Tęczowa wycieraczka z drewna - jak zrobić ją samemu

Tagi:
Wycieraczka jest wizytówką wnętrza naszego domu. Warto więc zadbać o to, by nie była nudna i brzydka. Zobacz, ja stworzyć kolorową wycieraczkę, która od progu poprawi humor domownikom i gościom.
 • Drewniana wycieraczka

  Tęczowa wycieraczka sprawi, że nikt nie przejdzie obojętnie obok naszych drzwi.

  Bosch

Do stworzenia tęczowej wycieraczki potrzebować będziesz kilku rzeczy. Przygotuj:

 • 8 drewnianych desek o wymiarach 100/4/2 cm,
 • 2 pręty gwintowane M8x1000 mm,
 • 34 nakrętki sześciokątne M8, 
 • 4 farby akrylowe w różnych, wybranych kolorach, 
 • taśmy: malarską i mierniczą,
 • piłę metalową,
 • ekierkę i ołówek, 
 • wiertła do drewna o średnicy 8 mm, 
 • narzędzia: piłę uniwersalną, szlifierkę wielofunkcyjną, akumulatorową wiertarko-wkrętarkę, wałek, pędzel lub system natryskowy do malowania.

Krok 1: przygotowanie desek do wycieraczki

Na początku zaznacz na deskach odcinki o długości ok. 45 cm – tak, aby stworzyć z każdej z nich po dwa elementy wycieraczki. Następnie, używając piły uniwersalnej przytnij deski w zaznaczonych miejscach. Po przycięciu desek wygładź ich krawędzie szlifierką. Przy tego typu pracach najlepiej włożyć rękawice i okulary ochronne, by chronić dłonie i oczy przed wiórami. 

Wycieraczka - przygotowanie desek
fot. Bosch

Krok 2: oznaczenie miejsc na pręty

Tak przygotowane deski połóż na węższych bokach. Następnie ołówkiem zaznacz na każdej desce punkty, w których wywiercisz otwory na pręty gwintowane. Otwory powinny znajdować się w odległości 5 centymetrów od górnej i dolnej krawędzi desek. Użyj ekierki, aby precyzyjnie wyznaczyć te punkty.

Krok 3: nałożenie kolorów tęczy na deski

Wiertarko-wkrętarką przewierć deski w zaznaczonych punktach. Użyj do tego wiertła do drewna o średnicy 8 mm. Następnie pomaluj deski – wałkiem, pędzlem lub systemem natryskowym. Ostatni sposób pozwala na szybkie i równomierne nałożenie farby. Drewniane paski pokryj przynajmniej dwiema warstwami farby, aby zwiększyć trwałość kolorów wycieraczki.

Wycieraczka drewniana
fot. Bosch

Krok 4: łączenie elementów drewnianej wycieraczki

Gwintowane pręty skróć piłą uniwersalną na odpowiednią długość – równą planowanej szerokości wycieraczki. Następnie nawlekaj na nie kolorowe deski w taki sposób, aby utworzyły pożądany wzór. Między każdym z drewnianych fragmentów nakręcaj nakrętkę. Po skręceniu wszystkich desek tęczowa wycieraczka jest gotowa. 

Łączenie desek drewnianej wycieraczki
fot. Bosch

Zobacz również: Jaką wycieraczkę wybrać

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Bosch
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Może nie do końca traktowałbym bym to w kategoriach wycieraczki ale już jako taki ociekacz na obuwie lub zwyczajnie mata na buty - ekstra pomysł. I prostota wykonania także robi wrażenie. Pomyślę, bo pręty gwintowane mam w sumie pod ręką, zostały mi jeszcze z czasów budowy domku letniskowego https://e-armet.pl/pl/c/Prety-Gwintowane/72 tylko muszę sprawdzić długość, bo na ten moment nie kojarzę czy nie będą za krótkie. Ciekawa inspiracja, dzięki dla autora :)
FanBaklavy, 03.09.2017, 18:35