Zafarbowane ubrania: jak sobie z nimi poradzić

Zdarza się, że wstawiając pranie nie oddzielimy od siebie odpowiednich kolorów i materiałów. Wtedy efekt prania może nas przerazić. Zobacz, jak poradzić sobie z zafarbowanymi ubraniami.
  • Odplamiacz do tkanin

    Jedna saszetka odbarwiacza i pranie w 60° wystarczą, aby pozbyć się niepożądanych plam po zafarbowaniu tkaniny.

    mk

Problemu zafarbowanych ubrań możemy uniknąć. Wymaga to skrupulatności przy segregacji ubrań, a czasami również prania pojedynczych ubrań osobno. Jednak w natłoku spraw i chęci zaoszczędzenia czasu zdarza się, że wrzucamy do pralki różne materiały i kolory. Wtedy rodzi się pytanie, jak poradzić sobie z zafarbowanymi ubraniami? 

Najczęściej próbujemy poradzić sobie z takimi plamami na trzy sposoby:

  • namaczając pranie i odstawiając je w misce na wiele godzin,
  • traktując pranie odplamiaczem,
  • piorąc zafarbowane ubrania w occie.

Jednak metody te mogą zaszkodzić naszym ubraniom czy pościeli. Wielokrotne pranie i namaczanie jest szkodliwe dla delikatnych materiałów, a większość odplamiaczy ma właściwości żrące i mogą powodować wypłowienie całego koloru tkaniny. Natomiast pranie zafarbowanego materiału w occie nie tylko nie wpływa na usunięcie przebarwień, ale przeciwnie – podtrzyma ich intensywność i utrwali zafarbowanie. 

Warto przeczytaćZastosowanie WD-40 w domu 

Preparat do odbarwiania zafarbowanych ubrań powinien być na tyle łagodny, by nie sprawić, że kolory tkanin wypłowieją, ale usunąć zafarbowane plamy. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Dylon
0komentarzy