Jakość powietrza w mieszkaniu - jak ją monitorować i dbać o nią?

Z końcem lata i początkiem chłodnej jesieni powraca smog, szczególnie do dużych miast. O problemie smogu mówi się coraz częściej i zapowiada wielki programy ochrony powietrza. Zanim zostaną zrealizowane, z problemem złej jakości powietrza musimy mierzyć się sami.
  • Urządzenie oczyszczające powietrze w domu

    Nowoczesne oczyszczacze powietrza są w stanie pochłaniać szkodliwe gazy, które mogą być wydzielane w naszych mieszkaniach, takie jak: formaldehyd: benzen, toluen i naftalen.

    Dyson

Niestety na jakość powietrza w okolicy domu czy mieszkania nie mamy wielkiego wpływu. Ale o jego parametry wewnątrz pomieszczeń można, trzeba i warto zadbać. Przede wszystkim jednak najpierw trzeba zdiagnozować problem, by móc go rozwiązać.

Jakość powietrza – jak monitorować ją w warunkach domowych?

Pomogą w tym dane z monitoringu, jakich dostarczają wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, albo niezależne (ich pomiary często są kwestionowane przez urzędników), stacje monitoringu. Można przypuszczać, że w zanieczyszczonej strefie powietrze które wpada do domów, jest niewiele czystsze od tego, którym oddychamy na zewnątrz. A przecież w domu czy mieszkaniu również dokładamy do jakości powietrza swoją cegiełkę, choćby oddychając (a więc produkując również dwutlenek węgla) i nie wietrząc pomieszczeń, przez co ma ono z godziny na godzinę coraz gorsze parametry.

Zanieczyszczenie powietrza w domu ma ogromne znaczenie dla zdrowia – to w domu spędzamy większość dnia, tutaj także śpimy. Pogorszenie nastroju, nasilenie objawów alergii, trudności z oddychaniem, zasypianiem i wysypianiem się – to wszystko możemy „zawdzięczać" działaniu smogu w mieszkaniu czy domu, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę.

PrzeczytajOsuszacze powietrza, by walczyć z wilgocią w mieszkaniu 

Czy można jednak dokładnie monitorować jakość powietrza w mieszkaniu? Oczywiście, służą do tego specjalne urządzenia. Niestety, ich zakup to nie jest to mały wydatek – najtańsze, o dość ograniczonych funkcjach (ale w zupełności wystarczające do zastosowań domowych) kosztują niecałe 300 złotych, droższe, stosowane również do profesjonalnych rozwiązań, potrafią kosztować nawet 2 tysiące złotych.

Stacja monitorowania jakości powietrza – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Urządzenie powinno pozwolić na sprawdzenie stężenia najgroźniejszych dla zdrowia cząsteczek pyłów PM 2,5 i PM 10 (to one odpowiedzialne są m.in. za alergie i poważne choroby płuc) w czasie rzeczywistym. Dostarczanie informacji o temperaturze powietrza i jego wilgotności jest kolejnym plusem. Dobrze, by monitor jakości powietrza dawał znać, kiedy zostanie przekroczona bariera zanieczyszczenia ustawiona przez właściciela. Niektóre stacje informują również o zawartości dwutlenku węgla w powietrzu.

Odczyt wskazujący na fatalne powietrze w domu powinien wywołać określone reakcje domowników. Jeśli problemem jest wysoka zawartość dwutlenku węgla, mieszkanie (dom) należy po prostu przewietrzyć Lepiej to zrobić szybko, ale konkretnie, wywołując np. chwilowy przewiew w domu. Sprawa jest poważniejsza, jeśli w dłuższym okresie mierniki jakości powietrza pokazują wysokie stężenie pyłów zawieszonych wewnątrz pomieszczeń.

Co robić, jeśli jakość powietrza w mieszkaniu jest bardzo niska?

Dobrym pomysłem jest zakup i pielęgnacja roślin, które pochłaniają smog. Wiele z nich dodatkowo produkuje nocą tlen, jest więc idealnym „wyposażeniem" do naszych sypialni. Trzeba zwrócić uwagę, by rośliny, które zgromadziły na liściach kurz, były na bieżąco – za pomocą wilgotnej, miękkiej szmatki – z niego oczyszczane.


Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z toksyn
Skrzydłokwiat to jedna z roślin doniczkowych, która dobrze pochłania toksyny z powietrza, które znajduje się w pomieszczeniu.Fot. Katarzyna Laszczak 

Polecamy poradnikRośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze w mieszkaniu 

Jesienią i zimą, gdy do zanieczyszczeń powietrza „dorzucają się" również piece węglowe, trzeba częściej odkurzać mieszkanie, najlepiej odkurzaczami z filtrem HEPA

Można też stosować nawilżacze i jonizatory powietrza. Są to urządzenia, które wychwytują cząstki brudu i albo przyciągają je do siebie (jonizator) albo poprzez zwiększenie wilgotności powodują, że te stają się cięższe i opadają na podłogi, przez co łatwiej je zmyć czy odkurzyć.

Natomiast tam, gdzie tradycyjne metody już się nie sprawdzają, rozważyć można zakup oczyszczacza powietrza. Ten dodatkowo filtruje powietrze z nieprzyjemnych zapachów, a także dymu papierosowego. Jest to sposób pewny, niestety, zwykle najdroższy. Urządzenia kosztować mogą od kilkuset do około dwóch tysięcy złotych.

Autor: Sławomir Bobbe
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

zakup oczyszczacza to rzeczywiście wydatek rzędu 1 tys zł dlatego warto popytać kto jaki poleca i dlaczego. ja mam jeden marki stadler form i polecam
Gośka, 22.07.2019, 10:36
Też go mamy, bardzo polecam. Super urządzenie. Jakość snu nam się bardzo poprawiła
Klara, 20.10.2019, 23:13