Wypalanie traw - dlaczego nie wolno tego robić

Przed laty mówiono, że trawę powinno się wypalać na wiosnę. Ogrodnicy twierdzili, że to zapewni lepszy wzrost młodej trawie. Teraz wiemy, że jest inaczej. Prawnie wypalanie traw też jest zabronione!
  • Wypalanie traw

    Aby trawa ładnie i zdrowo urosła, niepotrzebne jest wcześniejsze wypalenie starej warstwy trawy.

    stevepb (Pixabay.com)

Nie można wypalać traw, ponieważ dym z ognia bardzo szkodzi i ludziom, i zwierzętom. A to niejedyny powód, dla którego wypalania traw należy zaprzestać. – Podczas wypalania traw uszkodzona zostaje mikrofauna i mikroflora – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Owady oraz inne małe żyjątka giną w płomieniach. Choćby dżdżownice, które spulchniają ziemię. Mikroflora jest natomiast niezbędna do utrzymania równowagi biologicznej w biocenozie.

Giną pożyteczne owady, takie jak pszczoły, trzmiele, biedronki, a także ptaki i ssaki żyjące na łąkach. Co roku w pożarach, wywołanych przez wypalanie traw giną też ludzie - w 2019 roku ofiar śmiertelnych było 10.

Dowiedz się: Jak hodować dżdżownice, które użyźnią glebę w ogrodzie 

Popiół szkodzi, a nie pomaga

Lata temu działkowcy przekonywali, że całkowite wypalenie trawy gwarantuje lepszy wzrost nowej trawce. – Twierdzili także, że popiół korzystnie działa na glebę – zaznacza Mikietyński. – Okazało się, że jest odwrotnie. Popiół negatywnie oddziałuje na ziemię, bo ziemia się przegrzewa. Poza tym zostaje zniszczona warstwa próchnicy w glebie. A to ona ma zasadniczy wpływ na wzrost roślin. Wypalanie traw powoduje, że plony są niższe przeważnie o 5–8 procent. 

Trawa na torfie

Gdy trawa rośnie na torfie, jest jeszcze większe niebezpieczeństwo. – To dlatego, że mieszanka, jaką stanowi torf, pali się długo, a do tego głęboko – wyjaśnia ogrodnik. – Tym samym długo gaśnie. Jeżeli ogień zbytnio się rozprzestrzeni, trudno go wtedy ugasić.

Przeczytaj więcej: Pielęgnacja trawy w sezonie wiosennym 

Jest jeszcze jeden powód, dlaczego nie należy wypalać traw – pożar odkrywa wierzchnią warstwę ziemi, co może powodować wystąpienie erozji, czyli niszczenia. Gleba też gorzej wchłania wodę, a przy obecnych suszach oznacza to katastrofę.

Wypalanie traw zmniejsza także zróżnicowanie gatunków dzikich roślin - traw czy płytko korzeniących się ziół. Pożar są w stanie przetrwać głębiej korzeniące się rośliny i to tylko one wkrótce pojawią się na wypalonym obszarze.

Wiosenne pożary

Poza tym, że na wypalaniu traw ucierpi ziemia, oczywistym zagrożeniem jest pożar. Z łąki, czy nieużytku, ogień rozprzestrzenia się swobodnie, zagrażając i budynkom i ludziom. Zdarzają się wypadki śmiertelne i zniszczenia dobytku. Niestety co roku wczesną wiosną dowiadujemy się o takich wypadkach.

Pożary przenoszą się także na lasy, czego tragicznym przykładem mogą być pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym, które objęły ponad 3000 hektarów łąk bagiennych i lasów.

Co grozi za wypalanie traw?

Kodeks wykroczeń za wypalanie traw przewiduje karę grzywny w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. Ponadto w sytuacji, gdy wypalanie traw doprowadzi do pożaru, w którym zagrożone zostanie ludzkie życie lub zdrowie, to za czyn ten można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat. Dodatkowo rolnicy mogą utracić część lub całość dopłat.

Autor: Katarzyna Piojda
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Williama Whartona, pt. "Niezawinione śmierci". Naprawdę mocna rzecz. Polecam!!!
antyPO, 13.03.2016, 14:34
Jak wypalali trawę przynajmniej nie było tak wielkiej populacji KLESZCZY a wiadomo jakie niebezpieczne choroby przenoszą.
Tadek, 16.03.2016, 16:13
takiego idiotyzmu w życiu nie widziałem, pożary traw są normalnym zjawiskiem w przyrodzie, tak jest na całej kuli ziemskiej tylko w Pisie jest to szkodliwe, niebezpieczne, niezdrowe itd itd itd, stuknięci obudzcie się!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
normalny, 26.03.2018, 21:18