Proszek do prania – jak go zrobić samemu w domu. Co zawierają proszki do prania kupowane w sklepie?

Proszki do prania kupowane w sklepach są pełne chemii. Substancje zawarte w proszkach do prania mogą niestety uczulać. Choćby z tych dwóch powodów warto spróbować zrobić samemu proszek do prania.
  • Proszek do prania

    Rzeczy, wyprane w proszku domowej roboty, nie pachną jak te, które zostały wyprane w gotowym proszku. Proszek własnoręcznie przygotowany nie zawiera natomiast szkodliwej chemii.

    habelfrank (Pixabay.com)

Proszki do prania mogą podrażniać skórę i nos oraz wywoływać wysypkę i łzawienie oczu. Nic dziwnego: większość z nich naszpikowana jest chemią.

Proszek do prania – co się w nim kryje?

Standardowe proszki do prania zawierają m.in. anionowe środki powierzchniowo czynne (usuwające brud z tkanin i ułatwiające zwilżenie materiałów), niejonowe środki powierzchniowo czynne (pełniące taką samą funkcję, jak środki anionowe), polikarboksylany (zmiękczające wodę i rozpuszczające cząsteczki brudu), fosforany (zmiękczające wodę i zapobiegające powstawaniu osadów) czy zeolity (również zmiękczające wodę) oraz enzymy (likwidujące najbardziej uporczywe plamy, wzmacniające kolory). Nawet kompozycje zapachowe, które mają przecież przypominać świeże zapachy natury, to przede wszystkim chemia. A chemii nie po drodze jest z ochroną środowiska.

Polecamy poradnikSposoby na świeże i ładnie pachnące pranie 

Ekologiczne proszki do prania

W sprzedaży pojawiły się ekologiczne proszki do prania. Producenci deklarują, iż są to proszki nieszkodliwe dla człowieka oraz dla środowiska. Nie mają one w swoim składzie fosforanów, barwników, konserwantów, enzymów czy sztucznych zapachów, ale to nie znaczy, że w 100% procentach są produkowane z naturalnych składników. Kto ma skłonność do alergii (co jest dosyć często spotykane u najmłodszych dzieci, ale też u dorosłych), niech sam zrobi proszek do prania. Ten nadaje się do prania w pralce i ręcznego.

Domowy proszek do prania – jak go zrobić?

Nie obejdzie się bez wcześniejszej wizyty w drogerii albo sklepie chemicznym. Uwaga: do przygotowania proszku należy nakładać gumowe rękawice ochronne, bo nie wiadomo, jak składniki będą oddziaływać bezpośrednio na skórę.

Proszek do prania własnoręcznej roboty

Potrzebne są:

  • szklanka sody kalcynowanej (bezwodnego węglanu sodu, do zmiękczania wody i usuwania plam)
  • szklanka nadwęglanu sodu (tzw. ekologicznego wybielacza, do wywabiania plam)
  • szklanka boraksu (do usuwania plam, pełni też rolę wybielacza i likwiduje brzydkie zapachy)

Składniki należy przesypać do większego pojemnika, zmieszać – i gotowe. Proszek powinno się przechowywać w zamkniętym pojemniku czy słoju. Do prania należy wsypać 3–4 łyżki takiego samodzielnie przygotowanego proszku.

Zobacz: Porównujemy proszki, płyny, żele, kapsułki, pasty i orzechy do prania  

Do własnoręcznie przygotowanego proszku można dodać także naturalne płatki mydlane (1 szklanka), kwasek cytrynowy (2–3 łyżeczki). Proszek, który sami przygotowaliśmy, nadaje się do prania ubrań, w tym ubranek niemowlęcych i pieluszek wielorazowych. Z trudnymi do usunięcia plamami może on sobie jednak nie poradzić. 

Cena proszku do prania zrobionego w domu

Przykładowo: 1 kilogram sody kalcynowanej to wydatek około 7 złotych, za 1 kg nadwęglanu sodu trzeba zapłacić 8 zł, natomiast 1 kg boraksu kosztuje przeciętnie 12 zł, przy czym do sporządzenia proszku użyjemy po 200 gramów każdego składnika (bo tyle pomieści standardowa szklanka). Tym samym koszt sporządzenia 600-gramowego proszku do prania wyniesie średnio 5,4 zł. To jest cena porównywalna do gotowego proszku już ze średniej albo wyższej półki cenowej, kupowanego w sklepie. Aby wyprać rzeczy, do prania należy dodać zwykle 3–4 łyżki proszku – zarówno w przypadku proszku domowej roboty, jak i proszku kupowanego w sklepie.

Przeczytaj: Jak wywabiać i usuwać plamy z tapicerki

Autor: Katarzyna Piojda
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Choosing your list provider is a good step once you start to
actually build an inventory. Schedule some sort of age-appropriate reading activity that the whole family can enjoy each with each day. My blog post; ocean king jammer app
AX, 01.04.2019, 13:11
End mount brackets enable the rod to become from wall-to-wall.
I never heard oof any philosopher or their philospphical views prior to leaving to program.
It should be effective, you reason, and you are right. My web page; ocean king quepos costa rica
JK, 30.06.2019, 22:41
A lot of think that the outcome of gambling progressive games on iphone is
based purely on luck, but this isn't case. A deck is then developed promptly by the
participants. Most of these online games are games of apparatus ..
OR, 15.07.2019, 15:34
obviously like your web-site however you need to take a look at
the spelling on several of your posts. A number of them are
rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth on the other
hand I'll definitely come again again. My webpage ... 918kiss uptodown
QI, 08.04.2019, 10:05
Motors like google love sites with most of quality content. Every whoo writes web articles have one common goal; help to make it their
readers happy. That way you get tthe best of both worlds. my sikte ... mobile slot hack
UB, 04.06.2019, 14:48
Whipe the first action that you is carry out it. So they cannot see the result quickly, maybe they
will give upp working out. They provide you a workout program
game with your specification. my bpog post: lpe88 apk
EY, 24.07.2019, 22:12
I think thee admin ocean of king this site is really workoing hard iin favor of his site, since here every stuff is quality based material.
OW, 08.08.2019, 11:06
Ought to not beneficial are eating, but exactly how much you are eating.
There are endless ways to show 'excuses' into 'reasons' if you're try tough enough. Report it to your employer and also thhe police. Also visit my sote - 22388 live running status
RS, 05.08.2019, 04:51