Wiosenny wysyp kleszczy już trwa. Jak chronić się przed kleszczami (WIDEO)

Zobacz, jak chronić się przed kleszczami, by nie doszło do zakażenia groźną chorobą odkleszczową. Niestety z roku na rok obserwujemy coraz większą aktywność kleszczy.
  • Kleszcze atakują

    Kleszcze mogą przenosić czynniki chorobotwórcze, które wywołują m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę i babeszjozę oraz inne rzadziej spotykane choroby.

    sasel77 (123RF)

Kleszcze stają się problemem całorocznym. Wszystko przez globalne ocieplenie. Niemniej jednak na wiosnę zawsze mamy do czynienia z wysypem tych niewielkich pajęczaków. Choć są małe, to po ich ukąszeniu możemy zapaść na groźne choroby – boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. A te, jeśli w porę nie zostaną zdiagnozowane i nie rozpocznie się odpowiednie leczenie, prowadzą do niebezpiecznych powikłań. 

Przeczytaj: Jakich chorób odkleszczowych musimy obawiać się w Polsce 

A co zrobić, gdy już zobaczymy, że mamy kleszcza? Małgorzata Konik, lekarz rodzinny, specjalista w leczeniu boreliozy metodą ILADS, radzi, by – jeżeli umiemy zrobić to samodzielnie – jak najszybciej usuną go z naszego ciała. Można do tego wykorzystać pęsetkę lub kleszczołapki. Ekspertka nie poleca jednak pompek próżniowych do usuwania kleszczy.

Dowiedz się: Co robić, gdy mamy kleszcze w ogrodzie

Jak chronić się przed kleszczami

Zacznijmy od czworonogów. Na rynku istnieje cały szereg preparatów zabezpieczających przed kleszczami, to: obroże, kropelki i tabletki. Zdaniem weterynarza – Cezarego Okrasy – zanim zastosujemy dany środek u naszego pupila, skonsultujmy to z lekarzem.
W przypadku ludzi trudniej zabezpieczyć się przed kleszczami. Jak to robić zdradza lekarz, Małgorzata Konik. 

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Laboratoria globalnie robią doświadczenia na wszystkim, i oto mamy zarażone m.in. kleszcze!
Do refleksji!
Ateusz, 05.05.2019, 19:50