Upcykling czyli nowe rzeczy zrobione ze śmieci

Czy można z niewykorzystywanych już produktów, często traktowanych jak śmieci stworzyć coś, czemu zostanie nadana nowa funkcjonalność i większa wartość? Można – upcykling, bo tak nazywa się ten proces, zyskuje na popularności także w naszym kraju.
 • Dekoracja wykonana z plastikowych butelek

  Upcycling można wykorzystać do tworzenia abstrakcyjnych dekoracji.

  thefamilymig (pixabay.com)
 • Meble ogrodowe ze starych palet

  Dobrze wykonane meble ze starych palet osiągają niekiedy ceny równe meblom stworzonym z litego drewna.

  werner22brigitte (pixabay.com)
 • Stolik kawowy z palety

  Stolik kawowy można wykonać w wersji mobilnej.

  kaboompics (Pixabay.com)
 • Regał do pokoju dziecka wykonany z drewnianych skrzynek

  Nawet zwykłe drewniane skrzynki możemy wykorzystać do stworzenia dizajnerskiego regału. Będzie to mebel idealny na książki lub zabawki w pokoju dziecka.

  Homekraft
 • Dekoracja ścienna

  Upcykling polega na dawaniu starym, zużytym rzeczom drugiego życia. Każdą z nich można ulepszyć, upiększyć i sprawić, że stanie się znowu pożyteczna. Wystarczy odrobina kreatywności i oryginalności, by zrobić taką głowę byka.

  Quick-Step
 • Lampa z upcyklingu

  AntoMes (pixabay.com)
 • Szklane butelki wykorzystane jako wazony

  Większość szklanych pojemników, które mamy w domach, możemy wykorzystać na wiele sposobów.

  ullajj (pixabay.com)
 • Kwietniki ze starych piłek

  karin_van_Duke (Pixabay.com)
 • Stary-nowy mebel

  Starych, rozpadających się mebli nie musimy wyrzucać. Nadajmy im nowe życie. Będą nie tylko pięknie wyglądać, ale i służyć na przez wiele lat.

  LArtcycling (Pixabay.com)
 • Koszyk wykonany z palet

  vacaparda (pixabay.com)
 • Upcykling w ogrodzie

  Stare opony można wykorzystać do stworzenia dekoracji ogrodowych, choć wielu osobom ten pomysł się nie podoba.

  JacekAbramowicz (pixabay.com)

Upcykling to odpowiedź na coraz większe ilości odpadów, które lądują w śmietnikach i na wysypiskach. Wiele osób zdało sobie sprawę, że przedmioty, które tracą swoje właściwości i trafiają do koszy na śmieci, można ponownie wykorzystać. Co więcej – da się z nich stworzyć rzeczy, które nie mają w ogóle związku z pierwotnym przeznaczeniem danego przedmiotu.

 Zobacz: Jak zrobić meble ogrodowe z palet

Niektóre pomysły na upcykling można zrealizować samemu. To twórcze wykorzystanie idei DIY (do it yourself – zrób to sam), która zakłada tworzenie, budowanie i wykonywanie wielu czynności i przedmiotów bez pomocy profesjonalistów. Niekiedy upcykling wymaga jednak specjalistycznych umiejętności i wykorzystania maszyn, zawsze jednak wpływa nie tylko na ograniczenie wytwarzania śmieci, ale również na zmniejszenie skali produkcji przedmiotów pierwotnych.

Wartościowe szkło i butelki

Szczególnie wdzięcznym produktem do ponownego wykorzystania są szklane butelki i słoiki. Przy odrobinie talentu wystarczy je pomalować, by zyskać w domu ciekawe naczynia czy wazony na kwiaty. Z niewielkich buteleczek można w łatwy sposób wykonać lampki naftowe – wystarczy knot, nafta, usunięcie z kapsla plastiku i nanizanie na niego sznurka, by cieszyć się nową lampą. Kolorowe butelki, na przykład po winie, idealnie nadają się do wykonania ciekawych żyrandoli, które idealnie komponują się z mieszkaniami z wnętrzami w stylu industrialnym.

Nowe życie plastiku i PET-ów

Pogardzany i niedoceniany plastik również może stać się bazą do upcyklingowych doświadczeń. I tak pięciolitrowy baniak z wodą, po jego opróżnieniu można przerobić na szufelkę – wystarczy odciąć w odpowiednim miejscu uchwyt. Z plastikowych półtoralitrowych butelek przygotować można – pod dodaniu do nich zabarwionego płynu – kolorowe kręgle do zabaw z dziećmi.

