Budowa domu przed uprawomocnieniem się pozwolenia na budowę

Czy można rozpocząć budowę domu zanim pozwolenie na budowę domu się uprawomocni? Jakie mogą być konsekwencje takiego działania?

Odpowiedzi na pytanie naszego czytelnika udziela Maciej Stoczkiewicz z firmy Stomm Architektura, ekspert budowy Silka Ytong.

Warto przeczytać: Zanim zamieszkasz na swoim. Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu 

Po zdobyciu wszelkich dokumentów i przedłożeniu ich staroście, czekamy aż wyda on pozwolenie na rozpoczęcie prac. Na podjęcie decyzji urzędnik ma 65 dni. Okres ten może się jednak przedłużyć w niektórych przypadkach z powodu prośby urzędu o uzupełnienie braków w dokumentacji.

Kolejne 14 dni to czas, po których decyzja staje się prawomocna. Doliczyć też należy 7 dni, które są potrzebne na założenie dziennika budowy i jego rejestrację. Po tym czasie można legalnie rozpoczynać budowę.

Okres uprawomocnienia (czyli wspomniane 14 dni) wykorzystajmy do przygotowań do prac budowlanych: transportu materiałów czy ogrodzenia placu budowy. Można już zaprosić geodetę do wyznaczenia budynku w terenie. Jednak z niwelacją terenu, czy wykopami pod fundamenty, trzeba się wstrzymać do uprawomocnienia.

Jakie są konsekwencje rozpoczęcia budowy przed uprawomocnieniem?
Prawo budowlane zawiera również przepisy karne. W przypadku kontroli nadzoru budowlanego inwestorowi grozi mandat łącznie z nakazem przywrócenia działki do stanu pierwotnego, czyli ego sprzed rozpoczęcia prac budowlanych. 

Autor: redakcja.regiodom
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Przepisy są tylko żeby utrudnić wydłużyć a najlepiej ukarać zwykłego człowieka natomiast przy budowach autostrad stadionów itp.już przepisy nie działają już nie są ważne a nadzór budowlany taka instytucja jak by nie istniała w tym kraju !!
kowalski , 19.02.2013, 17:34
Wg Prawa Budowlanego rozpoczęcie pomiarów przez geodetę zaliczane jest do prac przygotowawczych, których NIE WOLNO wykonywać przed uprawomocnieniem!
Andrzej, 30.05.2013, 10:16