Jak zrobić prosty monitoring domu lub mieszkania. Poradnik

Monitoring do niewielkiego domu albo mieszkania można skonfigurować bazując na zestawach do samodzielnej instalacji, albo skompletowanych z osobna elementach. Na wstępie przemyśl swoje potrzeby - czego oczekujesz od monitoringu.
 • Prosty monitoring

  Schemat prostej instalacji monitoringu

  Satmania, wykres KK, JMT
 • Rejestrator

  Do bardziej rozbudowanej instalacji, potrzebny będzie rejestrator, do którego można podłączyć odpowiednią ilość kamer i czujników.

  Satmania, wykres KK, JMT

Dostępne na rynku zestawy i elementy oferują różne możliwości. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, dobrze jest przejrzeć kilka, jeśli nie kilkanaście modeli konfiguracji i gruntownie przemyśleć własne potrzeby. Popatrz na to, czego potrzebujesz obecnie, jak i w dłuższej perspektywie czasowej.

Przede wszystkim, zastanów się, jaki obszar chcesz objąć monitoringiem: czy tylko wnętrze domu lub jego otoczenie, a może jedno i drugie? Musisz też uwzględnić docelową liczbę kamer – jeśli np. za kilka miesięcy, rok albo dwa planujesz powiększenie instalacji o dodatkowe kamery, albo czujniki, będzie się to wiązać z koniecznością np. zakupu nowego rejestratora. Tego typu wydatków można uniknąć, troskliwie planując całość instalacji (może kupić wówczas rejestrator od razu na 8 kamer, zamiast na 4).

Zdecyduj czy zapis ma być rejestrowany i archiwizowany, dostępny przez internet np. z poziomu przeglądarki, w telefonie komórkowym, a może wystarczy ci podgląd bieżący? Możesz również skonfigurować go w taki sposób, aby włączał się tylko wówczas, gdy zostanie naruszona któraś z obserwowanych stref lub otrzyma sygnał np. z detektora ruchu. System monitoringu można rozbudować również o instalację alarmową, co również należy przewidzieć z wyprzedzeniem. Istotne są również warunki panujące na monitorowanym obszarze – od nich uzależniony będzie wybór odpowiednich kamer.

Warto przeczytaćKamery wideo – dom pod specjalnym nadzorem 

Wybieramy elementy instalacji monitoringu

Dla poprawności działania systemu kluczowe są dwa czynniki: jakość i funkcjonalności pojedynczych elementów oraz staranność wykonania. Zastosowanie jednego elementu o słabszych parametrach może obniżyć możliwości całego systemu. Zacznijmy od tych pierwszych.

Oto, w co musisz się zaopatrzyć:

Kamery – generalnie możemy je podzielić na dwie grupy: 

 • kamery analogowe,
 • cyfrowe kamery IP. 

Urządzenia te różnią się między sobą przede wszystkim jakością nagrania i standardem zapisu. Zależy to też oczywiście od konkretnych modeli zastosowanego sprzętu, ale porównując urządzenia podobnej klasy, na obrazie zarejestrowanym za pomocą kamery cyfrowej, zauważymy, że obraz będzie znacznie lepszy niż z kamer analogowych. W przypadku kamer analogowych głównym czynnikiem wpływającym na jakość obrazu jest rozdzielczość kamer. Im jest on wyższy tym obraz bardziej wyraźny i można zauważyć więcej szczegółów. Obecnie na rynku można już spotkać kamery oferujące 650 linii. Można to porównać do jakości, z jaką mamy do czynienia w odbiornikach TV – obrazem naziemnej telewizji analogowej.

