Meszki, czyli uciążliwe muszki – jak szkodzą, w jaki sposób je zwalczyć

Takie małe, a naprawdę potrafią uprzykrzyć wakacje i urlop. Mowa o meszkach, gryzących aż do krwi owadach. Radzimy, jak można się ich pozbyć.
  • Oprysk przeciw meszkom

    Oprysk przeciw meszkom to rozwiązanie stosowane przez niektóre miasta i gminy. Pod koniec wiosny i latem wykonują one opryski na terenach zielonych i rekreacyjnych.

    Tadeusz Pawłowski (archiwum Gazety Pomorskiej)

Meszki są najbardziej dokuczliwe od początku maja do końca sierpnia, a więc praktycznie przez całe wakacje. Dla człowieka groźne są jedynie samice meszek, bo samce żywią się nektarem kwiatów i sokiem z roślin. Meszki żerują tylko w dzień, ale marne to pocieszenie, bo mogą uprzykrzyć cały urlop.

Tak wyglądają meszki

Są ciemne, krępe, z garbem, krótkimi, grubymi odnóżami oraz masywnymi czułkami. Przeważnie nie mierzą więcej niż 6 milimetrów długości. Owady te potrafią tak ugryźć, że krew leci. To dlatego, że ich aparat gębowy jest w stanie rozciąć skórę i uszkodzić tkanki – pod tym względem są bardziej brutalne niż znacznie większe od meszek komary. Latające szkodniki zostawiają na ciele swojej ofiary otwarte ranki, przez które mogą przedostać się zarazki do krwiobiegu. W miejscu po ukąszeniu przez meszkę tworzy się obrzęk, widać też czerwony ślad po ugryzieniu przez małego szkodnika.

Poradnik: Rośliny balkonowe i ogrodowe, które odstraszają komary, muchy i meszki 

Ból głowy, ogólne osłabienie, nudności, dreszcze i bóle stawów mogą być konsekwencją ukąszenia przez meszki. One chorób raczej nie przenoszą, natomiast wydzielają mocno toksyczną ślinę. Owady te mogą wywołać groźną chorobę. To harara, która jest wyjątkowo niebezpieczna dla niemowląt oraz osób w stanie upojenia alkoholowego. Bywa, że te małe owady ranią śmiertelnie, jeśli osoba została dotkliwie pokąsana, a okazało się, że jest uczulona na ich jad.

Jak chronić się przed meszkami

Dorosłe meszki z reguły spotkać można na wilgotnych terenach, nad wodą, w lesie. Człowiek sam je wabi do siebie, zapachem swojego potu. Unikanie miejsc, na których meszki występują, byłoby skuteczne, ale mało kto zrezygnuje z odwiedzenia danego miejsca tylko z powodu meszek. Moskitiera też może nie spełnić swojej roli, bo przecież z domu wychodzić trzeba.

Zobacz wideoUsuwanie kleszcza – jak zrobić to prawidłowo

Okrywanie ciała przed wyjściem na spacer, a więc ubieranie np. koszuli z długim rękawem i długich spodni, pomoże uchronić się przed atakiem meszek. Praktyczne są także olejki zapachowe odstraszające owady. Mogą mieć np. zapach wanilii, migdałów, lawendy, eukaliptusa, mięty czy kocimiętki. Dla naszych nosów to przyjemna woń, która jednak odstrasza meszki. Można spryskać ciało (lekarze zalecają, aby u dzieci kosmetyki lepiej stosować na ubranie, a nie bezpośrednio na ciało). Podobne, odstraszające działanie wykazuje czosnek, ale mało kto chce pachnieć czosnkiem. Warto za to regularnie przyjmować witaminę B, ponieważ ona zmienia zapach potu, a tym samym meszki nie będą przylatywały do człowieka.

Chemiczne środki owadobójcze

Można również zaopatrzyć się w preparaty chemiczne zwalczające meszki oraz inne owady, np. komary. Środki tego rodzaju są bezpieczne dla ludzi i zwierząt, niszczą tylko wszystkie formy owadów, czyli ich jaja, larwy oraz dorosłe owady. Takie środki, często w postaci oprysków lub tzw. zamgławiania (niczym mgiełka), można stosować w ogrodach, parkach, na terenach rekreacyjnych i popowodziowych oraz w domach, mieszkaniach i pomieszczeniach gospodarczych. Używając preparatu na meszki (i inne owady), należy opryskiwać przede wszystkim miejsca zacienione, altany, trawniki i krzewy rosnące wokół nich, a także ściany budynków. Producenci najczęściej zalecają, aby oprysk przeciw owadom wykonać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, gdy nie wieje wiatr i nie pada deszcz. Niektóre miasta i gminy decydują się na walkę z meszkami. Pod koniec wiosny i latem stosują opryski na szeroka skalę na miejskich i gminnych terenach zielonych i rekreacyjnych.

Warto przeczytać: Kleszcze nie lubią tych roślin

Gdy meszki już ukąszą

Jeśli doszło do ukąszenia, trzeba się pilnować, aby nie rozdrapać rany (zwłaszcza brudnymi rękami), bo może wdać się zakażenie. Warto zrobić okład z sody, roztworu octu lub posmarować to miejsce żelem stosowanym po ukąszeniach owadów. Skuteczny sposób, chociaż dziwny, to posmarowanie bolącego miejsca pastą do zębów. Plaster z ananasa przyłożony w miejsce ukąszenia przyniesie ulgę, zadziała niczym balsam. Gdy obrzęk na drugi dzień stanie się jednak większy, pokaże się rumień, nawet opuchlizna, do tego gorączka, wówczas trzeba pójść do lekarza. Być może trzeba będzie włączyć antybiotyk w leczenie. 

Autor: Sławomir Bobbe
1komentarzy