Zastosowanie kwasku cytrynowego w domu – 8 propozycji

Kwasek cytrynowy służy nie tylko do celów spożywczych, można go wykorzystać w gospodarstwie domowym na różne sposoby. Usuwanie kamienia w czajniku, pranie ubrań, czyszczenie kuchenki mikrofalowej – to tylko niektóre z wielu pomysłów. Podajemy 8 zastosowań kwasku cytrynowego w domu.
 • Zastosowanie kwasku cytrynowego w domu

  Jest to jeden z tych produktów, które zawsze mamy w domu. Zazwyczaj używamy go w jednym celu, tymczasem kwasek cytrynowy ma o wiele więcej zastosowań...

  pixabay.com

Kwasek cytrynowy to organiczny związek chemiczny, który powstaje w procesie fermentacji cytrynowej lub jest otrzymywany syntetycznie. Produkt ten najszersze zastosowanie ma w kuchni – jest to składnik napojów, słodyczy, przypraw i wielu innych produktów. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i grzybobójczym kwasek cytrynowy można wykorzystać także do sprzątania.

1. Kwasek cytrynowy do wzmocnienia działania proszku do prania

Kwasek cytrynowy wzmacnia działanie rozjaśniające i odświeżające proszku do prania, dodatkowo pomaga usunąć plamy i chroni jasne ubrania przed szarzeniem. Dzięki niemu uzyskamy nową jakość prania ubrań – usuniemy z nich plamy, zachowując pierwotny kolor odzieży. Ten sposób sprawdzi się zwłaszcza w przypadku białych ubrań. Wystarczy tylko dodać 2 łyżki kwasku do proszku do prania.
Kwasek cytrynowy można także wykorzystać jako płyn do płukania tkanin i odświeżyć ubrania. W tym celu wystarczy rozpuścić 2 łyżeczki produktu w połowie szklanki ciepłej wody.

2. Usuwanie kamienia z czajnika

Kwasek cytrynowy najskuteczniej działa jako odkamieniacz. Możemy go więc śmiało zastosować do usuwania kamienia w czajniku, a także do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z tego urządzenia. Jak to zrobić? Podajemy przepis:

 • wylej starą wodę z czajnika;
 • wsyp do czajnika torebkę kwasku cytrynowego i zalej szklanką wody, wymieszaj;
 • zagotuj wodę z kwaskiem i przestaw na mały ogień;
 • pozostaw czajnik na ogniu przez minimum 10 min., w razie potrzeby dolej wody;
 • na koniec dokładnie wypłucz czajnik 2 lub 3 razy.

Przeczytaj też: Ekologiczne sprzątanie mieszkania. Jakich środków do sprzątania używać 

3. Usuwanie osadu po kawie i herbacie

Na często używanych kubkach oraz szklankach z czasem pojawiają się brązowe osady. Nie wygląda to dobrze, zwłaszcza z perspektywy gości, którym serwujemy napoje. Kwasek cytrynowy świetnie sprawdzi się do usuwania uporczywych śladów po kawie czy herbacie, wystarczy tylko:

 • nasypać łyżeczkę kwasku cytrynowego na mokrą ściereczkę lub gąbkę;
 • szorować ścianki naczyń, aż osad zacznie znikać.

Już po chwili ulubiony kubek lub szklanka powinny wyglądać jak nowe.

4. Czyszczenie armatury i naczyń kwaskiem cytrynowym

W podobny sposób można usunąć osady i zacieki na zlewozmywaku i umywalce. Takie rozwiązanie pozwoli na ograniczenie wykorzystania środków czyszczących, a zamiast zapachu chemii, w pomieszczeniu będzie się unosił świeży, cytrynowy zapach. Możemy posypać zabrudzoną powierzchnię bezpośrednio bądź sporządzić pastę do czyszczenia. W tym celu mieszamy kwasek cytrynowy z niewielką ilością wody, aż do uzyskania konsystencji pasty. Gąbką lub ściereczką nakładamy niewielką ilość mikstury i czyścimy wannę, umywalkę bądź prysznic.

Środek ten można także wykorzystać do nabłyszczania naczyń i usuwania osadu ze sztućców. Jeśli mamy w domu zmywarkę, wystarczy dodać 1 łyżeczkę kwasku cytrynowego do pojemnika na tabletkę.
Jeśli natomiast zmywamy tylko ręcznie – do miski lub zlewozmywaka nalewamy ciepłej wody i rozpuszczamy dwie łyżeczki kwasku cytrynowego. Następnie w tak przygotowanej wodzie płuczemy naczynia, po wyschnięciu i wypolerowaniu suchą ściereczką powinny pięknie błyszczeć.

Czyszczenie sztućców z osadu wykonujemy tak samo, jak w przypadku kubków i szklanek, najlepiej za pomocą sporządzonej wcześniej pasty z kwasku cytrynowego i wody.

Poznaj: 9 zaskakujących zastosowań ziemniaka 

5. Czyszczenie mikrofalówki

Kuchenki mikrofalowe są dość problematyczne jeśli chodzi o ich czyszczenie. Skutecznym sposobem na usunięcie zaschniętych resztek jedzenia i tłuszczu jest umieszczenie w mikrofalówce roztworu z kwasku cytrynowego. Wystarczy nalać do naczynia pół szklanki wody i rozpuścić w niej 3 łyżeczki kwasku. Następnie umieszczamy je w mikrofalówce na 3 minuty. Rozpuszczony brud będzie można po tym łatwo usunąć za pomocą gąbki lub mokrej ściereczki.

6. Usuwanie zapachu spalenizny

Zapach spalenizny bardzo trudno usunąć, często nie pomaga wietrzenie domu ani rozpylanie odświeżaczy powietrza. Z tym problemem doskonale poradzi sobie kwasek cytrynowy. Torebkę produktu wsypujemy do garnka i zalewamy dwoma szklankami wody. Następnie stawiamy garnek na kuchenkę, bez przykrywania go pokrywką, po zagotowaniu wody zmniejszamy ogień. Naczynie pozostawiamy na kuchence tak długo, aż pozbędziemy się przykrego zapachu spalenizny w pomieszczeniu. Pamiętajmy jednak o kontrolowaniu poziomu wody w garnku, ponieważ woda dosyć szybko się wygotowuje.

Zobacz: 15 pomysłów na wykorzystanie ręczników papierowych w domu 

7. Czyszczenie skóry dłoni po obieraniu warzyw

Plamy po obieraniu buraków, tarciu marchewki lub po innych produktach z łatwością usuniemy za pomocą kwasku cytrynowego. Można to zrobić sporządzając peeling z kwasku cytrynowego. Jak go wykonać? To proste, wystarczy zmieszać kwasek z odrobiną wody i rozcierać taką pastę w dłoniach. W ten sposób szybko usuniemy uporczywe plamy ze skóry dłoni.

8. Sposób na ciemnienie owoców

Obrane owoce z czasem ciemnieją, jest to spory problem np. gdy przygotowujemy sałatkę owocową, która przez to szybko traci swój apetyczny wygląd. Aby temu zapobiec należy rozpuścić 1 łyżeczkę kwasku cytrynowego w połowie szklanki wody. Tak sporządzony roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy owoce, dzięki czemu przedłużymy ich świeżość.

Polecany artykuł: Nietypowe domowe zastosowania soku z cytryny 

Autor: Marianna Leśniewicz
0komentarzy