W przypadku cyfrowych kamer IP mamy oprócz lepszej jakości obrazu (możemy nawet uzyskać obraz w jakości HD), zyskujemy również możliwość sterowania nimi.
Dzięki cyfrowym standardom zapisu dysk jest w stanie pomieścić większą ilość nagrań. Oczywiście uzależnione jest to od szybkości zapisu (np. 25 klatek/sekundę) i tego czy będzie to zapis ciągły, czy tylko w przypadkach, gdy coś wzbudzi alarm i spowoduje konieczność zapisu.
Kamery możemy podzielić także wg innego kryterium – na urządzenia przeznaczone wyłącznie do użytku dziennego lub uniwersalne, które widzą w dzień i w nocy dzięki wbudowanym diodom, aktywującym się automatycznie wraz z zapadnięciem zmierzchu.

Polecamy poradnik: Jak zrobić domowy monitoring na każdą kieszeń 

Kamery montowane na zewnątrz powinny być odporne na warunki atmosferyczne (deszcz, mróz). Dobrze też zaopatrzyć je w obudowy wandaloodporne albo kupić kamerę z taką obudową w standardzie. Przy doborze kamery, sprawdź czy ma ona wbudowany obiektyw. Jeśli nie, będziesz musiał go dokupić.

Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą zbudować indywidualny zestaw pod konkretny obiekt. Można wówczas dobrać do urządzenia optymalnie przydatny obiektyw np. o szerszej ogniskowej. Szerokokątny obiektyw albo tzw. kamera obrotowa przydadzą się do monitorowania większych przestrzeni, gdzie mogą z powodzeniem zastąpić nawet kilka urządzeń. Kamerą obrotową można sterować z poziomu przeglądarki lub pulpitu sterowniczego. Kamery mogą być zasilane na 12V lub 220V. Jeśli rozważasz instalację bezprzewodową, pamiętaj, że koszty takowej (odpowiedniej jakości) będą sporo wyższe.

Moduł audio przyda się, jeśli przewidujesz monitorować i rejestrować także dźwięki z monitorowanej przestrzeni.

Obiektywy – większość dostępnych na rynku kamer posiada zintegrowane obiektywy. Jeśli jednak musisz dokonać takiego zakupu, możesz wybrać modele stałe lub regulowane. Te drugie mają zmienną ogniskową, co daje większą swobodę dostrajania kąta widzenia i ostrości.

Rejestrator – głównym kryterium wyboru odpowiedniego urządzenia, będzie ilość kamer, które planujemy podłączyć (4x, 8x, 16 x i większe) oraz ich rodzaj: analogowe czy cyfrowe. Dostępne są również rejestratory hybrydowe, obsługujące zarówno kamery analogowe, jak i cyfrowe, jednak ceny takich urządzeń dobrej jakości są na ogół dość wysokie. Jeśli planujesz podłączenie innych czujników, jak np. detektorów ruchu, czy stłuczenia szyby, sprawdź, czy rejestrator ma możliwość podłączenia ich. Można nabyć też urządzenia mobilne, o zwiększonej odporności na drgania i wstrząsy. 

Dysk do przechowywania danych z rejestratora. Oprócz dysków wewnętrznych można podłączyć dodatkowy przez port USB. Przydaje się to choćby w trakcie dłuższych wyjazdów właścicieli. Przy odpowiedniej konfiguracji, po zapełnieniu jednego dysku, zaczyna się zapis na dodatkowym. 

Monitor/telewizor – do bieżącego podglądu albo odtworzenia zarejestrowanego obrazu. Równie dobrze można w tym celu wykorzystać urządzenie normalnie używane do oglądania telewizji. Wówczas na jednym z kanałów, programuje się odbiór z rejestratora.

Zasilacze

Modulator – urządzenie umożliwiające bieżący podgląd monitorowanej przestrzeni na telewizorze bez konieczności rejestracji.

Przewody transmisyjne i zasilające praktykuje się dwie metody. Jedną z nich jest kabel komputerowy (UTP, FTP), czyli popularna „skrętka", drugą zaś przewód koncentryczny z zasilaniem.

Obudowy, uchwyty, złączki, inne akcesoria.

Oprogramowanie – zwykle dostarczane z rejestratorem, umożliwia nie tylko jednoczesny podgląd obrazu z kilku kamer na jednym monitorze (w różnych kombinacjach), podgląd na komputerze, rejestrację aktywności czujników, ale też podgląd i zarządzanie systemem poprzez telefon komórkowy oraz wiele innych funkcjonalności.

