Wypalanie traw - dlaczego nie wolno tego robić

Przed laty mówiono, że trawę powinno się wypalać na wiosnę. Ogrodnicy twierdzili, że to zapewni lepszy wzrost młodej trawie. Teraz poglądy się zmieniły. Prawnie wypalanie traw też jest zabronione.
  • Wypalanie traw

    Aby trawa ładnie i zdrowo urosła, niepotrzebne jest wcześniejsze wypalenie starej warstwy trawy.

    stevepb (Pixabay.com)

Nie można wypalać traw, ponieważ dym z ognia bardzo szkodzi i ludziom, i zwierzętom. To niejedyny powód, dla którego wypalania traw należy zaprzestać. – Podczas wypalania traw uszkodzona zostaje mikrofauna i mikroflora – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Owady oraz inne małe żyjątka giną w płomieniach. Choćby dżdżownice, które spulchniają ziemię. Mikroflora jest natomiast niezbędna do utrzymania równowagi biologicznej w biocenozie.

Dowiedz się: Jak hodować dżdżownice, które użyźnią glebę w ogrodzie 

Popiół szkodzi, a nie pomaga

Lata temu działkowcy przekonywali, że całkowite wypalenie trawy gwarantuje lepszy wzrost nowej trawce. – Twierdzili także, że popiół korzystnie działa na glebę – zaznacza Mikietyński. – Okazało się, że jest odwrotnie. Popiół negatywnie oddziałuje na ziemię, bo ziemia się przegrzewa. Powoduje, że plony są niższe przeważnie o 5–8 procent. Poza tym warstwa próchnicy w glebie zostaje zniszczona.

Trawa na torfie

Gdy trawa rośnie na torfie, jest jeszcze większe niebezpieczeństwo. – To dlatego, że mieszanka, jaką stanowi torf, pali się długo, a do tego głęboko – wyjaśnia ogrodnik. – Tym samym długo gaśnie. Jeżeli ogień zbytnio się rozprzestrzeni, trudno go ugasić.

Przeczytaj więcej: Pielęgnacja trawy w sezonie wiosennym 

Jest jeszcze jeden powód, dlaczego nie należy wypalać traw – pożar odkrywa wierzchnią warstwę ziemi, co może powodować wystąpienie erozji, czyli niszczenia.

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Williama Whartona, pt. "Niezawinione śmierci". Naprawdę mocna rzecz. Polecam!!!
antyPO, 13.03.2016, 14:34
Jak wypalali trawę przynajmniej nie było tak wielkiej populacji KLESZCZY a wiadomo jakie niebezpieczne choroby przenoszą.
Tadek, 16.03.2016, 16:13

Polecamy