-Haus i w cale nie żałuję. Miałem do sprzedania odziedziczone mieszkanie i zależało mi na czasie a kto to zrobi najlepiej jak nie specjalista. Dzięki temu zaoszczędziłem czasu a czas to pieniądz czyli prowizja czyli jestem na zero.
przem, 30.03.2012, 21:06
Dokładnie jak ktoś jest zapracowany i nie ma czasu na użeranie się z klientami to skorzysta z usług agencji. Wiem z własnego przykładu że korzystanie z usług pośrednictwa wiąże się z kosztami ale i tak nie żałuję że korzystałem z Ober-Haus. wszystko załatwione sprawnie i bez problemowo.
masztaf, 16.04.2012, 12:01