Fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej - co to jest, na co można go przeznaczyć, jak z niego korzystać

Pieniądze na wszelkie remonty członkowie wspólnoty zbierają zwykle na funduszu remontowym. Pieniądze te można przeznaczyć na remont dachu, windy czy piwnicy, ale na wymianę drzwi od mieszkania już nie. Zobacz, jak wykorzystać fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej.
 • wspólnota mieszkaniowa

  Pieniądze na funduszu remontowym są własnością wspólnoty mieszkaniowej. Ich przeznaczenie jest jasno określone już w samej nazwie. Czyli na remonty. Obowiązkiem zarządcy jest pilnowanie, aby zostały wydane na to, co było w planie.

  sxc.hu

Oprócz comiesięcznych opłat na bieżące utrzymanie nieruchomości wspólnej czy media, członkowie większości wspólnot mieszkaniowych w Polsce opłacają też tzw. fundusz remontowy. Są to pieniądze przeznaczone na remont wspólnych części nieruchomości, a każdorazowo wydatek ten musi być zatwierdzony przez wspólnotę uchwałą.

Dowiedz się: Czy zaległości członka wspólnoty mieszkaniowej obciążają pozostałych 

Właściciele wspólnotowych lokali mogą, ale nie muszą ustalić fundusz remontowy swojej wspólnoty. A na co potrzebny jest fundusz remontowy? Warto go mieć choćby dlatego, że regularne odkładanie określonej sumy pieniędzy umożliwia wspólnocie sprawne wykonanie zaplanowanych remontów.

W praktyce wygląda to tak, że członkowie wspólnoty co miesiąc (może być też jednorazowo lub raz na kwartał – w zależności od decyzji członków wspólnoty) wpłacają na fundusz określoną sumę pieniędzy, każdy według własnego udziału w nieruchomości. Jeśli stawka na fundusz remontowy wynosi 1 zł za mkw. to wpłata właściciela lokalu o powierzchni 50 mkw. wynosić będzie 50 zł. O wysokości wpłacanych przez poszczególnych członków zaliczek decyduje wspólnota mieszkaniowa, podejmując stosowną uchwałę.

Remont we wspólnocie mieszkaniowej trzeba zaplanować

Pieniądze na funduszu remontowym są własnością wspólnoty mieszkaniowej. Ich przeznaczenie jest jasno określone już w samej nazwie. To pieniądze na remonty. Obowiązkiem zarządcy jest pilnowanie, aby zostały wydane na to, co było w planie.

Oczywiście, każdy z członków wspólnoty może zaproponować, jakie prace jego zdaniem należy wykonać. I walczyć o remont „swojej" klatki czy schodów. Jednak o tym, czy tak się stanie, zadecyduje większość na zebraniu wspólnoty.

Cenna wiedza dla mieszkańców wspólnot: Podejmowanie uchwał we wspólnotach mieszkaniowych 

Każda wspólnota tworzy tzw. plan gospodarczy i uwzględnia w nim spis koniecznych w najbliższym czasie remontów i napraw.

Inwestycje na nadchodzące miesiące uzgadnia się i planuje podczas zebrania członków wspólnoty. Plan gospodarczy na cały rok przygotowuje i przedstawia do uchwalenia zarządca wspólnoty. Jego obowiązkiem jest również jego rozliczenie.

A co, jeśli pieniędzy w funduszu zabraknie lub zostanie nadwyżka? Jeżeli faktycznie poniesione koszty okażą się wyższe od zaplanowanych, dziurę w budżecie będą musieli załatać członkowie wspólnoty, dopłacając do funduszu. Jeśli natomiast koszty będą niższe, nadwyżka środków powinna być zaliczona na poczet kolejnego roku.

Na co można przeznaczyć fundusz remontowy we wspólnocie 

Zasada we wspólnotach jest taka, że za naprawy części wspólnych budynku – czyli takich, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali, płaci wspólnota, z kolei te w lokalu finansuje jego właściciel.

