Wilgoć w domu - jej rodzaje przyczyny występowania

Wilgoć w domu to prawdziwa zmora dla jego mieszkańców. Pierwszym, najważniejszym etapem likwidacji wilgoci jest określenie przyczyn jej powstania, potem usuwamy przyczynę, osuszamy i usuwamy szkody.
 • Wilgoć po zalaniu, przyczyna - uszkodzone pokrycie dachu

  Sufit zawilgocony w wyniku zalania mieszkania z powodu uszkodzonego pokrycia dachowego

  ewk
 • Wilgoć po zalaniu, przyczyna - uszkodzone pokrycie dachu

  Wilgoć po zalaniu mieszkania w wyniku uszkodzonego pokrycia dachu

  ewk
 • Wilgoć zalewowa, przyczyna - uszkodzona rura c.o.

  Wilgoć zalewowa spowodowana wodą z uszkodzonej rury c.o.

  ewk
 • Wilgoć kapilarna - zawilgocony parkiet

  Zawilgocony pakiet w wyniku zjawiska kapilarnego podciągania wody

  ewk

Aby uniknąć zagrożenia, jakim są pleśnie i grzyby, należy bezwzględnie wyeliminować wszystkie przyczyny występowania wilgoci w domu. Samo usunięcie plam i doraźne osuszenie nie gwarantuje trwałego skutku.

Rodzaje wilgoci kwalifikujemy według podstawowych przyczyn jej powstawania takich jak:

 • zalanie (w tym powódź),
 • podciąganie kapilarne (wilgoć od ziemi),
 • kondensacja pary wodnej,
 • podwyższona higroskopijność materiałów budowlanych,
 • roboty wykończeniowe lub remontowe.

Wilgoć po zalaniu

Jedną z najczęściej występujących jest wilgoć spowodowana zalaniem. I nie chodzi tylko o zalanie powodziowe, ale także zalanie wodą opadową, wodociągową i ściekami sanitarnymi.

Zalanie na skutek powodzi jest wyjątkowo niszczycielskie, a usuwanie przyczyn i skutków bardzo pracochłonne. Po wstępnej ocenie stanu fundamentów należy ostrożnie, kontrolując poziom wód gruntowych, wypompować wodę. Wszelkie prace osuszeniowe powinny być w tym przypadku poprzedzone dokładnymi oględzinami eksperta, który po zbadaniu stopnia zawilgocenia przegród określi bezpieczne metody osuszania.

Czytaj również: Pompy do wody. Pomoc przy zalaniu

Zalanie wodą opadową może też być spowodowane uszkodzeniami lub wadami technicznymi budynków takimi jak: uszkodzone lub zatkane rynny, rury spustowe, studzienki na deszczówkę, rury drenażowe, uszkodzenie pokrycia dachowego, źle osadzone parapety i gzymsy, uszkodzona obróbka komina.

Uszkodzenie instalacji wodociągowej (pęknięta rura) to kolejna przyczyna zalania. Tego typu zalanie ma najczęściej bardzo intensywny charakter, ale też jest krótkotrwałe. W tym przypadku, podobnie jak przy zalaniu wodą opadową, mamy do czynienia z wodą czystą, bez zanieczyszczeń.

Gorzej bywa, jeśli wilgoć pochodzi od zalania wodą rozpryskową spod kół samochodów, ściekami na skutek awarii instalacji kanalizacyjnej oraz wodą zanieczyszczoną z urządzeń typu pralka i zmywarka.
Zawarte w tej wodzie sole, azotany i inne agresywne substancje chemiczne mogą prowadzić do znacznych uszkodzeń murów i materiałów wykończeniowych (tynków, farb, tapet).

Wilgoć kapilarna w domu

Występowanie wilgoci kapilarnej jest związane z właściwościami, jakimi charakteryzują się niemal wszystkie materiały budowlane. Są to mikropory (kapilary), które umożliwiają rozprzestrzenianie się wody w ścianach.

Przyczyny powstawania tej wilgoci to:

 • uszkodzenie warstwy izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej pionowej lub poziomej ścian,
 • brak hydroizolacji,
 • nieprawidłowo wykonana hydroizolacja.

Typowe oznaki wilgoci pochodzącej od ziemi to, ślady zawilgocenia ograniczone do obszaru 1,5–2,0 m od dolnej części ścian parterowych, wilgotne lub zbutwiałe wykładziny podłogowe i listwy przyścienne oraz wykwity solne na powierzchni ściany.

Wilgoć kondensacyjna, higroskopijna i technologiczna

Wynikiem nieprawidłowej, niedostatecznej wentylacji jest wilgoć kondensacyjna (powierzchniowa). Para wodna osadza się na ścianach i jeśli jej nie będziemy usuwać poprzez odpowiednią wymianę powietrza
w pomieszczeniach zacznie wnikać w materiał budowlany (wilgoć higroskopijna).

Zobacz również: Wilgotność powietrza w domu. Zdrowe i komfortowe mieszkanie

Wilgoć technologiczna związana jest najczęściej z prowadzeniem prac budowlanych (remontowych i wykończeniowych) i wynika z zawilgocenia wbudowanych materiałów oraz prowadzenia tzw. robót mokrych (m.in. tynkowania, układania wylewek).

Usuwanie wilgoci w mieszkaniu

Proces usuwania wilgoci można podzielić na etapy:

 • usunięcie przyczyny zawilgocenia (np. naprawa rur, dachu, wymiana obróbek blacharskich,
  naprawa urządzeń AGD, wykonanie odpowiedniego zabezpieczenia murów przed
  wilgocią, poprawa wentylacji),
 • usunięcie zawilgocenia pomieszczeń przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń (wentylatory, osuszacze kondensacyjne, pochłaniacze wilgoci, materiały higroskopijne)
 • ocena zniszczeń i wybór technologii naprawczej (w przypadku zalania wodą czystą najczęściej wystarczy osuszenie i malowanie, przy wodzie zanieczyszczonej może okazać się niezbędna również wymiana tynków)
 • osuszenie miejsc zawilgoconych (!) i przeprowadzenie prac naprawczych. 
Autor: ewk
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

... niż wilgoć w domu; koszmar - no i ten zapach. Może ktoś zna sposób na pozbycie się smrodu stęchlizny?
Marzena S., 19.09.2011, 11:16
Tach, 09.02.2013, 10:12
lubicz, 10.12.2013, 21:36
Komentarz został usunięty.