Kilka zasad poprawnej instalacji monitoringu

Projektując i wykonując instalację, zaczynamy od planu rozmieszczenia kamer, tak aby objęły, jak największy obszar, ze szczególnym uwzględnieniem okien i drzwi, a na zewnątrz bramy i np. placu zabaw. Kamery powinny być też skierowane na miejsca przechowywania przedmiotów wartościowych. Nie muszą obejmować 100% powierzchni, ale ich ustawienie winno uniemożliwiać niezarejestrowane wejście do domu, albo w ogóle na teren posiadłości, a także do poszczególnych pomieszczeń. Przy przechodzeniu z jednego pomieszczenia do drugiego, w każdym z nich, potencjalny intruz, musi zostać „złapany" przez kamerę.

Warto wiedzieć: Na co pozwala prawo, jeśli chodzi o obronę konieczną

Kamery montowane są za pomocą uniwersalnych mocowań umożliwiających dużą swobodę regulacji ustawienia pola widzenia kamery. Kamery zewnętrzne, które nie mają fabrycznych obudów wodoszczelnych i wandaloodpornych, zaopatrujemy w nie przy okazji montażu. Przewód łączymy za pomocą złącz typu BNC, w zależności od tego czy wykorzystaliśmy przy wykonaniu instalacji przewody koncentryczne, czy komputerowe złącza te będą się nieco różniły.

Następnym krokiem będzie wyznaczenie miejsca, do którego zostaną doprowadzone wszystkie przewody z kamer i czujników, zostanie zamontowany rejestrator, panel sterowniczy i zasilanie systemu. W nowo budowanych budynkach coraz częściej przeznacza się na ten cel wydzielone pomieszczenie techniczne. Równie dobrze sprawdzi się np. metalowa skrzynka zainstalowana na poddaszu. Jak w każdej innej instalacji, przewody można poprowadzić w ścianach albo zewnętrznie i ukryć je np. w listwach lub pod tynkiem. W ostatnim etapie instaluje się w odpowiednich miejscach kamery, czujniki, np. ruchu, itp. rejestrator oraz konfiguruje i uruchamia system.

Autor: Joanna Turakiewicz
Współpraca: Tomasz Leszczewicz, Satmania
60komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (60)

