Szafka z płyt OSB - jak zrobić ją samemu

Płyty OSB mają wiele zastosowań. Zobacz, jak wykorzystać je w aranżacji mieszkania i wykonać z nich modną szafkę.
 • Szafka z płyty OSB

  Płyty OSB kojarzą się nam głównie z niedrogim materiałem budowlanym, który wykorzystywany jest mi.in. jako poszycie ścian szkieletowych i sztywne deskowanie na dachach. Zachęcamy, by docenić estetyczne walory płyt OSB i wykonać z nich mebel lub inny element wyposażenia mieszkania.

  Katarzyna Mularz
 • Szafka z płyty wiórowej

  Czytelniczka nie chciała wyrzucać płyt OBS, więc postanowiła zrobić z nich szafkę.

  Katarzyna Mularz
 • Szafka z płyt OBS

  Nogi zamontowane do szafki pierwotnie były częścią innego mebla.

  Katarzyna Mularz
 • Szafka z płyt wiórowych

  Zrobienie szafki nie kosztowało więcej niż 100 zł.

  Katarzyna Mularz

Meble wykonane z płyt OSB to nic dziwnego, ponieważ od dawna stosuje się ten materiał w meblarstwie. Ale najczęściej płyty OSB są konstrukcją, którą się ukrywa, ale można je wyeksponować w taki sposób, by stanowiły dekorację wnętrza (urządzonego np. w stylu loftowym – ze względu na jego surowy charakter).

Oto krótki poradnik, jak wykonać własnoręcznie prostą i efektowną szafkę z płyty OSB. Mebel ze zdjęcia powstał głównie z odpadów pochodzących z innych projektów. Nogi zamontowane w szafce, pierwotnie były częścią innego mebla, tak samo uchwyt do drzwiczek.

Zobacz: Meble z odzysku – dlaczego grzebanie w śmietniku jest modne?

– Szafka jest zrobiona z 9 kwadratowych płyt OSB o wymiarach 30 x 30 cm, bo akurat takie miałam w domu i żal mi je było wyrzucać. Aby stworzyć prostokątną górę i dół szafki, musiałam więc znaleźć sposób na skuteczne łączenie dwóch płyt w poziomie i tu świetnie sprawdziły się kołki. Najlepiej jednak najpierw stworzyć projekt szafki na papierze, a potem zamówić wycięcie płyt na taki wymiar, jakiego potrzebujemy, to ułatwia pracę - opowiada autorka projektu.

Korpus szafki podzielony jest na pół - część zamknięto za drzwiczkami. Tylna ścianka szafki (plecy) zrobiona jest z cienkiej płyty HDF dociętej na wymiar i pokrytej okleiną meblową w formie naklejki. Do szafki przytwierdzona została za pomocą gwoździków. Mebel ma 60 cm szerokości i 45 cm wysokości.

Jak zrobić szafkę z płyt OSB?

Wycięte płyty połącz tradycyjnymi wkrętami lub użyj drewnianych kołków, a jeżeli zależy ci na naprawdę solidnej konstrukcji to użyj tzw. konfirmatów. Drzwiczki zamontuj na zawiasach, które dostępne są w każdym markecie budowlanym. Najlepsze będą zawiasy tzw. puszkowe - są one najczęściej wykorzystywane przy budowie mebli. Aby je jednak zamontować, trzeba zaopatrzyć się w specjalną końcówkę frezującą do wkrętarki, za pomocą której wywiercimy idealny otwór na zawias (standardowa średnica puszki to 35 mm).

Płyty OSB są gładkie w dotyku, ale z uwagi na swoją konstrukcję łatwo się szarpią, zwłaszcza przy krawędziach, dobrze jest więc wygładzić je papierem lub gąbką ścierną (120 będzie w sam raz).

Warto przeczytać: Bielenie mebli – krok po kroku. DIY

Własnoręcznie zrobiona szafka z płyty OSB wygląda bardzo efektownie. Surowość w połączeniu w ciepłym kolorem drewnianych wiórów sprawia, że taki mebel świetnie będzie pasował do industrialnych wnętrz. Jeżeli taka estetyka nie pasuje do wystroju mieszkania czy domu, szafkę z płyty OSB można wykorzystać np. do przechowywania narzędzi i postawić ją w piwnicy lub garażu.

Uwaga! Płyty różnią się odpornością na wilgoć – OSB/1 i OSB/2 nadają się do stosowania w warunkach suchych, a OSB/3 i OSB/4 – w wilgotnych. Jeśli znamy już przeznaczenie mebla, wybierzmy odpowiedni rodzaj płyt.

Autorka nie będzie malować szafki, ponieważ uważa, że struktura płyty jest ciekawa sama w sobie i bardzo oryginalna. Co więcej, na zrobienie szafki w wersji ze zdjęcia, nie wydała więcej niż 100 złotych.

Autor: Anna Skibicka
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

A śmierdzi toto jak skunks.
misiek, 14.11.2018, 19:59