Pieniądze z funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej można przeznaczyć na przykład na:

 • remont dachu, komina lub jego elementów,
 • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na klatce schodowej,
 • odwilgocenie lub osuszenie fundamentów,
 • malowanie klatki schodowej,
 • wymianę instalacji gazowej, elektrycznej czy kanalizacji, ale tylko takiej, która jest częścią wspólną nieruchomości,
 • termomodernizację budynku,
 • zagospodarowanie terenu zewnętrznego, który jest własnością wspólnoty mieszkaniowej,
 • pomalowanie piwnic,
 • remont strychu (lub jego zagospodarowanie na np. pralnię czy suszarnię itp., według potrzeb i uznania wspólnoty i zarządcy nieruchomości, który na podstawie wykonanych przez fachowców obowiązkowych przeglądów budowlanych jednorocznych bądź pięcioletnich potrafi wskazać najważniejsze i najpilniejsze potrzeby remontowe budynku)

Nie korzystasz z windy? Za remont i tak płacisz

Warto tutaj wspomnieć też o tym, że członek wspólnoty zobowiązany jest ponosić koszty napraw i remontów wszystkich części wspólnych budynku, nawet wtedy, jeśli w ogóle z nich nie korzysta np. pralni, suszarni czy windy... Są to części wspólne budynku, a ich utrzymanie jest obowiązkiem wszystkich członków wspólnoty.

Ale uwaga! Wspólnota może podjąć uchwałę, że za windę nie płacą np. mieszkańcy parteru i pierwszego piętra. Wszystko zależy od decyzji i zgodności członków wspólnoty.

Autor: Ilona Burkowska
Współpraca: Konsultacja merytoryczna - Agnieszka Ignaczuk, licencjonowany zarządca nieruchomości z Zielonej Góry
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

GÓWNO PRAWDA NASZ ZARZADCA WSPÓLNOTY CZYLI ADMINISTRACJA NOVA Z OPOLA NP.FUNDUSZEM REMONTOWYM SPLACA ZACIAGNIETE KREDYTY W BANKU W PRZYPADKU GDYBY ZARZADCA UPADL TO NAS KOMORNIK Z MIESZKANIAMI SPRZEDA TAKRZE NIE PODAWAJCIE BZDUR
JÓZEF, 11.04.2013, 08:56
A jakiego rodzaju jest to kredyt ? Bo jesli zaciągnięty na potrzeby modernizacji lub remontów cześci wspolnych to tak. Zresztą takie operacje muszą być poprzedzone uchwałą. Jeżeli tak nie jest, to jest to przestępstwo.
Andrzej, 24.04.2013, 22:22
Ja nie mogę wykupić mieszkania, bo są głupie wojskowe przepisy. Mieszkam prawie 40 lat płacę na remonty do wspólnoty tylko nie wiem dla czego nie mogę uczestniczyć w zebraniach wspólnoty. Wygląda to tak - płać i morda w kubeł - czy to tak powinno wyglądać. Czy ktoś wie jak to wygląda prawnie ?
huk, 11.04.2013, 09:17
w Walnym Zgromadzeniu właścicieli (roczne zebranie) biorą udział tylko faktyczni właściciele.jeżeli nie wykupiłeś mieszkania to właścicielem w twoim przypadku jest Wojskowa Agencja Mieszkaniowa i to ona dostaje wszystkie zawiadomienia i może brać udział w głosowaniu.Jak wykupisz mieszkanie od WAM do będziesz pełnoprawnym członkiem wspólnoty we wszystkich prawach i obowiązkach.Teraz jesteś tylko najemcą bez głosu decyzyjnego.
Greta, 11.04.2013, 13:12
Moim zdaniem fundusz remontowy powinien być rozliczany imiennie po zakończeniu roku kalendarzowego. Ze względu na to, że we wspólnocie są mieszkania o różnym metrażu, koszt przypadający na lokal będzie także inny. Ponadto właściciel będzie znał saldo swojego subkonta, co ma także ogromne znaczenie przy sprzedaży swojego lokal.
Tadeusz Piski, 08.05.2014, 09:21
Moim zdaniem fundusz remontowy powinien być rozliczany imiennie po zakończeniu roku kalendarzowego. Ze względu na to, że we wspólnocie są mieszkania o różnym metrażu, koszt przypadający na lokal będzie także inny. Ponadto właściciel będzie znał saldo swojego subkonta, co ma także ogromne znaczenie przy sprzedaży swojego lokal.
Tadeusz Piski, 08.05.2014, 09:22

Polecamy