Dobry czas na własny kąt. Tanieją mieszkania

Tanieją mieszkania w całym regionie. W Szczecinie o kilka procent, w Gryfinie nawet o 25. Własne lokum, w zależności od lokalizacji, można kupić już od dwóch tysięcy złotych z metr kwadratowy.
  • Dobry czas na własny kąt. Tanieją mieszkania

    Zdaniem deweloperów ceny mieszkań będą się powoli stabilizować, a w przyszłym roku nie przewiduje się dalszych spadków cen lub zaskakujących wzrostów w wartościach nieruchomości.

    Sebastian Wołosz

Alicja Wirwicka
Alicja.wirwicka@mediaregionalne.pl

Tendencję spadkową na rynku nieruchomości maklerzy obserwują od dwóch lat. Jednak do tej pory nie był to spadek aż tak zauważalny, jak obecnie.

- Tu nie chodzi o spadek cen w granicach dwóch-trzech procent, ale znacznie większy - mówi Adam Hoffmann z Biura Nieruchomości Gwarant ze Szczecina. - Banki stały się bardziej elastyczne i to poprawiło sprzedaż. Ale prawda jest taka, że obecnie to kupujący dyktuje warunki.

- Ceny nieruchomości spadają w całym kraju. Myślę jednak, że to dobrze. Bo w ostatnim okresie mieliśmy wielki wzrost cen mieszkań, a teraz wracają one do swojej faktycznej wartości - wtóruje Irena Jeziorańska z Biura Nieruchomości Pomerania.

Szczecin

Zdaniem deweloperów w Szczecinie ceny mieszkań wahają się już od dwóch tys. zł za m kw. aż do siedmiu-ośmiu tys. zł za m kw. Widełki cenowe spowodowane są przede wszystkim lokalizacją nieruchomości.

Wielką niechęcią darzone są okolice Stołczyna, Skolwina i Gocławia. Tu mieszkanie kupimy już od dwóch tys. zł za m kw.

- Mamy w swojej ofercie wiele mieszkań po dwa tys. za m kw., jednak nie ma na nie chętnych - mówi Jeziorańska.

Do najdroższych mieszkań należą nowoczesne apartamentowce, np. przy Jasnych Błoniach. Za luksus mieszkania tam zapłacimy w granicach siedmiu-ośmiu tys. zł za m kw.

Na szczecińskim rynku nieruchomości można zaobserwować ożywienie w sprzedaży mieszkań. Jednak problem mają ci, którzy na taki zakup skusili się kilka lat temu.

- Na rynek wracają nieruchomości kupione siedem-osiem lat temu. Osoby, które kupiły mieszkanie za 200 tys. zł teraz sprzedadzą je za 160 - mówi Hoffmann. - Mamy odwrotną tendencję niż do tej pory: większość naszych klientów nie chce mieszkać w samym centrum miasta. Lepiej widziane są obrzeża.
Spadek cen nieruchomości to także okazja dla osób kupujących mieszkania pod wynajem.

Stargard

Tu w ostatnim okresie wartość nieruchomości spadła o 10-15 procent. Niestety nie oznacza to wcale tańszych mieszkań, których ceny wciąż są dość wysokie.

- Niestety, nie możemy mówić o ożywieniu rynku nieruchomości w Stargardzie - twierdzi Iwona Fijałkowska z Biura Nieruchomości Iwona ze Stargardu. - Przede wszystkim coraz mniej jest w Stargardzie młodych ludzi, którzy chcą kupować mieszkania.

Największy popyt jest na mieszkania dwupokojowe na pierwszym piętrze.

- Takich poszukują osoby starsze. Te mieszkania są też najdroższe. - mówi Fijałkowska. - Równie poszukiwane są kawalerki, których w Stargardzie prawie nie ma. I to jest absurdalna sytuacja, bo kawalerki są tutaj bardzo drogie, prawie jak w Szczecinie.

Za metr kwadratowy mieszkania w Stargardzie zapłacimy od 2,5 do czterech tys. zł za m kw. Najdroższe są w centrum. Cena zależy również od stanu lokalu. Najwięcej zapłacimy za mieszkania nowe lub po generalnym remoncie. Tu powinniśmy spodziewać się ceny ok. czterech tys. za m kw.