dotyczy faktu pomijanego na wszelkiego typu aukcjach kamer; otóż kamery montowane profesjonalnie powinny posiadać wlasne ogrzewanie-czesci,obiekty-te ktore tego nie posiadaja-a to niestety drozsza impreza niz kamera na necie IP za 200zl muszą byc montowane wewnatrz domu anie wenatrz. I sprawa druga, czesc kamer bedzie tylko odbierana w ramach siecic wewnetrznej jesli nie masz nadanego numeru IP przez dostawce netowego wiec wtedy te chwyty marketingowe ze poogladasz na komorce nie sprawdza sie Pozdrawiam
kin, 18.04.2012, 21:07
Aby oglądać obraz z domu w komórce albo z komputera poza miejscem zamieszkania należy skonfigurować rejestrator pod kątem Dynamic DNS co się wiąże z opłacaniem abonamentu rocznego na serwerze. Dawniej było to darmowe, teraz za darmo można testować przez 14 dni.
popieram, 19.04.2012, 08:35
Komentarz został usunięty.
a zwykłe static IP :)
DNS to DNS, dla mnie raczej IP powoduje problem kiedy jest dynamiczne czyli zmienne co powoduje brak dostarcz\enia INformacji o DNS jako, że jest dynamic :) czyli automatyczne heheh
GhostWhite, 06.06.2017, 07:04
Komentarz został usunięty.
Hi there mates, good article and pleasant urging commented at this place,
I am in fact enjoying by these. My weblog; cialis
LO, 22.03.2019, 18:52
https://www.teamapp.com/clubs/494666/
https://peatix.com/user/5582254
https://peatix.com/user/5581513
https://peatix.com/user/5581395
https://www.teamapp.com/clubs/494666/articles/4049120-access-Fortnite V-Bucks Generator for PC-free-v-bucks-generator-online-tool
UA, 12.02.2020, 06:02
https://marketplace.visualstudio.com/publishers/Get-Free-V-Bucks
https://marketplace.visualstudio.com/publishers/FreeVBucks-FortniteFreeV...
https://marketplace.visualstudio.com/publishers/FreeVBucks2020
https://marketplace.visualstudio.com/publishers/Fortnite Free V-Bucks 2020 - Free V-Bucks Glitch 2020-vbucks-2020
JI, 05.03.2020, 10:06
If you want to increase your knowledge just keep
visiting this web host page
and be updated with the latest gossip posted here.
FC, 12.08.2020, 03:04
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
I'm really enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the
eyes which makes it much more pleasant for me to come here
and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Fantastic work! My homepage - toyota hải dương
FE, 22.12.2018, 23:05
My spouse and I stumbled over here coming from a different web address and thought I might
as well check things out. I like what I see so i am just following you.
Look forward to looking into your best web hosting
page repeatedly.
LT, 09.08.2020, 07:03
I blog often and I seriously appreciate your content. The article
has really peaked my interest. I am going to book mark
your site and keep checking for new information about once
per week. I opted in for your Feed too. My web-site: ngay khai truong
QJ, 11.03.2019, 05:11
I'm not sure why but this site is loading incredibly slow for
me. Is anyone else having this problem or is it
a issue last day on earth survival cheats android my end?
I'll check back later and see if the problem still exists.
CK, 25.04.2019, 22:11
Every weekend i used to pay a quick visit this site, as i want enjoyment, as this this web page conations truly fastidious funny material too. My blog post: toy blast cheat (Lorna)
HM, 27.04.2019, 08:50
had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.
junk car buyers without title houston http://ow.ly/9iPs50x1rrP
junk car buyers without title houston, 06.11.2019, 07:59
WOW just what I was searching for. Came here by searching for best web hosting sites hosting providers
KN, 12.08.2020, 03:04
https://www.teamapp.com/clubs/494666/
https://peatix.com/user/5582254
https://peatix.com/user/5581513
https://peatix.com/user/5581395
https://www.teamapp.com/clubs/494666/articles/4049120-access-fortnite-How to get free V Bucks
Fortnite-v-bucks-generator-online-tool
XG, 12.02.2020, 05:59
https://dbbe.fcen.uba.ar/grupos/latest-free-v-bucks-get-475k-Fortnite Battle Royale Hack Tool Gain Unlimited
Free V-Bucks-free-v-bucks-using-vbucks-generator-app-2020-edition/
https://uijar.com/fortnitefreevbucksgenerator
https://uijar.com/free-v-bucks_gen
https://uijar.com/get-free-vbucks-gen_app-2020
NC, 20.02.2020, 01:26
In tijuana hotels,
there are lodges beneath thee Marriott brand.
CL, 07.09.2019, 15:26
Acredite mais que todos. 3 pontos me parece pouco. https://loteriaemais.home.blog/
app para ganhar na loteria, 01.03.2020, 05:44
My partner and I stumbled over here from a
different web page and thought I might as well check things out.
I like what I see so now i am following you.
Look forward to looking into your web page for a second time.
adreamoftrains best hosting web hosting
companies
HP, 07.08.2020, 23:20
Komentarz został usunięty.
Somebody necessarily help how to get free v bucks make significantly articles I'd state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this particular put up incredible.
Fantastic activity!
VL, 20.04.2019, 13:47
Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and
tested how to trick sweatcoin - www.digital.nyc - see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be
a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!
CN, 21.04.2019, 20:00
Hola! I've been reading your site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you
a shout out from Lubbock Texas! Just wanted how to hack last day on earth tell you keep
up the good job!
JG, 09.05.2019, 05:51