Jak szybko schłodzić piwo i inne napoje? Oto 6 skutecznych sposobów na chłodzenie napojów

Istnieje wiele sposobów, by błyskawicznie schłodzić napój w domu czy podczas pobytu na świeżym powietrzu. Oto najlepsze z nich.
  • jak szybko schłodzić piwo i inne napoje

    Lodówka czy zamrażarka skutecznie schłodzi napoje, jednak nie będzie to proces zbyt szybki.

    pxhere.com

Gdy doskwiera upał, nieraz zaczynamy się zastanawiać, jak szybko schłodzić piwo, napój gazowany lub po prostu butelkę wody. Przebywając w domu, można oczywiście użyć lodówki, jednak na efekt trzeba nieraz długo czekać. Jeszcze trudniej jest schłodzić napój podczas wypoczynku na łonie natury. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, które pozwolą szybko poczuć orzeźwienie.

Jak szybko schłodzić piwo, wodę lub dowolny inny napój?

Istnieje wiele porad na temat tego, jak szybko schłodzić piwo czy dowolny inny napój. Najprostszym i najpopularniejszym sposobem jest wrzucenie do szklanki kilku kostek lodu lub wstawienie napoju do lodówki. Nie zawsze jednak metody te działają wystarczająco szybko, jeżeli np. niespodziewanie zjawili się goście.

Przeczytaj: Domowe sposoby na ból gardła, zęba, głowy i ucha

Sposoby na to, jak szybko schłodzić napój, przydają się także podczas wypoczynku pod chmurką. Wiele osób zastanawia się, jak schłodzić wódkę bez lodówki albo jak schłodzić piwo na biwaku, np. podczas siedzenia ze znajomymi nad wodą. Poniżej przedstawiamy sprawdzone, skuteczne metody do zastosowania w domu i na wakacjach.

Papierowy ręcznik, woda i zamrażarka

Jak szybko schłodzić napój w domu? Wystarczy zmoczyć lekko papierowy ręcznik i szczelnie owinąć nim butelkę lub puszkę. Tak przygotowany napój wkładamy teraz na 10–15 minut do zamrażarki. Dzięki mokremu ręcznikowi płyn schłodzi się szybciej niż normalnie. Należy jedynie pamiętać, żeby nie pozostawiać napojów w zamrażarce na zbyt długo – plastik sobie poradzi, ale metalowe czy szklane pojemniki mogą popękać.

Skarpetka, woda i wiatr

Tę metodę od wielu lat stosują m.in. żołnierze przebywający w warunkach pustynnych. Żeby szybko schłodzić napój, wkładamy go do skarpetki i moczymy całość w wodzie. Można również zawinąć napój w zmoczony materiałowy ręcznik. Następnie ustawiamy tak przygotowaną butelkę czy puszkę w wietrznym, cienistym miejscu, a schłodzi się w mgnieniu oka.

Bieżąca lub stojąca woda

Podczas wypoczynku nad wodą świetnym sposobem na schłodzenie napojów jest zanurzenie ich na jakiś czas w wodzie. Najlepiej sprawdzi się woda płynąca, np. rzeka lub strumień. Trzeba oczywiście zadbać o to, by butelki czy puszki nie odpłynęły, np. umieszczając je w dodatkowo dociążonej reklamówce. Z metody tej można skorzystać także w domu, podstawiając napój na kilka minut pod kran.

jak szybko schłodzić piwo

Płynąca woda schłodzi napoje dużo szybciej niż stojąca. Fot. needpix.com

Słona woda z lodem

Każdy wie, że wrzucenie napojów do miski czy wiadra z wodą oraz lodem pozwoli szybko je schłodzić. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że proces ten można przyspieszyć, dosypując do lodowatej wody sól (wystarczy ok. 1 łyżeczka na litr). Sól sprawia, że lód potrzebuje więcej energii cieplnej, by się roztopić – dzięki czemu „wyciągnie" ją z napoju.

Zakopanie napoju w ziemi

Jak schłodzić piwo na biwaku, gdy nie możemy skorzystać z żadnej innej metody? W takiej sytuacji warto spróbować niezbyt szybkiej, ale skutecznej metody z zakopywaniem. Wystarczy wykopać dołek w cienistym miejscu i zasypać napoje, by po kilku godzinach wyjąć je z ziemi już chłodniejsze. Im głębszy będzie dołek, tym niższą temperaturę uzyskamy. Dobrym pomysłem jest też polewanie ziemi z zakopanymi napojami wodą – przyspieszy to proces chłodzenia. 

Stare gazety

Dziś trudniej o papierowe gazety niż kiedyś, ale jeśli mamy takie pod ręką, można ich użyć, by szybko schłodzić napój bez lodówki. Trzeba w tym celu zmoczyć kawałki gazet i szczelnie oblepić nimi butelki czy puszki, a następnie pozostawić napoje na jakiś czas w zacienionym miejscu. Jeśli wystawimy je na działanie wiatru, efekt będzie jeszcze lepszy.

Dlaczego warto dużo pić w upał?

Podczas upałów nasz organizm chłodzi się poprzez pocenie się. Niestety, powoduje to zarazem, że w szybkim tempie pozbywamy się niezbędnej ciału wody. Co gorsza, wraz z wodą tracimy także sole mineralne, które są potrzebne m.in. do zachowania równowagi w organizmie. Z tego powodu latem szczególnie ważne jest o odpowiednie nawodnienie organizmu, szczególnie jeśli mamy skłonność do rzadkiego sięgania po płyny.

Podczas upałów warto również uważać z alkoholem. Powoduje on, że wydajność układu krążenia spada, co może utrudnić skuteczne ochłodzenie się. Alkohol może także przyspieszyć utratę wody z organizmu. Lepiej zatem sięgać po niego wieczorem, gdy temperatura nieco się obniży, zaś w ciągu dnia pragnienie najlepiej ugasi woda mineralna.

Sprawdź: Jak zabezpieczyć mieszkanie lub dom przed wyjazdem na urlop?

Autor: Przemysław Zańko
0komentarzy