Zwierzęta w domu. Jakie warunki należy im zapewnić

Psy, koty a nawet gryzonie – wszystkie zwierzęta sprawiają przyjemność domownikom, ale nie wystarczy pupila mieć – trzeba również o niego dbać! Sprawdź, jakie warunki należy zapewnić zwierzętom w domu.
 • Pies w domu

  Pies jest zwierzęciem czystym, jednak decydując się na pupila w domu, pamiętajmy, że będzie on pozostawiał sierść nie tylko w swoim "legowisku". Pielęgnacja psa - to nie tylko regularne wizyty u weterynarza, ale także częste czesanie, kąpiele, pielęgnacja zębów czy obcinanie pazurów.

  Agata Kaźmierczak

Zawsze, gdy patrzysz na swoje pupile, wiesz, że są one jedyne i niepowtarzalne w swoim rodzaju. Bo kto nie pokocha przyjaznego czworonoga, gdy już na stałe zadomowi się w naszych progach? Jednak zwierzę domowe to nie tylko przyjemność, to także wiele obowiązków. Dlatego zanim zwierzę pojawi się w domu, warto przedyskutować ten temat z członkami całej rodziny, bo wybór powinien być przede wszystkim przemyślany. 

Czytaj także: Jak usuwać w mieszkaniu sierść, gdy mamy psa lub kota 

Zadbaj o kąt dla pupila i odpowiednią klatkę

Przede wszystkim zadbać powinniśmy o własny kąt zwierzęcia i wygodne posłanie. W przypadku psa czy kota wykorzystajmy ciepły koc, nie zapominając o kuwecie.

Gdy w domu mają pojawić się zwierzęta, które trzymać należy w klatkach, wybór odpowiedniej – to pierwszorzędna sprawa. Pomijając kolor klatki czy jej wyposażenie, ważne, by była metalowa, ale zwróćmy też uwagę na jej wymiary:

 • klatka dla szynszyli – ok. 1 m długości, 0,6 m – wykorzystajmy karuzele oraz tuby,
 • klatka dla królika miniaturki – ok. 1 m długości, 0,6 m wysokości, 0,7 m szerokości – w zależności od wielkości królika,
 • klatka dla szczura – jednego szczura – samca – trzymać możemy w klatce o wymiarach: 0,6 m długości i 0,4 m szerokości oraz ok. 0,4 m wysokości,
 • klatka dla chomika – wybierzmy klatkę piętrową z tunelami, piętrami – 0,4 m długości, 0,3 m szerokości, 0,4 m wysokości.

Pamiętajmy, by zwierzęta w klatkach stawiać w miejscu dostępnym dla dzieci, by nie musiały sięgać klatki z wysoka. 

Karmienie i pojenie zwierząt domowych

Główną rolę podczas domowej hodowli zwierząt spełnia odpowiednio podane pożywienie oraz poidła - a w nich woda. Karmę dla zwierząt domowych najlepiej kupić z sklepie zoologicznym. Pamiętajmy, by każdorazowo sprawdzać datę ważności.

Zobacz również: Jakie "mieszkanie" dla pupila wybrać 

Starajmy się nie karmić psów czy kotów oraz innych zwierząt domowych resztkami obiadów czy innych posiłków, często mogą być dla nich szkodliwe. Kiedy nasz pupil jest już w starszym wieku, wiele z produktów używanych przez nas na co dzień jest dla niego po prostu ciężkostrawna.

Starajmy się również pokarm oraz wodę podawać w odpowiednich naczyniach:

 • dla psów czy kotów – wystarczy zwykła miska. Ważne, by była ciężka i nie przesuwała się z miejsca na miejsce podczas picia. Również miseczka do pokarmu powinna być stabilna, a przede wszystkim wykonana z mocnego materiału,
 • dla szczurów - zwykła miseczka ceramiczna (ciężka) stanowić może karmnik i poidło (miseczka może być zawieszana). Obserwujemy jednak, czy nie ma w niej zanieczyszczeń, szczury powinny mieć stały dostęp do wody. Starajmy się, by wodę podawać przegotowaną o temperaturze pokojowej,
 • dla chomika – miseczka szklana, bądź ceramiczna do pokarmu, natomiast poidło kulkowe możemy kupić w sklepie zoologicznym. Pamiętajmy, by było ono przeźroczyste (łatwo skontrolujemy poziom wody) i wykonane z nietoksycznego plastiku. Jeśli poidłem będzie miseczka ceramiczna, pamiętajmy, by wybrać taką, posiadającą ranty zabezpieczające przed wylewaniem wody czy wypadaniem pokarmu,
 • dla królika – dobrze sprawdzają się poidła miseczkowe, przymocowane do klatki, wykonane z metalu. Można również zdecydować się na poidła kulkowe bądź smoczkowe z zasobnikiem. Oba rodzaje poideł montujemy na klatce.

Uwaga! Nie podawajmy zwierzętom domowym wody z lodówki, to może im zaszkodzić! 

Zanim wybierzesz pupila do domu, poczytaj o nim!

Koty – decydując się na kota pamiętajmy, że są to zwierzęta ruchliwe, strącające różne przedmioty z szafek, nawet tych wysoko zawieszonych. W związku z tym musimy być bardzo zapobiegliwi i przewidywać „kocie psoty". Warto również dowiedzieć się więcej na temat objawów alergii na sierść kota. Może się okazać, że wraz z pojawieniem się "sierściucha", pojawi się też alergia.  

Psy – jeśli naszym przyjacielem staje się czworonóg, pamiętajmy, by zainwestować w niezbędny zestaw do pielęgnacji naszego pupila:

 • szampon do kąpieli,
 • gryzaki, które nie tylko umilają czas pupilowi, ale także czyszczą jego zęby,
 • płyn do przemywania oczu,
 • płyn do usuwania woskowiny z uszu. 

Szynszyle – to niezwykle urocze, małe, szare zwierzęta. Klatki, w których trzymamy szynszyle powinny być dość przestrzenne. Szynszyle bywają samotnikami, nie lubią pieszczot, mimo to uwielbiają „kąpiele" pisakowe i zabawy na karuzeli. W związku z tym postarajmy się, by w klatce znalazł się pojemnik z piaskiem i bezszczebelkowe kółko do biegania. Temperatura, którą tolerują te zwierzątka to temperatura pokojowa. 

Gryzonie – decydując się na gryzonie, np. myszy czy szczury powinniśmy pamiętać o tym, że wraz z ich pojawieniem się w mieszkaniu może zagościć nieprzyjemny zapach. Pamiętajmy także, by wszelkie poidła czy miseczki, które wykorzystamy w klatkach były wykonane z materiału, którego nie uszkodzi gryzienie. 

Królik – warto zdecydować się na młodego króliczka, wtedy łatwiej będzie nam go oswoić, z dorosłym osobnikiem może być trudniej. Bywa, że w obliczu zagrożenia króliki mogą ugryźć, czasem bez ostrzeżenia. Dlatego uważajmy na te zwierzątka, szczególnie wtedy gdy troszczą się o nie dzieci. 

Autor: Agata Kaźmierczak
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
Piękny ten pies ze zdjecia:-) Rewelka
Majówka , 03.05.2014, 13:20
a czemu nie ma nic o świnkach morskich? też fajne zwierzątka domowe i w dodatku przeważnie pieszczochy :)
poza tym, nie ważne jaki gryzoniowaty, jak się odpowiednio często sprząta to nic nie śmierdzi.
czy Pani Redaktor rozmawiała z tymi co mają gryzoniowate w domu, czy swoje myśli przelała na papier?
Katrin, 14.05.2014, 08:36