Goleniów i Gryfino

W Goleniowie i okolicach mieszkanie kupimy już od dwóch tys. za m kw. Najtańsze znajdziemy oczywiście w podgoleniowskich miejscowościach.

Największy spadek cen w najszybszym czasie, według deweloperów, nastąpił w Gryfinie. Tu w ciągu pół roku wartość nieruchomości spadła o 20-25 proc.

- Myślę, że zaważyła na tym specyfika miasta - mówi Tomasz Wieczorek z Biura Nieruchomości Wieczorek w Gryfinie. - Ostatnie groźby redukcji etatów i ewentualnego zamknięcia elektrowni spowodowały impas na rynku nieruchomości. Teraz dopiero zaczyna się coś dziać.

W Gryfinie za m kw. mieszkania zapłacimy od trzech do 3,5 tys. zł. Najdroższe lokale są oczywiście w centrum i na os. Południe. Tańsze znajdziemy na obrzeżach Gryfina.

 


Autor: GDP
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

To jeszcze nie jest dobry czas na zakup mieszkania. Ceny mieszkań do tej pory powoli malały ale niedługo spadna z wielkim hukiem. Kryzys dopiero sie zaczyna, a ceny mieszkań spadną o ok. 30%. Cena m etra kwadratowego spadnie ponizej 3 tys złotych. I to bedzie odzwierciedlało faktyczna wartośc mieszkania.
Krokodyl, 23.07.2013, 15:45
miki, 23.07.2013, 21:09
Najprawdopodobniej nie jest lemingiem, myśli samodzielnie i doszedł do takich wniosków sam, zresztą słusznych.
hmmm, 24.07.2013, 08:13
nie bedzie juz jakiejs hustawki raczej stabilizacja czyli powolne obnizanie cen do poziomu rynkowego czyli nawet wspomnianych 3000 pln/m2 ale w perspektywie np 3 lat a nie 3 miesiecy ...banki musza poluzowac srubke bo juz same cienko ciagna a frajerow, ktorzy umoczyli na frankach juz nie przybywa ...w Niemczech mozna spokojnie dostac hipoteczny na 25 lat oprocentowanie 2,5 i powyzej tego poziomu absolutnie nie ma co sie wychylac majac w pamieci wejscie do strefy euro (2015-2020)
ayxas, 24.07.2013, 10:05
Pewno rekordowe zyski banków to fikcja :-) Poczytaj o wynikach banków, to po tej lekturze walniesz się w głowę,jaką bzdurę napisałeś. Kogo obchodzą oddzialiki banków - one mogą upadać, bo jak na placu Krasińskiego na odcinku 50m są 4 banki,1 apteka i 1 lokal do wynajęcia, to chyba świadczy o tym,że to chory system. Banki zarabiają dostając z bailoutów pieniądze na 0% a pożyczają frajerom na procent - tu masz pierwsze pole do zysków dla banków. O manipulacjach kursami walut nie wspomnę, bo przecież pewnie w Londynie nie mają teraz afery w tej sprawie :-) Banki teraz zarabiają już nie na maluczkich, lecz na instrumentach pochodnych i carry trade - na tym się zarabia miliardy, a nie grosze, jak na lemingach.
CO do cen to lepiej powynajmować 3 lata i zapłacić mniejszy kredyt, niż wziąć teraz i płacić 30 lat haracz od dużo wyższej kwoty. Co do 2,5% procenta - to pamietaj,że stopy banków centralnych sa na rekordowym niskim poziomie. Na pewno wzrosną,
ed, 24.07.2013, 10:39
Poczekam aż ceny spadną do 1.500zł m2 i wtedy kupię
maciej, 24.07.2013, 07:24
Ale konkrety? Jakie inwestycje? Kilka polecę. Gdynia - Rezydencja Redłowo, Poznań - Oaza Piątkowo, Łódź - Osiedle Centrum ...
pitupitu, 30.07.2013, 20:12