Jak malować pasy na ścianie. Poradnik (ZDJĘCIA)

Pasy na ścianie nie tylko ją urozmaicą, ale spowodują, że całe wnętrze będzie wyglądało ciekawiej. Piszemy, jak samemu można fachowo namalować je na ścianie.
 • Poziome ściany

  Gdy pasy są na ścianie, nie potrzeba już innych ozdób. Stanowią one bowiem dekorację same w sobie.

  Joanna Wodzień
 • Pasy pionowe na ścianie

  Śnieżka
 • Pasy na ścianie

  Benjamin Moore
 • Ściana ozdobiona pasami

  Dekoral
 • Jasne pasy na ścianie

  Dulux
 • Niebieskie pasy na ścianie

  Homebook
 • Pasy na ścianie

  Magnat
 • Pasy na ścianie

  Beckers

Pasy są modne. Wiedzą o tym nie tylko panie, znające się na trendach mody: pionowe pasy wysmuklają i wydłużają sylwetkę, natomiast pasy poziome poszerzają tu i ówdzie. Podobnie jest ze ścianami w pasy.

Pionowe i poziome pasy na ścianie 

Za sprawą pionowych pasów można optycznie "odepchnąć" sufit od podłogi, a więc ściany wydadzą się wyższe. Poziome pasy spowodują, że ściany będą wyglądały na szersze i nadadzą głębi pomieszczeniu.

Co ważne: nie wolno przesadzać z liczbą (gęstością) pasów na ścianie, ponieważ można dostać oczopląsu. Nie wszystkie ściany w danym pomieszczeniu muszą być pasiaste. Można wybrać jedną ze ścian i nią udekorować pasami pomalowanymi farbą lub zdecydować się na pasy na dwóch, przeciwległych ścianach. Oczywiście, ściany muszą być najpierw przygotowane do nałożenia farby.

Zobacz poradnikJak malować sufit i ściany – krok po kroku 

Do malowania pasów należy przygotować farbę tzw. podkładową oraz drugi kolor farby, a poza tym – wałek do malowania (łatwiej się nim rozprowadza farbę niż pędzlem), taśmę malarską, poziomnicę oraz ołówek. 

Farba podkładowa na dobry początek

Malowanie pasów na ścianie trzeba zacząć od nałożenia tzw. farby podkładowej. Zazwyczaj jest to biała farba (ewentualnie szara lub w pastelowym odcieniu). To z tego względu, że na tym podkładzie najłatwiej będzie potem tworzyć barwne pasy. Biała farba pełniąca rolę podkładu może być zwykłą białą farbą. W sprzedaży pojawiły się również specjalne farby podkładowe. 

Potrzeba cierpliwości

Najpierw trzeba nałożyć farbę podkładową. Przy standardowym malowaniu ścian zaleca się dwukrotnie ich malowanie. Między kolejnym malowaniem musimy jednak poczekać, aż farba wyschnie. Z reguły są to przynajmniej 2 godziny, zależnie od producenta danej farby i od tego, jaka wilgotność panuje w pomieszczeniu. Bywa, że minie aż 8-10 godzin od pomalowania ściany farbą i dopiero powierzchnia jest sucha.

Polecamy PORADNIK: Pomysły na ściany do zadań specjalnych 

Niektórzy twierdzą natomiast, że w przypadku farby podkładowej ścianę wystarczy pomalować jedynie raz, bo ona i tak kryje dokładniej niż zwykła farba. O tym, czy powinno się jeszcze powtórzyć malowanie ściany farbą podkładową po pierwszej aplikacji tejże farby, najlepiej zdecydować właśnie po pierwszym jej nałożeniu. Będzie widać, czy spod farby niejako przebija goła ściana.

Szerokość pasów

Kolejny krok to zmierzenie, ile pasów ma pojawić się na ścianie i jakiej grubości mają one być, czy mają być identycznej szerokości, czy też ta szerokość ma być różna. Wymiary warto wykonać przy użyciu centymetra i poziomnicy. Miejsca, w jakich mają powstać pasy, delikatnie zaznaczamy na ścianie ołówkiem, ale nie tak, żeby punkty było widać z daleka. Naznaczone punkty łączymy, znowu za pomocą ołówka, w ledwie widoczne linie. Powstanie długa kreska (pionowa lub pozioma, zależnie od tego, jakie pasy chcemy uzyskać).

Taśma malarska idzie w ruch

Taśmę malarską przyklejamy wzdłuż narysowanych linii, od strony "białego pasa", czyli na farbie podkładowej. W odległości kilku czy kilkunastu centymetrów, zależnie od tego, jak szerokie zaplanowaliśmy pasy. Taśma powinna być odsunięta od linii pomocniczej o 1–2 mm, żeby można było ją zamalować. Powtarzamy działanie: zaznaczamy ołówkiem punkty, łączymy je w linie, a następne naklejamy w wyznaczonym miejscu taśmę malarską. Przestrzeń pomiędzy dwiema taśmami malarskimi malujemy na wybrany przez nas kolor pasów.

Istotne jest odklejanie taśmy malarskiej. Należy to zrobić krótko po pomalowaniu (najpóźniej godzinę po), zanim farba wyschnie. Chodzi o to, aby taśma malarska w momencie jej odklejania była nadal wilgotna. Dzięki temu zabiegowi nie uszkodzimy powłoki pod spodem, a tym samym fragmenty farby nie oderwą się od ściany razem z tą taśmą. Gdy chcemy jeszcze raz pomalować ścianę kolorową farbą, aby pasy zyskały intensywniejszy, głębszy kolor, należy ponownie przykleić taśmę malarską i pomalować pasy. 

Warto przeczytaćTriki, które odmienią wygląd brzydkiej łazienki 

Prążki jak malowane na ścianie

Można postawić na jeszcze bardziej oryginalny wygląd ściany i jednokolorową ścianę niejako podzielić własnoręcznie namalowanymi paskami. Tutaj tłem nie musi być biała farba.
Propozycja: kolorowa ściana przedzielona białymi paskami. Efektem samym w sobie będzie wygląd tych pasków. Tym razem nie używamy już taśmy malarskiej. Za pomocą wąskiego pędzla rozprowadzamy farbę od sufitu do podłogi. Powstające paski nie będą równe, lecz właśnie o taki efekt w tym wszystkim chodzi. Wymalowania będą przypominały paski, rysowane na marginesie w szkolnym zeszycie.
Kolejna propozycja to niejako przepołowienie ściany: jedną część malujemy na pierwszy kolor, natomiast drugą na inny.

ZobaczPasiaste kombinacje na ścianie

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy