Zadbaj o swój komin, póki nie jest za późno! Sadze mogą się zapalić

Kilka razy w ciągu ostatnich dni Nowego Roku strażacy wyjeżdżali do pożarów sadz w kominach. Minusowe temperatury na dworze sprawiły, że mieszkańcy regionu świętokrzyskiego więcej dorzucają do swoich pieców, a ci, którzy zapomnieli o czyszczeniu przewodów kominowych mają się o co martwić...
  • Zadbaj o ciąg w kominie

    Dla swojego bezpieczeństwa powinniśmy sprawdzać drożność przewodów kominowych.

    FidlerJan (morguefile.com)

– Pożar sadzy w kominie to nie drobnostka. O szczęściu może mówić ten właściciel domu, u którego akcja zakończy się tylko na strachu, bo ogień w przewodzie kominowym zapchanym sadzami może skończyć się uszkodzeniem filaru komina, co wyłącza go automatycznie z użytku na nawet kilkadziesiąt dni – mówi Robert Sabat z kieleckiej straży pożarnej. Dodaje, że wiele było przypadków, w których od zapalonych sadzy w kominie ogień przenosił się na poddasze i na dach. Warto przypomnieć, że przewody kominowe odchodzące od pieców opalanych paliwem stałym (np. węgiel) należy czyścić nie rzadziej niż co trzy miesiące! 

Przeczytaj: Jak zapewnić prawidłowy ciąg kominowy 

– Jeśli więc ktoś w porę nie zadbał o konserwację przewodów może mieć teraz powody do zmartwień. Gdy do pożaru sadzy dojdzie w nocy może to skończyć się dla domowników utratą zdrowia a nawet życia – wyjaśnia komendant Sabat. Tylko w ostatnich dniach strażacy gasili sadze w gminie Zagnańsk, w Tumlinie i w Brzezinach. – To na razie początek mroźnych dni i nocy, więc to i początek wyjazdów do płonących sadzy i początek problemów tych, którzy zaniedbali swoje obowiązki – dodaje Robert Sabat.

Mistrz kominiarski mówi o tym, dlaczego należy sprawdzać kominy i co może nam grozić, gdy nie są one wyczyszczone. Zobacz, jak często dokonywać przeglądów kominiarskich oraz kto może sprawdzać i czyścić kominy.


Źródło: infoWire.pl

Autor: Elżbieta Zemsta
0komentarzy