Dom na wsi, czy mieszkanie w mieście

Wyboru miejsca zamieszkania dokonujemy na wiele lat. Dwie przeciwstawne tendencje wyboru lokalizacji to przeprowadzka ze wsi do miasta lub ucieczka poza granice aglomeracji miejskiej na spokojne przedmieścia.
  • Warszawa

    Bloki w centrum miasta

    mk

Miasta to ośrodki, w których koncentruje się szeroko pojęta konsumpcja, życie kulturalne i towarzyskie. To także miejsca z najciekawszym rynkiem pracy, gdzie większość z nas znajduje zatrudnienie.

Spokojne mieszkanie na wsi 

Mimo tych zalet miast część osób woli oddalone od zgiełku ulicy przedmieścia, z których będzie można spokojnie dojeżdżać do pracy, na spotkania ze znajomymi lub rodziną. Nieustającym problemem, który często zniechęca do wyboru życia na uboczu miast, jest infrastruktura związana z transportem. Choć stopniowo pojawiają się obwodnice i nowe trasy wjazdowe, to trudno mówić o satysfakcjonujących połączeniach z centrami dużych miast Polski.

Jednocześnie, brak metra lub innego szybkiego środka transportu w samym mieście uniemożliwia szybką i bezproblemową komunikację bez samochodu. Jeśli jednak pragnienie spokoju jest silniejsze od trudności dojazdowych, warto zastanowić się nad pozostałymi kwestiami związanymi
z lokalizacją.

Kluczem jest tu perspektywa dalszych planów związanych z zagospodarowaniem terenu. Kameralna obecnie okolica może zaledwie w ciągu kilku lat zmienić się w zatłoczone osiedle. Po upewnieniu się co do przyszłości miejsca trzeba podjąć decyzję o zakupie działki budowlanej pod wymarzony dom lub takiej  z gotowym budynkiem. Wybór zależy m.in. od zasobów finansowych inwestora i czasu, a także wizji przyszłego mieszkania. Gdy chcemy wybudować dom od podstaw, zaplanujmy prace tak, by niedroga działka nie zamieniła się w kosztowny plac budowy, która. W trosce o późniejsze wydatki ekspolatacyjne warto na tym etapie pomyśleć o zainwestowaniu w energooszczędne materiały budowlane.

Magnetyzm miast

Wiele osób nie wyobraża sobie mieszkania z dala od tętniących życiem ulic. W większości aglomeracji znajdują się spokojniejsze dzielnice oraz liczne zielone tereny spacerowe, zlokalizowane nawet w okolicy centrów. Deweloperzy starają się o atrakcyjną lokalizację swoich inwestycji. Wytłumienie hałasu ulicy, deptak, roślinność czy usytuowane na uboczu balkony to sposoby na stworzenie chociaż namiastki enklawy spokoju dla mieszkańców miast. Jak wskazują doradcy Home Broker, dla 95% klientów właśnie balkon jest jednym z warunków zakupu mieszkania. Obok walorów czysto praktycznych, stanowi on bowiem często strefę pożądanego wypoczynku po ciężkim dniu pracy.

Czas decyzji: mieszkać na wsi czy w mieście?

Między wsią, a miastem są oczywiste różnice, które sprawiają, że zawsze będą powody do wątpliwości, która opcja mieszkania jest wygodniejsza i z jakiego powodu. W polskich warunkach główny problem w dalszym ciągu stanowią ograniczone możliwości komunikacyjne – mieszkańcom miast trudno jest wydostać się z zakorkowanych dzielnic i osiedli, a osoby zamieszkujące przedmieścia borykają się z problemem dotarcia do centrum miast.

Zdarza się, że zamożniejsze osoby decydują się na życie na obrzeżach, ale inwestują jednocześnie w mieszkanie w mieście. Lokal taki stanowi rodzaj mieszkania służbowego oraz inwestycję na przyszłość (np. dla dzieci). Niestety nie każdego na to stać, dlatego zawsze należy dokonać bilansu potencjalnych korzyści i ewentualnych strat wynikających z lokalizacji zamieszkania.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Deka Inwestycje
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

a ja mam mieszkanie w miescie i dom na wsi i jest wspaniale
Gość, 16.08.2011, 19:18
jacek, 17.08.2011, 17:23
jaki snob?!!!!!
chciałbym miec mieszkanie tam i tu
napewno więcej czasu wolnego spędzałbym na wsi
tomek, 18.08.2011, 08:30
jak ktos ma wiecej pieniedzy to nieoznacza ze ktos jest odrazu snobem
tomek, 18.08.2011, 08:34
Mieszkanie na wsi ma swój urok w tym,że rano można wyjść przed dom w koszulce nocnej i pozwolić sobie na pieszczotę porannych promieni słońca.
Dlatego właśnie uwielbiam to wiejskie zacisze:)
mona, 18.08.2011, 08:49
w mieście też można, wystarczy chcieć;)
widłookoń, 18.08.2011, 09:25
Zgadza się,w mieście można wyjść na balkon ale często jest blok naprzeciwko albo ulica.Chyba że się mieszka na peryferiach miasta.
Ale i tak tego czaru wsi nie odda nawet najspokojniejsze miasto.I
mona, 18.08.2011, 09:42
A pani sluzaca sprzatnie i obiad ugotuje a pan ogrodnik trawe skosi a ja dam troche datkow tym co nic nie maja zeby troche suminie uciszyc .Oj jakie zycie moze byc piekne...... jak sie ma prace i.............
mona, 18.08.2011, 12:41
A ja namieszkałam sie w blokowisku 24 lata, a od 2-ch lat mieszkam na wsi i jest super !!!~Piesek "sam się wyprowadza", kawka rano w pidżamce na podwórku lub w ogrodzie, a do pracy dojedzie się często szybciej (20 min) niż w mieście stoi w korku. Nie wróciłabym do miasta.
Mania, 18.08.2011, 12:13
pochodzę ze wsi,marzyłam jako nastolatka zamieszkać w mieście,udało się kupiłam mieszkanie i od 24 lat tutaj mieszkam,jest wygodnie,wszystko w zasięgu ręki,jestem tutaj szczęśliwa ale zawsze tęskniłam za wsią,udało mi się w ubiegłym roku spełnić i to marzenie kupilismy dom na wsi i teraz na nowo odkrywam uroki wsi,wschod i zachód słońca nigdy nie jest taki sam,można codziennie siedzieć latem przed domem patrzyć w niebo usłane gwiazdami ,rano wyjść, boso stapajac po kroplach rosy - do ogrodu i obserwować jak otwieraja sie pąki kwiatów,śpiewaja ptaki nawet poranna kawa smakuje zupełnie inaczej,kocham to miejsce,ale nadal mieszkamy w mieście,bo tak naprawdę nie potrafiłabym wybrać...
małgosia, 28.02.2012, 19:18

Polecamy