Jedna z internautek pochwaliła się samodzielnie skonstruowaną z plastikowej butelki skarbonką. Za miejsce do wrzucania monet służy nakrętka, a całość obszyta jest materiałem, który po dodaniu uszek w kolorze różowym imituje małą świnkę.

Kolorowe pojemniki po płynach do naczyń czy detergentach – oczywiście po starannym ich umyciu – posłużyć mogą tatusiom do wykonania z nich – także z udziałem dzieci – samochodów. Za koła służą nakrętki, cała reszta pozostaje już tylko zależna od potrzeb i fantazji tworzącego.

Twarde spody butelek typu PET z kolei nadają się do zrobienia z nich przezroczystych doniczek. Wystarczy wypełnić je ziemią i kolorowymi kamieniami, by wraz z rośliną zdobiły mieszkanie. Świetnym pomysłem na jesień i zimę wydaje się być wykorzystanie butelek PET na karmniki dla ptaków. Można powiesić je nad ziemią, wypełnić ziarnem i przebić kilkoma starymi łyżkami – ziarno będzie się na nie wysypywać, a głodne ptaki będą miały gdzie „przycupnąć" na posiłek.

 Zrób to samBielenie mebli – krok po kroku 

Nie raz widzianym zastosowaniem dla końcówek plastikowych butelek z nakrętką jest zabezpieczenie woreczków z sypką żywnością. Po otwarciu woreczek z solą, cukrem czy ryżem wystarczy przeciągnąć przez główkę i dokręcić nakrętkę, by zyskać szczelne zabezpieczenie.

Śmieciowy pomysł na biznes

Ograniczeniem w ponownym wykorzystaniu przedmiotów, które zwykle trafiają do śmieci jest tylko wyobraźnia i własne umiejętności. Przetworzyć i nadać nowe funkcje można niemal wszystkim odpadom i o to w upcyklingu głównie chodzi. Niejako „wyższą szkołą jazdy" jest tworzenie nowych rzeczy ze śmieci, potraktowane jako sposób na biznes. Najlepszym przykładem są cieszące się sporą popularnością meble wykonane z palet euro. Ich ceny sięgają niekiedy poziomu mebli wykonanych z litego drewna ze średniej półki cenowej.

Z upcyklingu żyje coraz więcej lokalnych twórców, rzemieślników i artystów, którzy z przetwarzania odpadów zrobili całkiem dobre źródło dodatkowych dochodów. Wykonują biżuterię, ozdoby, odzież, przedmioty codziennego użytku i wiele innych. Tego typu produkty chętnie kupowane są przez osoby, które chcą uniknąć w wyposażeniu mieszkania komercyjnej sztampy, a szukają rozwiązań absolutnie unikatowych. 

 Przeczytaj równieżUpcykling, jako pomysł na design i ekologię


Skrzynka z europalety
Z europalte można wykonać skrzynki do podwyższonej uprawy roślin w przydomowym ogrodzie. Wygląda to bardzo estetycznie, a robiąc wyższe skrzynki ułatwimy sobie prace pielęgnacyjne, które musimy wykonać uprawiając rośliny.Fot. vacaparda

Warto przeczytać: Jak uprawiać rośliny w skrzynkach 

Autor: Sławomir Bobbe
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Do prawidłowego wykonania mebla z palety należy rozebrać paletę, oszlifować dechy i zbić wszystko ponownie. Oczywiście taniej jest zbić mebel ze zwykłych desek heblowanych. Kręgle z butelek PET? A czy wiecie, ze puszka po piwie zalana betonem może służyć jako młotek, a wypełniona piachem konserwa jako przycisk do papieru? Ze starej lodówki mozna wykonać drwi wejściowe do domu, a z ulepionej w zimie ze śniegu postaci redaktora portalu internetowego!
śmiecie ze śmieci, 13.10.2016, 20:16
Wykonałem zgodnie z poradą samochodzik z butelki. Dziecko zadławiło się kółkiem - nakrętką. Bardzo proszę o kontakt do autora - będę skarżył do sądu o sprowadzenie zagrożenia dla życia i zdrowia.
ociec, 13.10.2016, 20:20
Jak masz dwie lewe ręce, to nie bierz się za robienie zabawek tylko oglądaj z dzieckiem kreskówki, będzie bezpieczniej.
majsterkowicz, 16.10.2016, 12:59